Sivilce Nasıl Geçer? Kesin Çözüm Yöntemleri

Sivilce nasıl geçer? Artık sivilcenizi fondöten ile kapatmanıza gerek kalmayacak. Çünkü “sivilce nasıl geçer” yazımızı okuduktan sonra artık ne sivilceniz olacak ne de kapatma korkunuz. Çünkü anlatacağım şeyler kesin çözüm yöntemleri olacak.

Sivilce Nasıl Geçer? Kesin Çözüm Yöntemleri

Sivilce nasıl geçer konusunu anlatmadan önce sizlere bahsedeceğim birkaç şey olacak. Sivilce tedavisi gerçekten zor bir uğraştır. Kimyasal kremler, ilaçlar bazen tam ters tepip suratınızı mahvedebilir. Bu nedenle sizlere bitkisel sivilce tedavi yöntemlerinden bahsedeceğim. Eğer bir ilaç veya krem önereceğimi düşünüyorsanız boşuna okumanıza gerek yok.

Sivilce nasıl geçer?

Sivilceleri geçirme yöntemleri dediğim gibi düzenli uygulanmalıdır. Bir gün uygulayıp ikinci gün bırakırsanız hiçbir işe yaramaz. Sivilce maskeleri tamamen doğal olup, içerisinde hiçbir kimyasal bulunmaz. Ayrıca cildinize hiçbir zarar vermez. Bu nedenle korkmadan uygulayabilirsiniz.

Sizlere sivilce maskesi tarifleri hakkında bilgi vermeden önce sivilcenin neden oluştuğu ile alakalı kısa bir bilgi vereyim. Eğer bunlardan biri size uyuyorsa ona göre sivilce maskesini uygulamanız gerekiyor.

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilcenin en çok görüldüğü kişiler ergenlik çağında gözükür. Ergenlik çağında daha fazla gözükmesinin nedeni hormonların aşırı fazla çalışması ve cildin aşırı yağ üretmesinden kaynaklanır. Cilt ürettiği bu yağ içerisinde sebum denen madde bulunur. Bu madde ciltteki gözenekleri tıkar ve cilt yüzeyindeki bakterilerle de buluşunca sivilce meydana gelir.

Bunun için sivilce tedavisi esnasında cildin temiz tutulması önemlidir. İşte sivilce sabunları aşırı sebumu engellerken bakterileri temizler ve sivilce oluşumunu engeller. Benim bahsedeceğim sivilce maskeleri de tıpkı sivilce sabunları kadar etkili ve bitkisel sivilce tedavisi olacak.

sivilce

Sivilceler için çözüm önerisi arıyorsanız öncelikle cildinizi çok temiz tutmalısınız. Eğer cildinizde bakteri barındırırsanız yukarıda da belirttiğim gibi sebumla buluşur ve sivilce meydana gelir. Peki cildi temiz tutmak için neler yapılabilir? Bir temizleme mendili, yüz temizleyici köpükler veya yüz temizleme jelleri kullanılabilir. Ancak bunların hiç birinde kimyasal madde ve alkol bulunmamalıdır. Aksi halde hiçbir işe yaramaz.

Sivilce Nasıl Geçer?

Yukarıda anlattığım tıbbi bilgilere dayanarak, sivilceleri geçirmek için yapmamız gereken iki şey var. Cildi temiz tutmalı ve bakterilerden temizlemeli. Aynı zamanda cilt gözeneklerini tıkayan sebumları gidermeliyiz.

Bu dediklerim en önemli iki şey. Bunun dışında birde cildin aşırı yağ üretmesini kesersek, artık cildinizde sivilce denen o korkunç şey kalmayacak. Sivilce de neymiş? Diyeceksiniz.

Şimdi sizlere bahsedeceğim maskeler evde  kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz, doğal sivilce maskeleridir. Artık bu maskeleri uyguladıktan sonra sivilce nasıl geçer? Göreceksiniz. Sivilce için bitkisel çözümler sizi hem sivilceler kurtaracak hem de cilt güzelliğinizi ön plana çıkartacaktır.

ÖNEMLİ NOT : Aşağıda sizlere bahsedeceğim sivilceden kurtulma yolları olacaktır. Sivilceden kurtulurken başınıza bela gelmemesi önemlidir. Bu nedenle çok nadirde olsa malzemeler içerisinde kullandığımız bitkilere karşı alerjisi olan olabilir. Kaş yapayım derken göz çıkartmayalım. Bu nedenle sivilce maskelerini önce cildimizde göze çarpmayan bir yerde denemeli ve bitkiye karşı alerjinizin olmadığını test etmelisiniz.

Sivilce Maskeleri Uygulanmadan Önce

 • Ciltte makyaj varsa güzelce temizlenmelidir.
 • Mümkün ise buhar maskesi yapılmalı ve gözenekler açılmalı.
 • Cilt tamamen kurulanmalı ve bakterilerden arınmalıdır.

Sivilceler için Bal ve Tarçın Maskesi

“Sivilce nasıl geçer” dediğinizde veya Google’da arama olarak “sivilceler için maskeler” yazdığınızda ilk karşınıza çıkacak olan sivilce maskesi, bal maskesi olacaktır. Özellikle bal ve tarçın karışımı sivilcelere kesin çözüm olarak bilinmektedir.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı tarçın

Nasıl Yapılır?

Bir çay bardağı altlığına 2 yemek kaşığı balı ve 1 çay kaşığı tarçını ekleyip, karıştırın. Evde sivilce için yapılabilecek en iyi karışımdır. Bu karışımı dairesel hareket ile yüzünüze sürün. Bu sivilce maskesinin yüzünüzde en az 20 dakika kalması gerekmektedir. Süre bitiminde yüzünüzü ılık su ile yıkayın ve temizleyin.

Ne İşe Yarar?

Sivilce maskesi içerisinde kullandığımız tarçın kuvvetli antibakteriyel özelliğe sahiptir. Ne demiştik? Ciltteki bakterileri yok etmeliyiz. Bal ise cilt yüzeyine yapışarak ciltteki gözenekleri temizler. Ayrıca bal hücre onarımı bakımından çok kuvvetlidir. Kısacası bu sivilce maskesi hem “sivilce oluşumu” hem de “sivilce oluşumunu önlemek” için harika bir maskedir.

Tarçın ve balın bilinen diğer özellikleri de vardır. Ancak yazımızın amacı sivilce nasıl geçer olduğu için diğer özelliklerine girmek istemiyorum. Yoksa konu çok uzar. Bu nedenle sivilceleri geçirecek diğer tarifime geçiyorum.

Sivilce Geçiren Karbonat Maskesi

Evde yapılan sivilce maskeleri içerisinde en etkili sivilce tedavi yöntemleri arasında karbonat maskesi bulunur. “Karbonatlı sivilce maskesi” bir çok kullanıcı tarafından olumlu yorumlar almıştır. Karbonat maskesi, cilde uygulandığında bakteri oluşumunu yok ettiği gibi aynı zamanda ciltteki mantarı da öldürür. Ayrıca ciltteki aşırı yağı da keser.

Karbonatın bize yarayacak asıl önemli kısmı ciltte bulunan atıkları, kirleri, bakteriler, gözeneklere sıkışmış sebumları ve diğer tüm atıkları ciltten alır götürür. Tıpkı bilgisayarın çöp kutusunu boşaltır gibi ciltte bulunan çöpleri atar. Ayrıca cilt hücrelerinin üretimini hızlandırır, yumuşacık ve pürüzsüz bir cilt meydana getirir.

Malzemeler:

 • Bir miktar su
 • Karbonat

Nasıl Yapılır?

Bir çay tabağı altlığına bir miktar karbonat ve suyu ekleyip karıştırın. Karışımın çamur kıvamında olmasına dikkat edin. Elde ettiğiniz maskeyi yüzünüze dairesel hareket ile sürün ve 2 dakika boyunca masaj yapın. Ardından 15 dakika cildinizde beklemesini sağlayın. Bekleme süresi bittiğinde cildinizi yıkayın.

ÖNEMLİ NOT : Karbonat maskesi, ciltte kuruluk yapabilir. Bu nedenle cildinizde 15 dakikadan fazla tutmayın. Aksi halde problem oluşabilir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz ya başka bir sivilce maskesi deneyin yada 5 ile 7-8 dakika kadar tutun.

Sivilce Tedavisi için Aspirin Maskesi

Evde sivilce tedavisi için kullanılabilecek aynı zamanda aşırı kolay bu maskeyi deneyin. Gerçekten sivilceler için mükemmel bir çözümdür. Bir çok insanın “sivilceler nasıl geçer” sorusuna çözüm olacak tiptedir.

Hemen hemen her evde bulunan aspirin sivilce tedavisinde çok etkili bir ilaçtır. Hem ciltte oluşan iltihabı engeller hem de sivilceleri kurutur. Bu nedenle sivilcelerden kurtulmak isteyen kişiler için hem ucuz hem de en kolay ev çözümüdür.

Malzemeler:

 • 4-5 adet aspirin
 • Su

Nasıl Yapılır?

Bir çay tabağı altlığına aspirinleri koyun ve çay kaşığı ile birkaç damla su ile aspirinleri eritin. Erimiş olan aspirinleri, bir parça pamuk ile sivilce üzerine uygulayın. Aspirin maskesi, özellikle çok büyük olmayan sivilceleri saatler içerisinde geçirir. Bu yöntem evde sivilce tedavisi için en ucuz ve kolay yöntemdir.

Sivilceleri Kurutmak için Elma Sirkesi Maskesi

Sivilceleri kurutmak için elma sirkesi kullanılabilir. Elma sirkesi sadece sivilce kurutmak değil aynı zamanda cilde inanılmaz etkilere sahip bir karışımdır. İçerisinde bulunan “alfa hidroksi asit”ler sayesinde cildi hızla onaran ve peeling etkisi yapan özelliklere sahiptir.

Bir çok peeling ve sivilce kremi içerisinde bulunan “alfa hidroksi asit” , bahsettiğim gibi elma sirkesi içerisinde de bulunur. Bu madde cildi temizlediği gibi ciltte bulunan ölü hücreleri, cilde hiçbir zarar vermeden ciltten atar. Cildin kan dolaşımını hızlandırır ve yeni cilt hücrelerinin oluşumunu hızlandırır. Bununla beraber sivilce ve sivilce lekesi tedavilerini yapar. Bu nedenle sivilce nasıl geçer ve sivilce lekesi nasıl geçer sorularının cevabı elma sirkesidir. Unuttuğum diğer bir özelliği de cilt gözeneklerini küçültür. Buda sebum sıkışmasını önler.

Malzemeler:

 • Bir bardak su
 • ¼ bardak elma sirkesi

Nasıl Yapılır?

Bir çorba kasesi içerisine bir bardak su ve ¼ su bardağı elma sirkesini döküp, güzelce karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışıma bir parça pamuk batırın ve dairesel hareketler ile yüzünüze sürün. Karışım cildinizde kuruyana kadar bekleyebilirsiniz. Günde 2 veya 3 kere tekrarlanabilir.

Elma sirkesi maskesi, aynı zamanda “sivilce izleri için” etkili bir çözümdür.

ÖNEMLİ NOT: Sirke tek başına cilde sürüldüğünde cildi kurutur. Bu nedenle daha hızlı sivilce tedavisi yaparım mantığıyla cildinize sadece sirke sürerseniz yanlış yaparsınız ve cildinizi kurutursunuz. Çok fazla kullanmakta cildi tahriş edebilir. Bu nedenle gün sonunda hafif bir nemlendirici krem kullanmak iyidir. Ayrıca karışımı çok daha kuvvetli hale getirmek istiyorsanız su yerine  Ayrıca karışımı çok daha kuvvetli hale getirmek istiyorsanız su yerine yeşil çay kullanabilir ve ilave olarak 2 çorba kaşığı şeker koyarak en etkili sivilce maskesini elde edebilirsiniz. Bunun dışında marketlerde satılan elma sirkesi değil de organik elma sirkesi tercih edin. Hatta evde doğal elma sirkesi yaparsanız çok daha etkili olur.

Sivilcelere Kesin Çözüm Limon Maskesi

Sivilcelere kesin çözüm yöntemi olarak görülen bir sivilce maskesi de limon maskesidir. Tüm cilt tiplerinin korkmadan uygulayabileceği limon maskesi, bilindiği gibi cilde C vitamini depolar. İçerdiği sitrik asit sayesinde ciltteki pul pul dökülmeyi keser.

Limon maskesinin en önemli özelliklerinden biriside botoks etkisidir. Cilde uygulandığında cildi gere ve genç gösterir. Sivilceleri kurutma özelliği ise artısıdır. Doğal bir cilt beyazlatıcı olarak da kullanılan limon maskesi sivilce nasıl geçer sorusunun baş danışmanıdır.

Malzemeler:

 • 1 adet limon
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Nasıl Yapılır?

Çay tabağına 1adet limonu sıkın. Çekirdekleri temizleyin ve üstüne 1 tatlı kaşığı yoğurt koyup, güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz limon maskesini cildinize yedirerek sürün ve 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.

ÖNEMLİ NOT: Limon maskesi, cilde uygulandıktan sonra birkaç saat güneşe çıkılmamalıdır. Eğer illaki çıkılacaksa cilt çok iyi bir şekilde temizlenmelidir. Aksi halde cildi tahriş edebilir.

Sivilce Gideren Ballı Çilek Maskesi

Çilek içerisinde aynı domates gibi salisilik asit bulunur. İnanılmaz bir şekilde cilde derinlemesine etki eden çilek, ciltteki gözenekleri açar ve bakterileri temizler. En mükemmel özelliği de cilt gözeneklerini açtıktan sonra tekrar kapanmasının önüne geçer. Yeni hücre oluşumunu destekler.

Malzemeler:

 • 5-6 adet çilek
 • 2 çay kaşığı bal

Nasıl Yapılır?

İlk önce çilekleri güzelce yıkayın ve çöplerini temizleyin. Ardından bu çilekleri çatalla ezerek püre kıvamın getirin. Püre kıvamına gelmiş olan çilekleri uygun bir kaba aktarıp, üstüne 2 çay kaşığı balı ekleyip, iyice karıştırın.

Elde ettiğiniz çilek maskesini cildinize yedirerek sürün ve 20 dakika cildinizde beklemesini sağlayın. 30 gün boyunca ve her 3 günde bir uyguladığınızda inanılmaz sonuçlar alacak ve sivilcelerin nasıl geçtiğini gözlerinizle göreceksiniz.

Sivilceler Nasıl Geçer? (Papaya Maskesi)

Papaya mükemmel bir bitkidir. Ancak maalesef ülkemizde yetişmemektedir. Ülkemizde yetişmese de bir çok doğal ürün satan veya aktarlardan temin edilecek bir bitki durumundadır. Bir çok güzellik ürünü içerisinde kullanılan ve kulağınızın aşina olduğu papaya, cildi yumuşacık yaptığı gibi bir çok özelliğe diğer özelliklere de sahiptir. Cildi yeniler ve hücre oluşumunu destekler. Aynı zamanda cilt üzerinde iltihabı azalttığı gibi sivilce oluşumunu engelleyen enzimler içerir.

Malzemeler:

 • 1 adet papaya

Nasıl Yapılır?

Sivilceler için papaya uygulamadan önce en önemlisi cildin temiz olmasıdır. Bu nedenle cildinizi çok iyi bir şekilde temizleyin. Ardından papayayı güzel bir şekilde püre kıvamına getirin. Bu püreyi yüzünüze uygulayın ve 20 dakika boyunca yüzünüzde kalsın. Süre bitiminde cildinizi yıkayın.

Sivilce nasıl

ÖNEMLİ NOT: Papaya da cildi kurutan bir etkiye sahip olduğu için cildinize maske uygulamasından sonra mutlaka nemlendirici sürün. Ayrıca yukarıda da belirttiğim gibi cildinizi çok iyi bir şekilde temizledikten sonra bu maskeyi kullanın.

Sivilceler için Yulaf Maskesi

Cildinde ağrılı sivilce veya sivilce kızarıklığı , sivilce şişliği varsa mutlaka yulaf maskesi kullanılmalıdır. Yulaf maskesi, sivilce ağrısını, kızarıklığını ve sivilce şişliğini alacak.

Malzemeler:

 • Yetecek kadar yulaf
 • Su
 • Bal

Nasıl Yapılır?

Bir kase içerisine yulafı dökün ve gerekirse damla damla su katarak yulafı koyu çamur kıvamına getirin. Kıvamı elde ettikten sonra üstüne bal ilave edin ve güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz yulaf maskesini cildinize yedirerek sürün. Toplamda 15-20 dakika cildinizde bekleyen yulaf maskesini süre bitiminde soğuk su ile temizleyin.

Sivilce ve Sivilce İzleri için Zerdeçal Maskesi

Zerdeçal neredeyse yüz yıllardır cilt sorunları için kullanılmıştır. Zerdeçal içerisinde bulunan etken maddelerin dışında anti-bakteriyel, anti-inflamatuar ve anti-oksidan özellikleri ile sivilce ve sivilce izlerini yok eder.

Malzemeler:

 • Zencefil
 • Bal

Nasıl Yapılır?

Zencefil ile balı karıştırıp, cildinize uygulayın. Bakın net bir şekilde söylüyorum ki bu maske sivilce ve

sivilce izlerini yok etmede inanılmaz etkilidir. Bu nedenle evde denemeli ve sonuçları görmelisiniz.

Sivilceler için Diğer Etkili Çözümler

Sivilceler için bitki dünyasında bir çok çözüm yöntemi vardır. Ancak bunları uygularken tek bir maske üzerinden gidin. Yani bir o maskeyi bir öbür maskeyi uygulamayın. Sadece uyguladığınız maskeden bir çözüm alamazsanız diğer maskeye geçin. Sivilce nasıl geçer başlığımıza yakışacağını düşündüğüm diğer etkili çözümler ve bitkileri aşağıda belirttim. Bu yöntemleri de kullanmanızı tavsiye ederim.

sivilce-nasil-gecer

 • Sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız kesinlikle ama kesinlikle yüzünüzü temiz tutun. Çünkü ciltteki bakteriler, aşırı yağ üretiminden kaynaklanan sebum ile buluştuğunda sivilce yapar. Bu nedenle günde 2-3 defa yüzünüzü yıkamalı ve hafif sabunlar kullanmalısınız. Sert sabunlar cildinizi tahriş eder ve sivilceleri azdırır.
 • Bol bol su için. Su içmek ciltteki sivilce oluşumunu keser.
 • Sivilcelere el ile temas etmeyin. Bir çok insan istemsizce sivilce üzerine elini götürür ve sivilce ile oynar. Bu hareket sivilcenin daha çok büyümesine ve sivilcenin yayılmasına neden olur.
 • Yattığınız yastık kılıfı en kötü 8-9 belki daha fazla saatler boyunca yüzünüze temas eder. Bu da sivilcelerin de yastığa temas ettiği anlamına gelir. Sonuç olarak ciltteki bakteriler yastığa bulaşır ve sizde hijyeni sağlamazsanız sivilcelerin geçmesini beklemeyin. Mümkün ise yastık kılıfınızı her gün değiştirin.
 • Yüzünüzde terleme problemi varsa mutlaka yüzünüzü yıkayın. Terlemek, bakteri üretimini arttırır.
 • Sivilce yapan yağlı gıdalardan uzak durun. Özellikle fast-food yemekleri kesinlikle tüketmeyin.
 • Cilt gözeneklerini tıkayan jel, pomat ve diğer tüm ürünleri çöpe atın.
 • Eğer makyaj yapıyorsanız mutlaka gün sonunda makyajınızı temizleyin. Sakın makyajlı bir şekilde yatmayın. Ayrıca sivilce tedavisi boyunca makyaj yapmayın. Yapacaksanız da hafif makyajı tercih edin.
 • Mutlaka bir nemlendirici kullanın. Nemlendirici kullanmak hem cildinizin kurumasını engeller hem de ciltteki yağ salınımını azaltır. Önemli olan hangi cilt tipine sahipseniz ona göre nemlendirici kullanmaktır.

Sivilce ve Akne Hakkında Bilinen Yanlışlar

 1. Yağlı yemekler ve yiyecekler sivilce yapar mı? Aslında bir çok bitki bilimci ve profesörlerin yaptığı bilimsel araştırmalar sonucunda bazı insanlarda sivilce yaparken bazılarında ise hiç sivilce yapmamaktadır. Ancak sizin uzak durmanızda fayda var.
 2. Stresli bir insanda sivilce daha mı fazla olur? Stresin sivilceye etki ettiği söylenmektedir. Ancak bu durumda ölçülebilir bir şey olmadığından kesin bir bilgi değildir. Ancak stresin hormonlar üzerinde etkisi olduğu doğrudur.
 3. Yağlı cilde birde nemlendirici kullanmak sivilceyi arttırır mı? Bu soruya cevabı belki 150 kere vermişimdir ve yine vereyim. Her cildin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Buna en yağlı cilt bile dahildir. Ancak yağlı cilde uygun nemlendirici alınmalıdır.
 4. Bronzlaşmak sivilceleri kurutur mu? Bronzlaşmak sivilceleri tıpkı pudra gibi saklar. Bazı insanlar bronzlaştıktan sonra sivilce ve sivilce izlerinin yok olduğunu görür. Ancak bronzlaşmak aslında sivilceyi bir nevi saklar. Özellikle sivilce izlerinin rengini değiştirdiğinden kaybeder. Tabi ki bu durum birkaç hafta sonra tekrar ortaya çıkar.

Zannediyorum ki, sivilce nasıl geçer? Konusunu etkili bir şekilde sizlere sundum. Son olarak size tavsiyem aşağıdaki videoyu izlemeniz ve değerli yorumlarınızı okuyucularımız ile paylaşmanızdır.

Sivilce Nasıl Geçer? Youtube Videosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı