Sivilce Nasıl Temizlenir? Neler Yapılmalı?

Sivilce nasıl temizlenir? Sivilce temizlerken nelere dikkat etmeliyiz? Sivilce çıkınca direk patlatırsak neler olur? Sivilcelerin çıkmaması için nelere özen göstermeliyiz? İşte tüm bu soruların cevabını alacağınız bir yazı hazırlamak istedim.

Sivilce Nasıl Temizlenir? Neler Yapılmalı?

Sivilce bir çok kişinin ortak cilt problemidir. Cildinde sivilce olan bir çok kişi verdiğimiz yöntemler ve maskeler sayesinde kurtulmuştur. Her şeyden önce sivilcelerden kurtulmak için sivilce tedavisi sayfamızı ziyaret etmeli ve size uyan tedavi yöntemini seçerek giderebilirsiniz.

Sivilce nasıl temizlenir konusundan önce bilinmesi gereken en önemli şey “sivilce patlatmak” cilde zarar verdiği gibi sivilcelerinde çoğalmasına neden olur. Bu nedenle sivilceyi kesinlikle patlatmayın. Çünkü sivilce patlatıldığında bakteriler daha çok yayılır ve cilde bulaşır. Bununla beraber diğer sivilceler daha fazla azar ve tedavisi çok daha zor bir hale gelir.

Sivilce temizlemek için kozmetik reyonlarında ve marketlerde sivilce sabunları, sivilce kremleri yada sivilce jelleri gibi bir çok ürün var. Ancak benim tavsiyem bu ürünleri kullanmamanız. Çünkü bu sivilce kremlerinin bir çoğu işe yaramadığı gibi cildi de daha beter bir hale getirmektedir. Ayrıca uzun süre kullanılan bir sivilce kremi cildi kurutabilir.

Sivilce Temizlemek için Ne Yapılmalı?

Sivilceleri temizlemek için bir çok yöntem var. Ancak sizlere bu yöntemlerden önce sivilcelerin çıkmaması ve sivilcelerin daha fazla yayılmasını engelleyecek bir kaç maddelik bir şey paylaşacağım. Bunları uygulayacaksınız ki arkasından sivilce temizleyerek cildimizdeki sivilceleri tedavi edebilelim.

Sivilce Patlatmayın

Birinci kural sivilce kesinlikle patlatılmamalıdır. Bunun nedeni ise sivilce patlatıldığında kötü bakteriler diğer sivilcelere bulaşır ve cilt gözeneklerini tıkar. Böyle bir durumda da sivilcenin önünü arkasını kesemezsiniz.

sivilce-patlatmak

Bir Süre Makyaj Yapmayın

Makyaj yapmak cilt gözeneklerini tıkar. Gözeneklerin tıkanması doğrultusunda sivilceler daha da çoğalır ve cilt problemi artar. Bu nedenle sivilce tedavisi yaptığınız süre içerisinde mümkünse makyaj yapmayın. Ayrıca makyaj malzemeleri içerisindeki kimyasal maddeler, sivilcelerin iltihaplanmasına neden olacaktır.

Yüzünüze Çok Dokunmayın

Ellerimizi gün içerisinde bir çok yere temas ettiririz. Ellerimiz sürekli bakteri ve mikrop taşır. Eğer bu şekilde ellerimizi yıkamadan sürekli cildimizde gezdirir veya sık sık temas ettirirsek sivilceleri temizlemekte bir işe yaramayacaktır.

Bunların dışında madde madde dikkat etmeniz gerekenler ise şöyle;

 • Günde en az 2 litre su tüketin.
 • Şekerli tatlılardan uzak durun. Çünkü şekerli olan her şey sivilce üreten hormonları uyarmaktadır.
 • Daha az süt tüketin. Sütte hormonları uyaran bir içecektir.
 • Şekersiz çayların yararı olabilir. Yeşil çay tüketebilirsiniz.
 • Sivilce diyeti yapabilirsiniz. Bunun için bir araştırma içerisine girmenizi tavsiye ederim.
 • Sebze tüketmeye özen gösterin. Şekeri az olan sebzeler ve meyveler tüketebilirsiniz.
 • Omega-3 bulunan gıdalar tüketin.
 • Hamile değilseniz bol bol A vitamini almaya çalışın.
 • Aktardan çuha çiçeği yağı alarak yemeklerde ve salatalarda tüketmeye çalışın. Günde 1000 veya 1500 mg. yeterli olacaktır.
 • Cilt sağlığı için E vitamini de kritik bir vitamindir. Bu nedenle A vitamini ile beraber tüketmelisiniz.

Sivilce Nasıl Temizlenir?

Sivilce temizlemek için benzoil peroksit barındıran kremler kullanabilirsiniz. İnternetten araştırma yaparsanız saf olarak da bulabilirsiniz. Benzoil peroksit, ciltteki ölü cildin katmanlarını soyar ve daha parlak ve daha gençleşmiş bir cilt yerine getirir. Bir parça pamuğa dökün ve sivilceleri nazikçe silin. Düzenli olarak yapacağınız bu işlem sonunda sivilcelerin nasıl temizlendiğini göreceksiniz.

Sivilce temizlemek için ayrıca diş macunu kullanabilirsiniz. Diş macunu içerisinde kullanılan bazı maddeler (silika v.b.) sivilcelerin kurumasına neden oluyor. Sivilce üzerine bir miktar sürün ve gece boyunca bekletin. Sabah kalktığınızda bir parça pamuk ve su ile silerek temizleyin.

Sivilce temizliği için aynı zamanda çay ağacı yağı da denebilirsiniz. Aktardan alacağınız orijinal bir çay ağacı yağını bir kaç damla pamuğa damlatıp, sivilcelerin üzerini silerek temizleyebilirsiniz. Bu bitkisel yağ hem gözenekleri açar hemde gerekli temizliği yapacaktır.

Sizlere daha önce anlattığım sivilceler için aspirin maskesi tarifini deneyebilirsiniz. Bir adet aspirini toz haline getirip, bir kaç damla su ile macun haline getirin. Karışımı tam sivilce üzerine sürün ve 10-15 dakika bekledikten sonra bir parça pamuk ve su ile silin.

Sivilce Temizleme Kürü

Size tarifini vereceğim kürü bir kavanoza koyun ve her sabah sivilceler üzerine uygulayın. Sivilce nasıl temizlenir sorusunun en etkili kürü diyebilirim.

Gerekli Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı yeşil çay (poşet çayda olur)
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 3 çay kaşığı şeker (tercihen esmer şeker)

Kullanım Şekli:

 1. Tüm malzemeleri kavanoza dökün ve kapağını kapatın güzelce karıştırın.
 2. Elde ettiğiniz karışımı göz, ağız ve kaş haricinde tüm yüzünüze pamuk ile sürün.
 3. Yaklaşık 10-15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Elma Sirkesi ile Sivilce Nasıl Temizlenir?

Sivilce temizlemek için harika bir kür daha vermek istiyorum. Yine ilk olarak gerekli malzemeleri vereyim.

 • 1 tatlı kaşığı organik elma sirkesi
 • 2 tatlı kaşığı çiğ bal
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu

Nasıl Yapılır?

 • Kavanoza tüm malzemeleri koyun ve kapağını kapatıp, güzelce karıştırın.
 • Elde ettiğiniz karışımı göz, ağız ve kaşlar haricinde tüm cildinize uygulayın.
 • Maskeyi cildinizde 15 dakika beklettikten sonra temizleyin.

Umarım sizlere sivilce nasıl temizlenir konusunda yardımcı olabilmişimdir. Eğer sormak istediğiniz bir soru olursa aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorun. Ayrıca sivilceleri iyileştirmek için mutlaka sivilce tedavisi sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı