Stres Kırıkları Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Stres Kırıkları Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

 

Stres kırığı, kemiklerimizde meydana gelebilen küçük çatlaklara denilmektedir. Bu çatlaklar genel olarak aşırı kullanma sonrasında gelişebilmektedir. Özellikle de basketbol ve uzun mesafeli koşularda son derece sık bir şekilde görülebilmektedir. Stres kırıklarının birçoğu ayak tarak kemikleri ve alt baldır kemiklerinde olabilmektedir. Klinik çalışmalar çerçevesinde basketbol, tenis, atletizm ve dans benzeri sporlar en yüksek risk gruplarına girmiştir. Bunun nedeni ise zemine tekrarlamakta olan ayak çarpmalarının bu sporlar ile sık oluşmasıdır.

 

Dinlenerek Stres Kırıklarından Kurtulun

 

Dinlenme, stres kırıklarından kurtulabilmenin yollarından biridir. Stres kırıkları aşırı kullanımlara bağlı şekilde gelişmekte olan kırılma şekilleridir. Kasların yoğun olarak kullanılması hususunda kaslarımız artık uzun süre kasılı kalırlar ve eski uzunluklarına göre uzun süre boyunca geri dönemezler. Bu hususlarda da kemiklerimizde aşırı stres oluşmaktadır ve zaman içerisinde kemiklerimizde çatlakların oluşumlarına yol açmaktadırlar. Stres kırıkları en sık da ayağımızın ikinci ve üçüncü tarak kemiklerinde gözükmektedir. Buna ek olarak topuk ve alt baldır kemiklerinde de görülebilir.

 

Genellikle Aktiviteli Sporlarda Görülüyor

 

Stres kırıkları sık bir şekilde yüksek aktivite gerektiren spor çeşitlerinde görülmektedir. Egzersizler oldukça sık ve uzun süreli ve yoğun olması esnasında meydana gelmektedir. Egzersiz yapmayan bireylerde de stres kırıkları oluşabilmektedir. Eğer ki osteoporoz veya başka kemik hastalıklarına sahip iseniz kemik kuvveti ve yapılarında zayıflamalar oluşmaktadır. Stres kırıkları oluşumlarına sebebiyet veren çeşitli faktörler vardır.

 

Stres Kırıkları Teşhislerine Bakarsak

Stres kırıklarının klinik bulgu ve teşhislerine gelecek olursak, ağrılar yavaş bir şekilde gelişmektedir ve aktivite ile artmaktadır. Buna ek olarak dinlenme ile de geçerler. İleri vakalarda ise ağrı dinlenme ile de olabilmektedir. Kırık hattında dokunmaya hassasiyet oluşmaktadır. Ayaküstü ve ayak bileği çevrelerinde şişmeler de bunlara eşlik eden belirtiler arasında yer almaktadır. Doktorunuz risk faktörlerini belirleyebilmek için kullanmış olduğunuz ilaçları, işinizi, günlük aktivite şekillerinizi de sizlere elbet soracaktır. Muayene sonrasında ise yine röntgen çekilmektedir. Bazı erken evrelerde ise oldukça detaylı bilgi verebilmesi sebebi ile MR istenebilir.

Eğer stres kırığından şüphe ediyorsanız kesinlikle istirahat edilmelidir ve bazı sporlar durdurulmalıdır. Buna ek olarak ağrıya neden olacak hareketler yapılmamalı ve ayak kalp seviyesinin üstünde olmalıdır. Günlük olarak birkaç kez buz uygulanabilmesi ağrıları hafifletecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı