Sırttaki Sivilceler için Bitkisel Çözümler

Sırttaki sivilceler için bitkisel çözümler inanamayacağınız kadar hızlı bir şekilde sivilceleri geçiriyor. Eğer sizde sırttaki sivilcelerle alakalı problem yaşıyorsanız bu bitkisel çözümler size çok yardımcı olacak.

Sırttaki Sivilceler için Bitkisel Çözümler

Sırttaki sivilceleri kopartmak veya patlatmak sakıncalıdır. Aslında genel olarak sivilce patlatma yanlış bir şeydir. Ancak sırttaki sivilceler bazı durumlarda istemsizce patlar ve bu bulunduğu yere yani sırtta sivilce izi bırakır.

Sırttaki sivilceler için kesin çözüm yöntemleri arıyorsanız birazdan size anlatacağım bitkisel yöntemleri kullanarak sırtınızdaki sivilcelerden kesin kurtulabilirsiniz. Sırttaki sivilceler için bitkisel çözümler hakkında bilgi vermeden önce sırttaki sivilcelerin çıkma nedenleri anlatacağım.

Sırttaki Sivilceler Neden Çıkar?

 • Hormonal bazı nedenler sırtta sivilce çıkmasına neden olabilir. Eğer hormon sorunları yaşıyorsanız hormonları dengelemek için tedavi olmanız gerekebilir.
 • Kadınların adet dönemi yaklaştığında veya adet döneminde sivilce oluşumu görülür. Bu tamamen hormonların seviyesinde değişiklik olduğundan olur ve bir sabah bir bakmışsınız ki sırtınız sivilce dolmuş.
 • Aile fertlerinizin herhangi birinin sırtında sivilce varsa genetik olarak size de geçmiş olabilir. Genel olarak anne ve babadan genetik olarak çocuğa geçebilir.
 • Genel olarak sıkı ve rahatsız edici kıyafetler sırtta sivilce oluşumuna neden olur. Bu nedenle sırtında sivilce problemi olan kişilere tavsiyem pamuklu ve yumuşak kıyafetler giymeye özen göstermesidir.
 • Sırtın aşırı terlemesinden dolayı vücudun yağ oranı artar. Bu nedenle aşırı terleme problemi yaşıyorsanız buna engel olmaya çalışın. Bunun dışında sporcular spor yapıp terledikten sonra duş almazlarsa buda sırtta sivilce oluşumu yapar.
 • Çok stresli, uykusuz bir yaşam sivilceyi tetikler. Bu nedenle sizi strese ve sıkıntıya sokacak olay ve durumları kendinizden uzaklaştırın.
 • Sırttaki sivilcelerin çoğalmasına yardımcı olan şekerli  ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Eğer sırttaki sivilcelerden kesin kurtulmak istiyorsanız bu yiyecekleri hayatınızdan bir müddet çıkarın.
 • Uzmanlar bir günde en az 8 bardak su tüketilmesini söylüyorlar. Su içmek cildi detokslar. Bu durumda sivilcelere engel olur.
 • Sırttaki sivilceler için sırtınıza peeling uygulaması yapabilir veya yaptırabilirsiniz.
 • Sırttaki sivilceler için duş alırken kese atmamaya özen gösterin. Sırta kese atmak sivilceleri patlatır ve sırtta sivilce lekesi oluşabilir.
 • Sırtta çıkan sivilceler bazı hastalıklar nedeniyle de kendini gösterebilir. Örneğin behçet, böbrek yetmezliği, diyabet hastalığı, karaciğer yetmezliği, ter bezlerinde yaşanan rahatsızlık gibi hastalıklar sırtta sivilce yapabilir.
 • Kullandığınız bazı ilaçlardan dolayı sırtınızda sivilce çıkabilir. Örneğin kortizonlu ilaçlar sırtta sivilceye neden olan ilaçlardır.

Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Sırtınızdaki sivilceleri birazdan tarifini vereceğim sırttaki sivilceler için bitkisel çözümler ile geçirebilirsiniz. Ancak bunların yanında yapmanız gereken bazı önemli şeylerde var.

 • Sırttaki sivilceler için cilt temizliği çok önemlidir. Sık sık duş alınmalı ve haftada bir defa sırta peeling yapılmalıdır.
 • Uygun ve bitkisel bir nemlendirici (yağsız) krem alınmalı ve sırta uygulanmalı

Eğer bu tedbirlere rağmen sırttaki sivilceler hala geçmiyorsa aşağıdaki bitkisel çözümleri uygulamalı en kötü ihtimalle doktora başvurmalısınız.

Sırttaki Sivilceler için Limon Suyu

Limon suyu sitrik asit bakımından oldukça zengindir. Bu asit sırttaki sivilceleri temizler ve cildi uyarır. Bunun için aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız gerekmektedir.

Malzemeler:

 • Limon suyu
 • Kase
 • Pamuk
 • Pamuklu Havlu
 • Temizleyici

Nasıl Yapılır?

İlk önce temizleyici ile sırtınızı güzelce temizleyin. Ardından sırtınızı yıkayın ve limon suyuna batırdığınız pamukla sırtınızdaki sivilceleri güzelce silin. Bu işlemden sonra bir kaç saat oturun ve süre bitiminde ılık su ile sırtınızı yıkayın.

Limon suyu ve pamuk

Bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz. Bir hafta boyunca düzenli uyguladığınızda hem sırttaki sivilceler geçecek hemde sırttaki sivilce izleri yok olacaktır.

Bal ve Yulaf Maskesi

Günlük yiyecek olarak tükettiğimiz bal ve yulaf karışımı inanılmaz bir sivilce maskesidir. Kızarıklık ve iltihabı engelleyen aynı zamanda antibakteriyel özelliğe sahip bu karışımı sırttaki sivilceler için mutlaka kullanmalısınız.

Malzemeler:

 • 4 yemek kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • su

Nasıl Uygulanır?

Bir tencere içerisine 4 yemek kaşığı bal, 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve bir miktar su koyup ısıtalım. Isınma gerçekleşince ocaktan alalım ve ılık olmasını bekleyelim. Karışım ılık seviyeye gelince sırtımıza sürelim ve 15-20 dakika oturup bekleyelim. Süre bitiminde güzel bir duş alalım. Bu uygulama sırttaki sivilceler için mükemmel bir karışımdır.

Sırttaki Sivilceler için Deniz Tuzu

Deniz tuzu sırttaki sivilceler için mükemmel bir çözüm yoludur. Sivilceleri kurutma ve bakterileri azaltmaya yardımcı olan deniz tuzu sivilceleri kısa sürede geçirecektir.

Sırttaki Sivilceler için Bitkisel Çözümler

Bunun için banyo küvetini doldurun ve küvete bol miktarda deniz tuzu koyun. Ardından küvete girin ve 20 dakika boyunca suda kalın. Deniz tuzu aynı zamanda tüm yorgunluğunuzu alacaktır.

Domates Püresi

Domates içerisinde bulunan asitler ve özellikler sayesinde cildin pH dengesini korur. Bunun için domatesin kabuklarını soyun ve püre kıvamına getirin. Ardından püreyi sırtınıza sürün ve 15 dakika bekletin ve normal su ile sırtınızı durulayın. Mükemmel sonuçlar için her gün uygulayabilirsiniz.

Sırttaki Sivilceler için Portakal Kabuğu

Portakal kabuğunda bol miktarda C vitamini bulunur. Bu uygulama aynı zamanda sırttaki sivilce izlerini de geçirir. Bunun için aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız gerekir.

Malzemeler:

 • 2 adet portakal kabuğu
 • Su

Nasıl Yapılır?

İlk önce portakal kabuklarını kurutun. Kuruyan portakal kabuklarını cam bir kaseye rendeleyin ve içerisine su katın. Karışım macun kıvamına geldiğinde elde ettiğiniz karışımı sırtınıza sürün ve 20 dakika bekleyin. Bekleme süresi sonunda sırtınızı su ile temizleyin. Her gün tekrar uygulayabilirsiniz.

Patates

Sırttaki sivilceler için patates kullanmak iyi bir çözümdür. Cildin kolajen üretimini ve elastikiyetini korur. Bunun için çiğ bir patatesi rendeleyip hamur kıvamına getirin. Ardından sırttaki sivilcelere uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra sırtınızı temizleyin.

Sırttaki Sivilceler için

Salatalık

Cildin pH dengesini koruyan ve cildi nemlendiren salatalık, sırttaki sivilceler için mükemmel bir çözümdür. Bir adet salatalığı rendeleyip, püre haline getirin. Sırtınızdaki sivilcelere sürün ve 10 dakika bekletin. Bekleme süresi sonunda sırtınızı normal su ile temizleyin.

Sarımsak

Sarımsağın antibiyotik ve anti-mantar etkisi sayesinde sırttaki sivilcelerin azalmasına yardımcı olacağı nettir. Bunun için bir iki diş sarımsağı temizleyin ve rendeleyin. Rendelenmiş sarımsağı direk sivilce üzerine koyun ve 2 dakika sonra yıkayın.

Zerdeçal

Sırttaki sivilceleri geçirecek ve sivilce izlerini hafifletecek diğer bitkisel çözüm ise zerdeçaldır. Zerdeçal tozu ile bir miktar suyu karıştırıp sırtınıza uygulayın. Karışımın macun kıvamında olmasına dikkat edin. Sırtınıza sürdüğünüz maske kuruduktan sonra veya 10-15 dakika sonra hafifçe sırtınızı yıkayın.

Sırttaki Sivilceler için Buz Tedavisi

Sırtınızdaki sivilcelerden kurtulmak için buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Buz, sivilcelerin yatışması ve inflamasyonu için önemlidir. Yatmadan önce sırt üstü uzanın ve sırtınıza buz uygulaması yapın.

Diş Macunu

Diş macunu sivilcelerin kurumasına yardımcı olur. Bunun için sırt üstü uzanın ve sivilcelerin üzerine bir miktar diş macununu bulayın. Bu uygulama mümkün olduğu kadar sık yapılmalıdır. Sırttaki sivilcelerin kısa sürede kaybolacağını göreceksiniz.

Yumurta Akı

Sırttaki sivilcelerin yok olacağı diğer bitkisel çözüm ise yumurta akıdır. Cam bir kase içerisine yumurtanın akını ayırın ve sırtınıza sürün. Ardından yıkayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Aşırı yağ, sivilceye neden olduğundan hindistan cevizi yağı sırtınızdaki sivilceleri geçirecek en iyi ilaçtır. Aynı zamanda antimikrobiyal özellikleri sayesinde ve asit bazlarıyla sivilceleri azaltacaktır.

Bunun için bir parça pamuğa hindistan cevizi yağını dökün ve sivilcelere uygulayın. Bu uygulama her gün uygulanabilir.

Sırttaki Sivilcelere Soğan Suyu

Sırtınızdaki sivilcelerin iltihabını azaltacak ve diğer bitkisel önerim ise soğan uygulaması olacaktır. Bunun için bir soğanın suyunu çıkartın ve sivilceler üzerine sürün. Bu uygulama sonrasından bir süre sonra sırtınızı yıkayabilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Yukarıda sizlere saydığımız yöntemlerin hepsini bir seferde uygulamayın. Bu bitkisel çözümlerden birisini seçin ve üzerine gidin.
 • Bitkisel çözümler sırtınızda kurursa kazımayın. Aksi halde sivilceleri patlatabilirsiniz.
 • Sırttaki sivilceler için günlük hijyeni koruyun. Yatak çarşafları, yastık gibi hijyen gerektiren malzemeleri temizleyin.
 • Sırttaki sivilceleri tahriş edecek giysilerden kaçının.
 • Cildinizin dengesini bozacak sert sabunlar kullanmayın.

Sırttaki sivilcelere kesin çözüm arıyorsanız yukarıdaki bitkisel çözümleri evde denemeli ve sivilcelerden kurtulmalısınız. Aynı zamanda sivilce tedavisi için kategorilerimiz arasında yer alan sivilce tedavisi kategorisini incelemenizde fayda görüyorum.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı