Sarımsağın Cilde Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın cilde faydaları her ne kadar bilinse de bilinmeyen özelliklerini bu yazımızda keşfedebilirsiniz. Sarımsağın yemeklere, vücuda ve sağlığa etkileri olduğu kadar cilde de faydaları vardır. Yemeklere lezzet veren ve bazı yemeklerde olmazsa olmaz sarımsağın cilde faydalarından bahsedeceğimiz bu yazımızda sarımsağın sağlığa faydalarına da değineceğiz.

Sarımsağın Cilde Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın cilde faydaları saymakla bitmez. Sarımsak genel olarak cilde, tansiyona, sivilce ve akneye iyi gelir. Özellikle sarımsak içerisindeki sülfür bileşeni sayesinde ciltte oluşan enfeksiyon ve iltihabı azaltır. Bununla beraber iltihaplı sivilce ve akne problemleri olan kişiler cildine sarımsak maskesi kullanır.

Bununla beraber sarımsağın cilde diğer faydası ise cilde parlaklık ve canlılık vermesidir. Bunun nedeni ise cilde uygulanan sarımsak sonrasında ciltteki kan dolaşımı normalin 10 katına çıkar. Böylece cilt kendini yeniler ve canlanır.

Sarımsak Sivilce ve Akne için Nasıl Kullanılır?

Sarımsağın cilde faydaları deyince ilk akla sivilce ve akne giderici özelliğidir.  Sizlere daha öncede bahsettiğimiz gibi sarımsak içerisinde iltihap ve mikrop öldürücü allisin maddesi cilt üzerindeki mikropları ve bakterileri yok eder.

Sarımsağın Cilde Faydaları

Sarımsağı cilde uygulamak için birbirinden farklı yöntemler vardır. Ancak sivilce ve akne için kullanılan yöntemlerden bahsedecek olursak, şu şekildedir:

UYGULAMA 1

İki diş sarımsağı temizleyip havanda dövün. Sarımsak püre kıvamına geldikten sonra sivilce olan bölgeye sarımsak püresini sürün ve beş dakika bekleyin. Bekleme süresi sonunda cildinizi soğuk su ile yıkayın.

Bu işlemi yaptıktan bir gün sonraki gün sivilce kızarıklığı ve sivilcenin ufalmış olduğunu göreceksiniz. Bu yöntem aynı zamanda sivilcenin iz bırakmaması içinde yardımcı olacaktır.

UYGULAMA 2

Bu yöntemde 2 diş sarımsak ve beyaz sirke kullanmanız gerekecek. Önce sarımsakları temizleyin ve suyunu çıkartın. Sonrasında sarımsak suyu ile eşit miktarda beyaz sirkeyi karıştırıp sivilce üzerine pamuk ile uygulayın. Beyaz sirke cildin pH seviyesini korurken aynı zamanda sivilcenin de inmesini sağlayacaktır.

Sarımsak

UYGULAMA 3

Sarımsak maskeleri sivilce üzerine uygulandığında acı ve sızı verebilir. Bu nedenle değişik bir karışım ile de sarımsak maskesi yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız gerekmektedir.

Malzemeler:

  • 2 diş sarımsak (sarımsak tozu veya sarımsak yağı da kullanabilirsiniz.)
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • Yarım yemek kaşığı bal

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

İlk olarak sarımsakları temizleyin ve püre kıvama getirin. Sarımsak püresi içerisine 2 yemek kaşığı yoğurt ve yarım yemek kaşığı balı ilave edip tekrar karıştırın. Elde ettiğiniz sivilce maskesini cildinize sürün ve 20 dakika bekletin.

Bekleme süresi sonunda cildinizi soğuk su ile yıkayın. Eğer sarımsak canınızı çok yakıyorsa sarımsak tozu veya sarımsak yağı kullanabilirsiniz. Ancak kullanacağınız ölçüler sarımsak yağında 2-3 damla, sarımsak tozunda ise yarım yemek kaşığını geçmemelidir.

Siyah Noktalara Sarımsak Maskesi

Sivilcenin cilde faydaları arasında siyah noktaları yok ettiği de bilinen bir gerçektir. Siyah noktalar için sarımsak maskesi yapabilirsiniz. Özellikle yağlı ciltlerde siyah nokta daha çok olduğundan dolayı bu maskeyi mutlaka denemeli ve siyah noktadan kurtulmalıdırlar.

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • 2 damla çay ağacı yağı
  • Yarım yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Cam bir kase içerisine yukarıdaki tüm malzemeleri koyun ve güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz karışıma dilerseniz bir çay kaşığı balda ilave edebilirsiniz.

Elde ettiğiniz karışım macun kıvamına gelecektir. Macun kıvamına gelen karışımı cildinize ince bir tabaka halinde sürün. Tabi bundan önce yüzünüzü iyi bir şekilde temizlemeniz de gereklidir. Maskeyi cildinize sürdükten 3-4 dakika sonra ılık su ile cildinizi durulayın. Düzenli uygulandığında siyah noktalardan eser kalmayacaktır.

Yaşlanma Karşıtı ve Gözenek Küçültücü Sarımsak Maskesi

Sarımsak, yaşlanma karşıtı ve gözenek küçültücü bir bitkidir. Sarımsak içerisinde bulunan güçlü antioksidanlar ciltteki serbest radikallerin ciltte gelişmesini durdurur. Buna istinaden cilt daha geç kalır ve daha sıklaşır. Aynı zamanda sarımsak içerisinde bulunan sülfür sayesinde ciltteki kolajen üretimi daha da artar.

Gözenek Küçültücü Sarımsak Maskesi Tarifi

Cilt gözeneklerini küçültmek için sarımsak maskesinden faydalanabilirsiniz. Bunun için hafta sonu evinizde aşağıdaki malzemeleri hazırlayın ve cildinize uygulayın.

Malzemeler:

  • 3-4 parça sarımsak
  • Yarım domates

Hazırlanışı -Nasıl Yapılır?

İlk önce sarımsakları temizleyin ve ezin. Ezdiğiniz sarımsakların içerisine yarım domatesi (kabuksuz halde) atın ve tamamen ezin. Elde ettiğiniz karışımı ince bir tabaka halinde cildinize sürün. Karışımı cildinizde 20 dakika beklettikten sonra cildinizi önce ılık sonra soğuk su ile durulayın. Böylece hem domates hemde sarımsağın gözenek küçültücü etkilerinden faydalanmış olacaksınız.

Cilt Çatlakları için Sarımsak Maskesi

Cildinizdeki çatlakları gidermek için sarımsağın cilde faydaları konusunda yararlanabilirsiniz. Sarımsağın cilde faydaları gördüğünüz gibi bitmiyor. Ciltteki çatlakları da sarımsak maskesi ile giderebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey sarımsak yağı ile çatlakların üzerine 20 dakika masaj yapmanızdır.

Yaptığınız masaj hem çatlak olan bölgedeki kan dolaşımını hızlandıracak hemde çatlakları sarımsak yağı ile tedavi edecektir. Bu uygulama düzenli olarak yapıldığında bir kaç hafta sonra çatlakların azaldığını gözlerinizle görebilirsiniz.

NOT: Sarımsak yağını yarım yemek kaşığından fazla kullanmayın. Aksi halde cildinizi yakabilir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı