Sinüzit Ağrısı Nasıl Geçer? Evde Tedavi Yöntemleri

Sinüzit ağrısı nasıl geçer? Sinüzit tedavisi nedir? Nasıl yapılır? Kesin çözüm yolu var mıdır? Sinüzit ağrısı için evde yapılabilecekler, hangi aşamada doktora gidilmeli gibi aklınızda olan tüm soruları cevaplamaya çalışacağım.

Sinüzit Nedir?

Sinüzit, bir üst solunum yolu enfeksiyonu veya bir alerjiye bağlı sinüs tıkanıklığıdır. Sinüzit, günlük hayatınızda bir çok şeyi olumsuz etkileyebilir. Kaliteli bir uyku uyuyamaz hatta çalışıyorsanız iş yerinizdeki verimi de düşürür. Oldukça sinir bozucu bir rahatsızlık olan sinüzit, uzun süre tıkalı kaldığında tam bir baş belası olur.

Eğer sinüzit tedavisi yapılmaz ve uzun süre sinüsler tıkalı kalırsa, burun tıkanıklığı, öksürük, basınçlı baş ağrısı, yüz ağrısı, burun akıntısı ve ateş bile görülür. Tüm bu semptomlara maruz kalmamak için sinüslerin boşaltılması gerekir. Bu uygulamaların adına da sinüzit tedavisi denir.

Şimdi sizlere sinüzit tedavisi için sinüslerin nasıl boşaltılabileceğini ve neler yapılabileceğini anlatacağım. Aşağıda sizlere anlattığım her yöntem sinüzit tedavisi olarak uygulanabilir.

Sinüzit Ağrısına Ne iyi Gelir? Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Ağrısı için Evde Buhar Yöntemi

Buhar, sinüslerin boşaltılması için en iyi yollardan birisidir. Hatta sinüziti olan bir çok kişi banyoya girdiğinde, sıcak bir duş yaptığında çok rahatladığını söyler. Peki bu buhar yöntemi nasıl yapılabilir?

 • Banyoya girin ve sıcak suyu açıp, 3-5 dakika suyun akmasını sağlayın.
 • Bu arada banyonun kapısı kapalı olmalıdır. Buradaki amaç banyodaki buharı burundan solumaktır.

Burundan solunan buharlı hava sinüsleri boşaltacak ve sizi rahatlatacaktır. Diğer bir yöntem ise kaynamış suyu bir tencereye boşalabilir ve bu sıcak sudan çıkan buharı burnunuzdan soluyabilirsiniz. Bu durumda mümkünse havlu ile başınızın üstünü kapatarak uygularsanız daha iyi verim alırsınız. Tıpkı aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi.

 • Bu yöntemlerde baş dönmesi hissederseniz temiz havaya çıkmalısınız. Ayrıca oturmalı ve normal nefes almalısınız. Bir iki dakika içerisinde her şey normale dönecektir. Lütfen endişe etmeyin.
 • Banyoda yaptığınız uygulamada banyo suyuna okaliptüs, nane gibi uçucu yağlar kullanabilirsiniz. Bu yağlar sinüs boşaltmak için çok faydalı olacaktır.
 • Yukarıdaki uçucu yağları çocuklardan uzak tutmalı ve kesinlikle yutulmamalıdır.

Sinüzit Ağrısı Nasıl Geçer

Sinüzit Ağrısı Nemlendirici Buhar Makinesi

Kronik sinüzit ağrısı çekenlerin genel olarak sinüsleri her zaman kuru olur. Bu nedenle sürekli sinüsleri tıkanır. Bir buhar makinesi satın alarak evdeki nem seviyesini arttırabilir ve biraz daha rahat edebilirsiniz.

Sinüzit Ağrısına Sıcak Kompres Uygulaması

Evde uygulayabileceğiniz en basit yöntemlerden biriside sinüzit için sıcak kompres uygulamasıdır. Sıcak kompres, burun tıkanıklığını açar ve sinüsleri boşaltır. Peki bu nasıl yapılır?

 • Temiz bir bezi sıcak suya batırın ve sıkın.
 • Bu bezi burnunuzun üstüne serin ve gerekirse uzanıp 5-10 dakika bu şekilde bekleyin.
 • Gerekirse bu eylemi tekrar edin.

Sinüzit Ağrısına Sıcak Kompres Uygulaması

Sinüzit için Evde Burun Spreyi Yapımı

Sinüzit için burun tıkanıklığınızı evde hazırlayabileceğiniz bir burun spreyi ile açabilirsiniz. Bunun için en iyi yöntem buruna tuzlu su püskürtmektir. Bunun için birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak.

Malzemeler:

 • Eczaneden 1 adet vakumlu damlalık (Burun Ampulü)
 • Bir su bardağı
 • Ilık su
 • Tuz

Burun Ampulü

Hazırlanışı:

 • İlk olarak bir bardak suyu kaynatın.
 • Kaynamış suyun içerisine tuzu ilave edin ve iyice karıştırın.
 • Elde ettiğiniz karışımı tekrar bardağa aktarın ve içerisine vakumlu damlalığı batırıp tuzlu suyu çekin.
 • Ardından burnunuzun içerisine püskürtün ve bu tuzlu suyu çekmeyin. Burnunuzdan tekrar akmasını sağlayın.

Sinüzit Tedavisi için Sinüs Masajı

Sinüsleri boşaltmak için evde sinüs masajı yapabilirsiniz. Bu masaj sinüslerin boşaltılması için son derece yararlıdır. Bunun için orta parmak ve işaret parmağınız ile nazikçe göz altına, göz üstüne, alın altına, sinüs bölgesine nazikçe masaj yapın. Dilerseniz bu masajı yaparken biberiye yağı da kullanabilirsiniz.

Sinüzit masajı için www.youtube.com adresinde rastladığım ve oldukça açıklayıcı bir şekilde anlatım yapan bu videoyu da izlemenizi tavsiye ederim.

Sinüzit ağrısı için evde uygulayabileceğiniz bir çok yöntemi sizlerle paylaştım. Bunların dışında eczaneden tuzlu su spreyi de alıp devamlı olarak yanınızda taşıyabilirsiniz. Ancak bu spreyin tamamen doğal olmasına ve kimyasal hiçbir ürün içermemesine dikkat ediniz.

Peki bunun dışında evde ne yapılabilir?

Sinüzit Ağrısı için Evde Yapılabilecekler

 • Evin havasını devamlı nemli tutmaya çalışın.
 • Bol miktarda su için. Su tüketmek tıkanıklığa neden olan mukusu inceltir ve sinüsleri açar.
 • Daha rahat nefes almak için birkaç yastığı üst üste koyup başınızı destekleyin. Bu durum daha rahat nefes almanızı sağlar.
 • Kronik sinüzit rahatsızlığı olan birisinin havuza girmemesi gerekir. Bunun nedeni klorlu su sinüs tıkanıklığını azdırır.

Sinüzit Ağrısı için Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Yukarıda saydığım yöntemlerden hiç biri işe yaramıyor ve sizi rahatlatmıyorsa, sinüs tıkanıklığını bir haftadan daha uzun zamandır tıkalıysa doktora gitmelisiniz.

Bir haftadan fazla süredir sinüsler tıkandığında evde çözüm tedavisi biraz zordur. Bu nedenle doktorunuza gözükmeli ve ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Eğer baş ağrınız dayanılmaz haldeyse mutlaka doktora vakit kaybetmeden gitmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı