Saç Yağlanmasına Bitkisel Çözümler

Saç yağlanmasına bitkisel çözümler çok iyi gelir. Hemde dışarıya tonlarca ücret vermeyerek bu bitkisel çözümleri evde uygulayabilirsiniz. Bu nedenle sizlere saç bakım merkezlerinin, yağlı saçlara uyguladığı en iyi bitkisel saç bakım maskelerini ve kullandıkları bitkisel yağları anlatacağım.

Saç Yağlanmasına Bitkisel Çözümler

Saç yağlanması hem kadınlar hemde erkekler tarafından nefret edilen bir saç problemidir. Ancak telaşlanmayın. Çünkü saç yağlanmasını geçirmek aslında çok kolay. Önemli olan saçın neden yağlandığını bulmaktır.

Saç yağlanması genel olarak saç derisinde bulunan kılcal damarların yeteri kadar kan akışı sağlamamasıdır. Aynı zamanda saçların E vitamini eksikliğinden saç yağlanır. Farkındaysanız bir saç bakımı yaptırdığınızda saçlarınız bir hafta yağlanmaz. Bunun nedeni saç bakımı yaptırırken saç diplerinize yapılan masaj ve saç maskesinde bulunan E vitaminindendir.

Saç yağlanmasına bitkisel çözümlere girmeden youtube.com üzerinde saç yağlanmasının nasıl önleneceği ile alakalı çok güzel bir video hazırlanmış. Önce bu önlemleri almalı ve bitkisel çözümler yapılmalıdır.

Saç Yağlanmasının Nedeni

Bazı saçların yağlanmasının nedeni saç derisindeki oksijenin kesilmesidir. Mesela saçlarınıza devamlı saç şekillendirici kullanır ve hijyenini sağlamazsanız saç derisinin gözeneklerini kapatır ve böylece oksijensiz bırakırsanız. Bunların dışında,

 • Saç yağlanmasının nedeni genetik faktörler olabilir. Örneğin annenizde veya babanızda saç yağlanma problemi varsa çocukları olarak size de geçmiş olabilir.
 • Saç yağlanmasının diğer bir nedeni ise saçların çok fazla yıkanmasıdır. Bazı saçlarda saç kuruluğu yaparken bazı saçlarda ise aşırı yağlanma yapar.

Saç Yağlanmasına Bitkisel Çözümler

 • Saçlarınıza kullandığınız markasız ve kalitesiz şampuanlar saç yağlanması yapabilir.
 • Saç yağlanmasının en önemli etkeni E vitamini eksikliğidir. Bu nedenle E vitamini alımına dikkat etmeniz gerekir.
 • Saç hijyeninin geç sağlanması aşırı yağlanmaya neden olur.
 • Saç yağlanmasının nedeni bazen uzun saçlarda olabilir. Bunun nedeni uzun saçlara, saç derisi daha fazla yağ üretir ve saç uçlarına kadar gönderir. Bu da fazla yağ üretiminden kaynaklanır.

Saç Yağlanmasına Neler İyi Gelir?

Yağlı saçlar için neler yapılmalı sorusunun en iyi cevabı sanırım bu sıralamadır. Çünkü yağlı saçlardan kurtulmak için bunları mutlaka yapmalısınız.

 • Saçlarınızı her daim temiz tutmalısınız. Bunu her gün yıkamak değilde gün aşırı yıkamak olarak algılayabilirsiniz.
 • Saçlarınız için kullanacağınız şampuanın kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.
 • Saç yağlardan arınana kadar saç kremi kullanılmamalıdır.
 • Yağlı saçlara özel şampuanlar kullanmakta fayda var.
 • Saçları düzeltmek için maşa kullanımı azaltılmalıdır. Saçlara sıcaklık vermek aşırı yağ üretmesine neden olur.
 • Saçlarınızı mümkün olduğunda bağlamayın. Saçların havasız kalması, sıkı tokalar ile bağlamak saç yağlanmasının diğer bir nedenidir.
 • Saçlarınız için en gerekli vitamin olan E vitamini yağlanmayı da dengeler.

Saç Yağlanmasına Bitkisel Lavanta Kürü

Saç yağlanmasına iyi gelen ve İbrahim Saraçoğlu’nun televizyon ekranlarında verdiği lavanta kürü tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Malzemeler:

 • Bir tutam lavanta
 • 3 su bardağı temiz su

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Küçük bir tencere içerisine 3 su bardağı temiz suyu koyun ve bir tutam lavantayı ekleyip, kaynatın. Yaklaşık 5-10 dakika kaynattığınız lavanta suyunu ocaktan alın ve süzün.

Saç Yağlanmasına Karşı

Süzdükten sonra bu karışımı ılık haldeyken saç diplerine masaj yaparak yedirin. Ardından 30 dakika kadar lavanta kürünü saçlarınızda bekletin. Süre bitiminde saçlarınızı yıkayıp, durulayın.

NOT : Lavanta kürü temiz saça uygulanmalıdır. Bu nedenle ilk olarak saçlarınızı bir şampuan ile yıkayın ve sonrasında lavanta kürünü uygulayın.

Saç Yağlanmasına Bitkisel Çözüm (Çay Ağacı Yağı)

Hemen hemen her aktardan temin edebileceğiniz çay ağacı yağı saç yağlanmasını geçirecek bitkisel bir yağdır. Bunun için yapmanız gerekenler şöyledir;

 1. Banyoya girin ve kullandığınız şampuan ile saçlarınızı çok iyi şekilde temizleyin.
 2. Temizlenmiş olan saçlarınıza çay ağacı yağı damlatın ve yaklaşık 20 dakika boyunca parmak uçlarınızla saç diplerinize masaj yapın.
 3. Masaj bitikten sonra saçlarınızı tekrar yıkayın ve durulayın.

Saç Yağlanmasına Elma Sirkesi

Saç yağlanmasına bitkisel çözümler arasında evde en basit yapılan uygulama elma sirkesi uygulamasıdır. Bunun için saçlarınızı yıkarken son durulama suyundan önce saçlarınıza 1/4 çay bardağı elma sirkesi dökün ve saçlarınızı ovuşturun. Ardından saçlarınızı durulayın.

Elma sirkesi uygulaması her saç yıkamada yapılmamalıdır. Aksi halde saçlarınızı kurutabilir. Bu nedenle elma sirkesi ile saç bakımı haftada 2 defadan fazla yapılmamalıdır.

Saç Yağlanmasına Bitkisel Çözümler (Limon Suyu)

Saç yağlanmasına bitkisel çözümler arasında limon suyu da iyi gelir. Bunun için büyük bir limonu bir su bardağına sıkın. İçindeki çekirdekleri ayıklayın ve saçlarınızı yıkarken son duruma suyundan önce limon suyunu saç diplerine uygulayın ve masaj yapın. Ardından saçlarınızı durulayın. Limon suyu, aşırı yağlanma yapan saçlarınızın yağlanmasını durduracak bitkisel bir formüldür.

Saç Yağlanmasına Karşı Jojoba Yağı

Saç yağlanmasına bitkisel çözümlerden olan jojoba yağı her aktardan temin edilebilir. Jojoba yağını temizlenmiş saç diplerine masaj ile uygulayın. Sonrasında saçlarınızı güzelce yıkayın. Jojoba yağı saçlarınızın uzun süre yağlanmasına engel olacaktır.

Saç yağlanmasına bitkisel çözümler olarak anlatabileceklerim bu kadar. Eğer sizinde bildiğiniz bitkisel çözümler varsa lütfen aşağıdaki yorumlar kısmından deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Saçlarım aşırı yağlı ve dökülüyor bunun için bir sürü şey denedim doktora falan gittim özellikle dökülme için ama geçmedi eşimin doktor bir arkadaşı doğal keratin ürünleri kullanmamı önermiş özellikle doğal olması gerektiğini söylediği için patentli olanı bulup aldım ve saçımdaki hem yağlanma hem de dökülmeden eser kalmadı.

  1. kusura bakmayın cevapları yeni gördüm ben liquid markasının saç ürünlerini kullanıyorum bir sene kadar vakit geçmiş hala çok memnunum 🙂 öneririm çok güzel faydalı ürün satıyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı