Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Tıp alanında diyabet olarak da tanımlanan şeker hastalığına hangi bölüm bakar sorusunun cevabı olarakbu rahatsızlık içhastalık grubunda bulunduğundan dahiliye bölümünün alt dalı olan endokrinoloji bölümüne başvurulmalıdır.

Her yaşta görülebileceği gibi daha çok 35-40 yaş sonrası söz konusu olan şeker hastalığı çağın en tehlikeli ve en yaygın ölümcül sağlık sorunları listesinde yer alıyor. Tedavi edilemediği takdirde inme ve hastanın hayatını kaybetmesi ile neticelenebilen şeker hastalığı, bu sebeple başarılı tedavi açısından mutlaka erken zamanda teşhis edilmesi gerekiyor.

Ciddi boyuta ulaşması durumunda erken zamanlı tedavi edilemediği takdirde körlük, böbrek yetmezliği, kalp krizleri, vücut uç bölümlerinin kesilerek alınması gibi birçok sağlık sorunlarına da sebep olabilen şeker hastalığı ayrıca hastaların büyük bir bölümünde depresyon hastalığı belirtileri ortaya çıkmasına da sebep olabiliyor.

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?
Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Toplumda şeker rahatsızlığı olarak tanım gören Diyabetes Mellitus, çeşitli sebepler sonucunda kanda yer alan şeker düzeyinin normalden yüksek olması ve bu durum neticesinde de normal zamanlarda söz konusu olmamasına karşın idrar içeriğinde de şeker maddesi söz konusu olmasıdır.

Birden fazla çeşidi söz konusu olan şeker rahatsızlığı ayrıca Türkiye genelinde de en çok görülen sağlık sorunlarının başında yer alıyor.

Uluslararası Diyabet Federasyonu tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda her 11 yetişkin bireyden 1’i şeker rahatsızlığına maruz kaldığı ve ayrıca her 6 saniyede bir hastanın şeker hastalığı sebebiyle hayatını kaybettiği vurgulanmıştır. Bu sebeple, erken zamanda tedavi edilemediğinde yüksek riskler teşkil eden şeker hastalığı özellikle ileri yaş etkeni söz konusu olduğunda hastanın hayatını kaybetme olasılığı daha da yükselebilir.

Şeker Hastalığının Nedenleri

Birçok nedene bağlı olarak meydana gelen şeker rahatsızlığına ilişkin gerçekleştirilen birçok bilimsel araştırmalar neticesinde şeker hastalığına hangi bölüm bakarkonusunun yanı sıra bu rahatsızlığın oluşumunda özellikle genetik ve çevresel etkenlerin önemli düzeyde rol aldığı gözlemlenmiştir.

Tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olarak toplamda 2 farklı ana türe sahip olan şeker hastalığı, bu sebeple nedenleri hastalığın türüne göre değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin, Tip 1 Diyabet türünde en önemli sebebin genetik etkenler olduğunu belirtebiliriz ve kan şeker düzeyinin dengelenmesi konusunda rol üstlenen insülin hormonunun üretilmesini sağlayan pankreas adlı organını tahrip eden bakteriler ve vücuttaki çeşitli işlev problemleri gibi olumsuzluklar da Tip 1 Diyabet türüne sebep olan en temel etkenler listesinde yer alıyor.

Şeker rahatsızlığının en yaygın türü olan Tip 2 Diyabet türü meydana gelmesinde ise, bireylerde şeker hastalığı öyküsü söz konusu olması, obezite hastalığı, ileri yaş etkeni (özellikle 35-40 yaş sonrası), stres, hareketsiz yaşam tarzı, sigara, alkol, hamilelik sırasında gestasyonel diyabet meydana gelmesi, normalden fazla kilolu bebek dünyaya getirilmesi gibi birçok olumsuz etkenler de tip 2 diyabet türüne sebep olabiliyor.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Sinsi bir işleyişe sahip olması nedeniyle genellikle belirtileri hemen fark edilemeyen şeker hastalığı hastalarda genel anlamda toplamda 3 ana belirti ile ortaya çıkıyor. Bu belirtiler, anormal öğün tüketimi, doymama hissi, anormal bir şekilde idrara çıkılması, ağızda kuruluk ve tatlılık hissi ve bu durum neticesinde gün içerisinde aşırı bir şekilde su tüketilmesi gibi ana belirtiler görülebilir. Bu belirtiler haricinde her iki diyabet hastalığı türünde de hastalarda halsizlik ve yorgunluk, bulanık görme, hızlı ve açıklanamayan kilo kaybı, ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, oluşan yaraların daha gecikmeli bir şekilde iyileşme göstermesi, deride kuruluk ve kaşıntı, ağız içerisinde kötü koku meydana gelmesi gibi birçok belirtiler görülebilir.

Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?
Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Etkili tedavi yöntemleri sayesinde artık daha kolay ve daha hızlı bir şekilde tedavi edilebilen şekerhastalığına hangibölüm bakar sorusunda bu hastalığın tedavisi rahatsızlığın çeşidine göre farklılık teşkil eder. Örneğin, Tip 1 Diyabet türü tedavisinde insülin tedavisi ile birlikte tıbbi beslenme tedavisi de gerçekleştirilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise, hastanın tıbbi diyet çalışmalarının ilgili doktor tarafından belirlenip uzman diyetisyene sunulmasıdır. Tip 2 Diyabet türü tedavisinde ise, beslenme düzeninin yeniden gerçekleştirilmesi ile birlikte daha çok hücrelerin insülin hormonuna karşı duyarlılığının yükseltilmesi açısından yada hastanın durumuna göre doğrudan insülin hormonun salgılanmasının yükseltilmesi amacıyla doğrudan ağız yolu ile uygulanan etkili anti diyabetik ilaçlar uygulanır.

Şeker hastalığında başarılı tedavi gerçekleştirilmesi açısından hastanın doktor talimat ve uyarılarına harfiyen uyması gerekiyor. Aksi durumda, kan şeker düzeyinin yükselmesi, sinir tahribatı, böbreklerde hasar meydana gelmesi, görüş sorunları gibi birden fazla sağlık problemleri meydana gelmesi kaçınılmaz olabilir. Bu sebeple, şeker hastalığına maruz kalan bireylerin düzenli bir şekilde kontrollerini gerçekleştirmeye özen göstermelidir.

Şeker Hastalığı Bitkisel Tedavi

Tıbbi olarak tedavi edilebildiği gibi, ev ortamında bitkisel tedavi seçenekleri üzerinden de tedavi edilebilen şeker hastalığında Türkiye’nin ünlü diyetisyenleri tarafından içeriğinde limon, zeytin yaprağı, yeşil zeytin, kekik ve üvez yaprağı yer alan etkili sirke tarifi sayesinde şeker hastalığı kontrol altına alınabilir.

Hazırlanan doğal karışımın sadece 20 gün boyunca bekletildikten sonra tıbbi ilaç almayan şeker hastalarının karışımı süzdükten sonra kullanması yeterlidir. Şeker hastalığında tavsiye edilen etkili doğal tedavi seçenekleri arasında tarçın kürü de yer alıyor. 1 adet kabuk tarçın ve 1 su bardağı miktarınca su hazırlandıktan sonra, ilk olarak suyun bir kap içerisinde kaynatıldıktan sonraüzerine tarçın kabukları kırılarak ilave edilmelidir, sonrasında 5-6 dakika kadar kaynaması beklenmeli, mantarlama riskine karşın kabuk tarçınların önceden temizlenmesinde fayda var.

Şeker rahatsızlığında evde hazırlanabilen etkili doğal seçeneklerden biri de beyaz lahana kürüdür. Beyaz lahana küründe ise, ilk olarak suyun bir kap içerisinde kaynatılması gerekiyor, akabinde ise suyun içerisine 6 adet beyaz lahana yapraklarından ilave edilerek yaklaşık olarak 10 dakika kadar yaprakların kaynatılması gerekiyor. Kaynama işlemi sonrasında doğal karışımın soğuması beklendikten sonra tüketilmesi yeterlidir.

Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?
Şeker Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Beyaz lahana kürünün mümkünse aynı saatte olmak kaydıyla sabah ve akşam aç karnına 2 bardak miktarınca tüketilmesi yeterlidir. Şeker hastalarına tavsiye edilen en kolay ve etkili doğal yöntemlerden biri de, karahindiba kökü kürüdür. Yabani karahindiba kökü ve 100 gram zeytinyağı ile hazırlanan bu kürde yabani karahindiba bitkisinin zeytinyağı içerisinde 48 saat boyunca bekletilmesi gerekiyor, sürecin tamamlanmasının ardından kürün ılıması da sağlandıktan sonra sabah ve akşam saatlerinde uyumadan önce 1 tatlı kaşığı miktarınca tüketilmesi gerekiyor.

Şeker rahatsızlığında uzmanlarca tavsiye edilen etkili doğal tedavi uygulamalarından biri de enginar yaprağı kürüdür, sadece 200 gram su ve 5 gram kurutulmuş enginar yaprağı ile kolay bir şekilde hazırlanan bu etkili doğal kürde de kaynatılan suyun içerisine enginar yaprakları ilave edildikten sonra 5 dakika kadar demlenmesi sağlanır. Hemen akabinde hazırlanan kürün süzülerek soğuması sağlanır ve hazırlanan her bir kürün yeniden taze bir şekilde hazırlanmasına özen gösterilmelidir.

Belirtilerini göstermesi ile birlikte ayrıca yaşam kalitesini de ciddi anlamda negatif yönde etkileyen şeker hastalığı evde doğal tedavi seçenekleri gerçekleştirilmeden önce mutlaka tıbbi olarak gerekli tedaviler alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı