Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Doğal bir antibiyotik olarak yemek ve baharat kültürümüzde yer alan sarımsak, çeşitli karamelizasyon sonrası farklı tedavi ve faydalara neden olabiliyor. Fakat herhangi bir karamelizasyon ya da fermantasyon işlemine gerek duymayan ve beyaz sarımsaktan çok daha faydalı olan siyah sarımsak, son dönemde birçok farklı hastalığın tedavisinde ana çözüm yolu olarak kullanılmaya başlandı. Beyaz sarımsak kadar geniş bir alan ve tedavi yöntemlerinde kullanılmasa da, doğal bir tedavi yöntemi olarak kabul gören ve son dönemde de geniş kitleler tarafından tercih edilen siyah sarımsağın faydaları, geniş bir hastalık listesini kapsıyor.

Özellikle uzak doğu ülkelerinde kültürel bir baharat ve mucizevi ürün olarak tanımlanan siyah sarımsağın faydaları, uzman hekimler tarafından da doğrulanmış durumda. En belirgin özelliği antioksidan olan siyah sarımsak, çeşitli komplikasyonlara neden olan belirleyici hastalıkların tedavilerinde başvurulan bir ürün olması dışında, kozmetik dünyasında da medikal bir çözüm olarak görülüyor. Bir güzellik formu olarak yüksek miktarda yetiştirilen ve beyaz sarımsağın kurutulması ile ortaya çıkan siyah sarımsak, şeker bakımından da oldukça zengin bir besin türü olarak kabul ediliyor. C vitamini, B1, B6, fosfor, kalsiyum, manganez ve kükürt gibi başlıca zengin kaynakları sayesinde vücut direncini artıran siyah sarımsak, besleyici özelliği sayesinde düzenli kullanım sonrası cildinizin yenilenmesine de fayda sağlamaktadır.

Siyah sarımsak

Peki, sağlık otoritelerince vitamin deposu olarak tanımlanan siyah sarımsağın faydaları nelerdir?

Siyah Sarımsağın Faydaları

  • İçeriğinde yer alan anti bakteriyel formlar sayesinde düzenli kullanım sonrası vücut direncinin artmasını ve cildinizin yenilenmesini sağlar.
  • Kronik ya da mevsimsel faktörlere bağlı olarak yaşadığınız sindirim ve dolaşım sorunlarını kısa sürede çözüme ulaştırır.
  • İçeriğinde yer alan sağlıklı ve doğal şeker sayesinde rahatlıkla tüketilebilir. Bu sayede doğru ve sağlıklı kullanım sonrası yaşanan şeker ve tansiyon rahatsızlıklarını dengede tutar.
  • Düzenli kullanım sonrası hafızanızı güçlendirir. Tıp otoritelerince de kabul gören bu durum, siyah sarımsağın Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılmasına neden olmuştur.
  • Alzheimer gibi ileri seviye bir hastalık olarak kabul edilen kanser hastalığının birçok aşamasında da doğal bir çözüm olarak kabul edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı