Saçta Parlaklık Nasıl Sağlanır?

Saçta Parlaklık Nasıl Sağlanır?

Cilt sağlığı ile doğrudan ilişkili olan saç parlaklığı, başta ağırlıklı olarak erkeklerin karşılaştığı bir sorun olmakla birlikte, kadınlarda da bu sorun görülmektedir. Saç dökülmesi sorunu ayrı bir paragraf ve konu olsa bile, saçta parlaklık sağlamak için saçların sağlıklı olması gerekmektedir. Peki ama bu nasıl başarılır? Gelin hızlı bir göz atalım.

Mevsim geçişleri, kötü beslenme durumları, stres, yorgunluk ve psikolojik etkenler gibi durumlar saç dökülmesi ile ilgili olarak başlıca nedenlerden biridir. Genetik olduğu da bir gerçek olduğu için saçlarla ilgili karşınıza çıkacak olan pek çok durum söz konusudur. İşte size saçta parlaklık sağlamak için bazı ipuçları.

Saç nasıl parlar?
 • Şampuana su eklemek
  • Saç derinizde zaman içerisinde oluşan yağ tabakası saçlarınızın yağlı görünmesine neden olmaktadır. Doğal ürünler kullanarak, olabildiğince saçlarımızdaki yıpranma payını en aza indirmeliyiz. Fındık kadar şampuan miktarı saçlar için gayet yeterli olacaktır. Şampuan içerisine biraz su ekleyerek, şampuanın kimyasal halini biraz daha seyreltmiş olacaksınız.
 • Soğuk su kullanın
  • Saçları yıkarken şampuanlarınızı saç tipinize göre seçmeniz büyük önem arz edecektir. Bunları uygulayarak kolay bir şekilde herkesi mutlu edebilirsiniz. Saçlar şampuanlandıktan sonra iyi durulanmalı. Kalan şampuanlar kepek oluşturabileceği için bu konuda kesinlikle dikkat olmanızı öneriyoruz. Haliyle gözeneklerinizin de kapanmasına sebep olacağı için saçların durulanmasına önem gösterin.
 • Kurularken dikkatli olmanızı öneriyoruz
  • Saçlarınızı kurularken havlu yöntemini tercih ederseniz daha sağlıklı olacaktır. Olabildiğince dikkatli olmanızı öneriyoruz. Saçlar ıslakken kopmaya çok daha müsait olduğu için, saçlar için dikkat etmenizi öneriyoruz.
 • Sıcak fön kullanmamaya dikkat edin
  • Banyodan sonra saçlar oldukça hassaslaşıyor. Haliyle nazik davranmanızı öneriyoruz. Saçlarınızın nemini yumuşak bir hareketlerle havlu ile alabilirsiniz. Kurulamak için de fön makinesinin soğuk bölümlerini kullanmanızı öneriyoruz.
 • Koruyucu kullanmaya özen gösterin
  • Saçlarınız için parlaklık kaybetmemek adına koruyucu kullanmaya özen gösterin. Tamamen kuruması için bunlara dikkat edin. Kuruyan saç her zaman mat görünür. Bunun yerine saçınızı kurutmadan önce bir koruyucu sürün ve saçınızın nemi dengede kalsın. Saçınıza şekil verirken de koruyucu kullanırsanız parlaklığı devam ettirmiş olursunuz.

Bu teknikleri kullanarak parlaklığı daim hale getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı