Selülit Neden Olur, Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir?

Selülit Neden Olur, Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Selülit bir kadın için yıkım gibi gözükebilir. Hızlı kilo alıp vermek, aşırı yağlı yiyecekler, sporsuz bir yaşam ve bunun gibi bir çok etken vücudumuzda selülitlere neden olabilir. İlk bakışta çok zor geçecek gibi gözükse de aslında doğru uygulamalar ile selülit tedavisi yapılarak vücudunuzdaki selülitlerden kurtulabilirsiniz.

 Selülit Neden Olur, Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir?

Kadınların korkulu rüyası selülit neden olur? Nasıl Geçer ve Selülit tedavisi nedir? İşte bu soruların tamamını sizlere açıklamak ve cevaplarını vermek için bir yazı hazırladık. Selüliti iyi tanımak aynı zamanda selülite çare demektir. Selülitlerin oluşumunu sağlayan zararlı yiyecekler ve selülitlerin azmasına destek olan katkıları engellerseniz her şey yoluna girecektir. Ardından da yapmanız gereken selülitlerin iyileşmesi için çaba harcamak olacaktır.

selülit

Selülit Nedir?

Selülit, deri altında düzensiz ve aşırı yağ birikimi ile oluşan, özellikle bacak, kol ve kalça bölgesinde toplanan, görünümüyle portakal ile özdeşleştirilen bölgesel bir dolaşım bozukluğudur. Cilt üzerindeki selülitli bölgeler, bir portakal kabuğu hatta ileri seviyelerde bir cilt yanığı gibi görüntülere neden olur.

Selülitler Neden Olur?

Aslında bu sorunun sadece tek cevabı yoktur. Bir çok cevabı vardır. Ayrıca selülitler üç farklı gruba ayrılır.

  1. Derece; selülitler dışarıdan belli olmaz. Ancak parmakla sıkıldığında portakal görünümü oluşur.
  2. Derece; dışarıdan hafif bir şekilde görünür ancak fazla belirgin değildir.
  3. Derece; selülitlerin görünümü oldukça belirgindir ve bazen ağrı yapabilir.

Selülit oluşumunu etkileyen faktörler; fizyolojik farklılıklar, düzensiz yaşam şekli ve genetik yatkınlık şeklinde sıralanabilir. Fizyolojik ve hormonal farklılıklar dolaşım bozukluğu, östrojen fazlalığı, sindirim sistemi bozukluklarını kapsarken, düzensiz yaşam şekli karbonhidrat ve yağın aşırı tüketimi, yetersiz su tüketimi, hareketsiz yaşam, stres, dar giysiler, topuklu ayakkabı, alkol ve sigara kullanımını içerir.

Genetik yatkınlık olarak, özellikle Akdeniz ülkeleri selülite genetik yatkınlık gösterir. Ayrıca düz tabanlığı olan bireylerde görülme olasılığı da daha yüksektir. Selülit Diyeti Bu faktörlerden müdahale edilebilir olanlarına karşı önlem alındığında, bölgesel selülit oluşumundan korunulabilir veya seviyesinin ilerlemesi engellenebilir. Bu önlemlerin bazıları aşağıdaki gibidir; Beslenmede karbonhidrat, protein ve yağ içeriğini dengeli bir şekilde dağıtmak. Tuz tüketimini en aza indirmek.

Bol su tüketmek.Günde ortalama 3 litre su tüketilmelidir. Kahve, çay, gazlı içecekler gibi kafein içeriği yüksek içeceklerin tüketimini azaltmak. Alkol ve sigaradan uzak durmak. Dar kıyafetler giymemek. Sürekli topuklu ayakkabı kullanmamak. Bölgesel Selülit Tedavisi Selülit düzeyinin çok ilerde olduğu durumlarda ise önleyici uygulamaların yanında selülit tedavisi yöntemleri kullanılması da önerilebilir. Bilinen bölgesel selülit tedavisi uygulamalarından bazıları; Mezoterapi LPG Masaj AVT Lazer Lipoliz Radyofrekans tedavisi Ozon Tedavisi Bu tedavi yöntemleri maliyetli olduğu gibi, deri altındaki selülit yağı dokusunu kırmaya yönelik olduğundan, yanlış uygulandığı takdirde şekil bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenle bu tür selülit tedavi uygulamalarını tercih etmeden önce temkinli olmak, iyice araştırma yapmak gerekir.

Selülit Kimlerde Olur?

Selülitler yalnızca kilolu ve yaşlı kadınlarda olduğu düşüncesi yanlıştır. Evet kilolu ve yaşlı kadınlar selülite meyillidir. Bunun nedeni selülitlerin aşırı yağdan değil, kasların deriye yapışmasını sağlayan kolajenin lifli yapısından kaynaklanmasıdır. Bu yüzden selülitlerin görüntüsü normal bir yağlanmada da karşımıza çıkabilir. Aslında bu görüntü her kadının sahip olduğu bir şeydir. Kilolu olmanın dezavantajı, yağların lifli kolajen yapısındaki boşlukları doldurması ve onları görünür kılmasıdır.

Selülite Doğal Çözümler

Selülit, bir çok kadında görülen bir sorundur. Araştırmalara göre selülitin oluşma nedeni, vücuttaki doku ve yağların dengesiz veya sorunlu olmalarından kaynaklanır. Vücutta yağ ve doku düzensizliğine neyin neden olabileceği ile ilgili bir çok teori öne sürülmüştür. Bu yazımızda, selülitler için en iyi doğal çözümleri sıralayacağız.
Araştırmalara göre, hormonlar, beslenme şekli, yaşam stiliniz ve genleriniz selülit oluşumunu etkileyen nedenler arasındadır fakat bunlar kesin sebepler olarak kabul edilemez. Fazla kilolu insanların daha fazla selülite sahip olacağı düşünülür fakat zayıf kadınlar da selülit sorunu yaşayabilirler. Fakat bu yazıda bahsettiğimiz yöntemlerle selülit sorununu yok edebilir veya en azından azaltabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Evde yapılan selülit tedavileri için bir servet harcamanız gerekmez, ve bu yöntemler oldukça kolaydır. Selülitlerin sorununu sonlandırmak için tamamen doğal olan ev yapımı yöntemler arasında bitkisel tedavi yöntemleri de vardır. Bazı terapistler, bu yöntemleri uygulamadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğini savunmaktadır.

Selülitler için Elma Sirkesi

Östrojen ve progesteron hormonları, yağ depolarından sorumlu olan ve bir çok kadın için selülite neden olan hormonlardır. Elma sirkesi yöntemi, selülite karşı evde uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir. Elma sirkesinin içindeki besleyici öğeler, selülitin görünüşünü azaltmaya yardımcı olur.

Elma sirkesinin içindeki birleşenler, derideki çöküntülü görünümü azaltmaya yardımcı olur. Bu sirkeyi selülitlerin tedavisinde kullanmak için aşağıdaki basamakları izleyebilirsiniz:

 • 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile karıştırın
 • Selülite karşı uygulayacağınız bu karışımı biraz tatlandırmak için biraz bal ekleyin
 • Her sabah bu karışımı, selülitlerden kurtulmak için tüketin
 • Elma sirkesi, selülitin üstüne sürülerek de kullanılabilir. Elma sirkesini içmek yerine, derinize uygulayacağınız bir karışım tercih ediyorsanız, aşağıdaki basamakları izleyebilirsiniz:
 • Elma sirkesini 1/3ü kadar masaj kremi veya yağıyla karıştırın
 • Her gün, günde iki kere olmak üzere, bu karışımı selülitli bölgenin üzerine nazikçe uygulayın
 • İyi bir sonuç almak istiyorsanız, kremli karışımı derinize masajla iyice yedirin

Selülitli Bölgeyi Fırçalamak

Selülitten kurtulmak için evde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemlerden bir diğeri ise, bir cilt fırçası yardımıyla selülitli bölgeyi fırçalamaktır. Bu işlem sayesinde fırçalanan bölgedeki kan dolaşımı hızlanır. Ayrıca, cildinizi düzenli olarak her gün fırçaladığınızda, fazla sıvıyı ve derinin içine hapsolmuş toksinleri açığa çıkarırsınız. Bu toksinler, selülitlerin oluşumunun en önemli nedenlerinden biri olarak kabul edilirler. Bu nedenle, cildinize uygun olanlar arasından edineceğiniz fırça ile selülitlere masaj yapmak çok önemlidir.

Kahve ile Selülit Peelingi

Selülitle savaşmak için evde uygulayabileceğimiz teknikler arasında, her birimizin evlerinde bulunan malzemeleri karıştırarak hazırlayabileceğimiz pratik peelinler de vardır. Ev yapımı kahve şeker peelingi bunlardan biridir. Bu karışım, ciltteki ölü deriyi temizlediği gibi, yağları yakmak için metabolizmanın hızlanmasına da yardımcı olur. Ev yapımı bu karışımın tarifi aşağıdaki gibidir:

 • Yarım su bardağı ince çekilmiş kahveyi, çeyrek bardak esmer şeker ile karıştırın
 • Bu karışım selülit için kullanabileceğiniz peelingi oluşturacaktır
 • Sorunlu bölgenize, dairesel hareketlerle peelingi uygulayın
 • Peelingli bölgenin üzerine dilerseniz zeytinyağı da uygulayabilirsiniz
 • Masajdan sonra bölgeyi suyla temizleyin

Bu tekniği bir kaç hafta düzenli uygulamanın sonucunda, cildinizdeki farkı gözlemleyeceksiniz.

Selülitlere Jelatin Çözümü

Dışardan aldığımız bir çok besinin içinde olan jalatin selülitle yakın ilişkili olarak bilinir. Eğer evde uygulayacağınız kolay yöntemlerle selülit probleminden kurtulmaya kararlı iseniz, jelatinli ürünler tüketebilirsiniz. Jelatin, bazıları tarafından kilo vermek amacıyla da kullanılır. Fakat jelatinin dokuları sağlıklı tutmaktaki etkisi fazla bilinmemektedir. Oysa ki jelatinin içindeki aminoasitler, bağ dokularımızın oluşmasına katkıda bulunur. Ayrıca bu dokular, kilomuzu korumamıza da yardımcı olur. Selülitten kurtulmak için, beslenmenize jelatin eklemeyi unutmayın.

Doğal Selülit Çözümü

Tüm bu yöntemler selüliti azaltmakta size yardımcı olacak kolay ve doğal yöntemlerdir. Aynı zamanda egzersiz ve sağlıklı kilo vermenin, selülitten kurtulmadaki önemini unutmamalısınız.

Selülitlerin dışında sitemiz içerisinde bir çok cilt problemlerinizi de giderebileceğinizi lütfen unutmayın. Hatta youtube üzerinde bir çok selülit masajı videolarını izleyebilir ve selülitleri gideren hareketlere bakabilirsiniz. Bunun dışında diğer cilt problemleriniz için sitemizde bulunan cilt sorunları kategorimize göz atabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM