Sivilce Sıkmak ve Patlatmak Zararlı mı?

Sivilce Sıkmak ve Patlatmak Zararlı mı?

Sivilce sıkmak ve patlatmak zararlı derler. Bu yazımda sivilce sıkmanın gerçekten zararlı mı yoksa bir şehir efsanesi mi olduğunu araştırdım. Eğer sizde sivilce sıkmak veya patlatmanın zararlı mı değil mi olduğunu bilmek istiyorsanız yazımın devamını okuyabilirsiniz.

Sivilce Sıkmak ve Patlatmak Zararlı mı?

Bir iş toplantısı veya yemeğe yada işe gideceğimiz günün sabahında aynaya bakarız ve kocaman bir sivilce çıkmış. Hemen elimizle bu sivilceyi patlatırız. Ancak bu sivilceyi patlatmanın ne kadar zararlı olduğunu bilmeyiz.

Sivilce Sıkmak

Sivilce sıkmak bir kaç şekilde cilde zarar verir. Birincisi sıkılan sivilce bir iltihap sayılır. Sivilce patlatıldıktan sonra cilt üzerine yayılır. Hatta sivilce içinde bulunan irin ve bakteriler cilde yayılır. Dolayısıyla cilde yayılan bakteriler sivilcelerin çoğalmasını sağlar. Sonuç olarak sivilce sıkarak cildinizde daha fazla sivilce çıkmasını istemezsiniz.

Sivilce sıkmak yine aynı şekilde ciltteki dokularında zarar görmesini sağlar. Cilt dokusu zarar gördüğünde sivilce izi denilen lekelerinde cildinizde kalmasını sağlamış oluyorsunuz. Bunu da kimse istemez diye düşünüyorum.

Aslında sivilce sıkmak için uzman kişiler doktorlardır. Sivilce sıkmak aslında bir tedavi yöntemidir. Eğer uzman kişiler tarafından sıkılır ve tedavi amaçlı yapılırsa sivilce tedavisi olur. Çünkü hekimler bunu sivilce tedavi yöntemi olarak yaparlar. Bir çok kişi bu şekilde sivilcelerinden kurtulmuştur. Ancak doktorlar bunu yaparken gayet steril yöntemlerle ve bakterileri temizleyerek yaparlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Sivilce Sıkmak Sivilceyi Tekrarlar mı?

Uzmanlar sivilce patlatmanın sivilceyi tekrarlayacağını hatta daha büyük sivilcelerin çıkacağını söylüyorlar. Bunun nedeni sivilceyi sıktığınızda cilt gözeneği tıkanmış olacak. Tıkanan gözenek altından sivilce tekrar çıkmak isteyecek ama çıkamayacak. Bu durumda iltihaplanma cilt altında daha büyüyecek ve sıkılan sivilcenin bir yan gözeneğinden dışarı çıkmaya çalışacak. Ancak bu sefer daha büyük bir şekilde kendini gösterecektir.

Sivilce Sıkmak Zararlı mı

Sivilce Sıkıldıysa Ne Yapılmalı?

Sivilce sıkmak gerçekten başa bela. Özellikle sivilce izi bırakması tam bir fiyasko. Eğer böyle bir sorununuz varsa sivilceleri kurutmak için bir kaç noktaya dikkat etmelisiniz. Peki nedir bu noktalar?

  1. Evde kullandığınız havlunun mutlaka temiz ve sürekli hijyeninin sağlanması gereklidir.
  2. Kullandığınız yastık kılıflarını değiştirmeli ve temiz tutmalısınız.
  3. Ellerinizi sürekli olarak yüzünüze götürmemeli ve sivilceleri ellememelisiniz.
  4. Aynı zamanda ellerinizi sürekli olarak yıkamalı ve hijyenik tutmalısınız.
  5. Makyajınızı akşam yatmadan önce mutlaka temizlemelisiniz.
  6. Makyaj malzemelerinizi özellikle fırça ve kalemleri temiz tutmalısınız.
  7. Yağlı yiyecekler yemekten kaçınmalısınız.
  8. Günde en az 1,5-2 litre su içmeli ve detoks yapmalısınız.

Yukarıda saydığım maddeler dışında sitemizde bulunan sivilce kategorisine bakarak sivilceler hakkında doğal kürler ve maske tariflerine göz atmalısınız. Çünkü bu kürler ve maskeler sivilcelerinizi tedavi edecek güçtedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM