Siyah Noktalar için Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Siyah noktalar için cilt bakımı nasıl yapılır? Siyah noktalar için cilt bakımı yapmak ne kadara mal olur? Hangi maskeler siyah noktaları temizler? Siyah noktalar için kullanılan yüz maskeleri nelerdir? İşte tüm bu soruların yanıtı yazımızda…

Siyah Noktalar için Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildinde siyah noktalar ile savaş veren herkesin kabusu bu cilt problemi yağlı ciltler olmak üzere hemen hemen her cilt tipinde görülebilir. Bu siyah noktaları gidermek için dünyanın kullandığı en iyi dört yüz maskesi var. Hemde bu maskeler evde yapılabildiği gibi siyah noktaları uzun süre cildinizden def etmektedir.

Siyah Noktalar için Cilt Bakımı Yaptıranlar

Siyah noktalar için cilt bakımı yaptıranlar genel olarak yağlı cilde sahip olan kişilerdir. Yağlı cilt çok daha fazla siyah nokta ürettiğinden dolayı siyah nokta sıkıntısını bu cilt tipi çeker. Siyah noktalar genel olarak burun, yanak ve alın bölgesinde görülür.

Siyah noktalar görüntü açısından sıkıntı yarattığı gibi aynı zamanda sağlık açısından da sıkıntılıdır. Peki siyah noktalara çözüm olacak maskeler nelerdir? Neler yapılabilir? Siyah noktalar ciltte ne gibi zararlara yol açabilir?

Siyah Noktalar Nasıl Oluşur?

Siyah noktaların yukarıda da yağlı ciltlerde daha çok görüldüğüne değinmiştim. Yeteri kadar temizlenmeye cilt yağlanmaya başlar. Bazı ciltler ise kendiliğinden fazla fazla yağ üretir. Ciltte bulunan yağ gözenekleri salgıladığı yağların oksijen ile buluşması sonucunda kendiliğinden siyah noktaya dönüşmesi sonucu oluşur.

Peki yukarıda siyah noktaların zararları olabileceğine de değindim. Ne gibi zararları olabilir derseniz,

 • Siyah noktalar kötü bir görünüme neden olacaktır. Bu da gündelik hayatınızda sizi etkiler.
 • Cildinde siyah nokta olan kişilerin sağlıksız bir cilde sahip olduğu gözlemlenir.
 • Siyah noktaların yoğun olduğu bir ciltte sivilce daha fazla oluşur.
 • Siyah noktalara neden olan yağ gözenekleri bakterilerin birikmesine neticesinde ise cildin çeşitli cilt hastalıklarına yakalanmasına yol açar.

Siyah Noktalar Neden Olur?

Siyah noktalar her cilt tipinde görülse de aslında yağlı ciltlerde çok daha fazla görülür. Bu nedenle özellikle yağlı cilde sahip olan kişilerin daha çok dikkat etmesi gerekir.

Siyah noktalar

Siyah noktaların oluşumundaki diğer neden ise cildin çok temizlenmemesinden dolayı görülür. Ayrıca dönemsel olarak regl dönemi, ergenlik, stres ve beslenme düzensizliği gibi dönemlerde siyah noktaların oluşumu daha da bir artar.

Siyah Noktalara Çözüm

Siyah noktalar için çözüm önerileri arıyorsanız öncelikle piyasada bulunan siyah nokta giderici kremler ve diğer ürünlerden yararlanabilirsiniz. Bunun için özel sabunlar, jeller ve bantlar mevcut. Ancak bu kozmetik ürünlerine güveniniz yoksa siyah noktalara doğal çözümlerle de yaklaşabilirsiniz.

Siyah Noktalar için Kil Maskesi

Kil maskesi, siyah noktalar için vazgeçilmez bir yüz maskesidir. Bunun nedeni ise kil maskesinin ciltteki yağ dengesini sağlamasıdır. Özellikle aşırı yağlı ciltlere şiddetle kil maskesini tavsiye ederim. Hangi kil maskesi diye soracak olursanız bu hiç fark etmez. Yeşil kil, beyaz kil veya diğer tüm kil maskelerinin aynı görevi göreceğini bilmeniz gerekiyor.

Malzemeler:

 • Kil
 • Su

Nasıl Yapılır?

Bir aktardan veya marketten kil temin edin. Bir kase içerisine kili koyun ve üzerine yavaş yavaş suyu dökün. Kilin kıvamı macun kıvamına geldiğinde göz ve dudak çevresi haricinde yüzünüzün geri kalan bölümlerine sürün. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Maske uygulamasından sonra cildinize bir nemlendirici sürebilirsiniz.

DİKKAT!

 • Kil maskesi çok fazla uygulanırsa cildi kurutabilir. Bu nedenle en fazla haftada 2 defa uygulamanız yeterli olacaktır.
 • Kil maskesi yüzünüzde ne kadar fazla kalırsa o kadar etkili olacaktır. Ancak çok aşırı uzun bekletmemek gerekir.
 • Kil maskesi her ne kadar yağı emse de cildin bir miktar yağa ihtiyacı vardır. Bu nedenle uygulamadan sonra nemlendirici bir krem kullanılması tavsiye edilir.

Siyah Noktalar için Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akının çok önemli iki etkisi vardır. Bunlardan birincisi cilt gözeneklerini temizler ve siyah noktalardan arındırır. İkincisi ise cildi sıkılaştırır ve siyah nokta oluşumunu engeller.

Malzemeler:

 • Yumurta akı

Nasıl Yapılır?

 • Bir yumurtanın sarısı ile akını birbirinden ayırın.
 • Akını bir kaseye alın ve göz ile dudak çevresi dışında tüm yüzünüze sürün.
 • Cildinizde 15 dakika beklettiğiniz yumurta akını yıkayın ve bir nemlendirici sürün.
 • Yumurta akı maskesi 3-4 uygulamadan sonra cildinizdeki farkı gözlerinizle görebilirsiniz.

Eğer cildinizde oluşan problemlerin evde nasıl tedavi edileceğini merak ediyorsanız sizlere cilt sorunları kategorimize mutlaka bekleriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı