Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?

Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?

Cildin farklı farklı noktalarında meydana gelen tahrişi gidermek için farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Bu tip tahrişler genel olarak sürtünmeden kaynaklı olarak görülmektedir. Aynı zamanda da aksesuar, ağda sonrası, çamaşır suyu kullanımı, tıraş ve deniz gibi faktörlerden ötürü de tahrişler görülebilmektedir. Bu tip faktörler yüzünden kaşıntı, kabarcık, pişik ve kızarıklık meydana gelebilir. Yüz bölgesinin yanı sıra boyun, omuz, el, bacak ve göğüs bölgesinde sürekli olarak görülebilecek olan bir durum olarak adlandırılmaktadır.

Doğal Yöntemlerle Cilt Tahrişini Önleme

Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?

İlaçlara ya da kimyevi maddelere gerek duymadan da cilt tahrişini önlemek son derecede mümkündür. Doğal seçenekler sayesinde cildi yenilemek, kan dolaşımını hızlandırmak, hücreleri onarmak, sağlıklı dokuyu elde etmek ve tahrişleri gidermek söz konusu olmaktadır. Bunlar arasında;

Zeytinyağı kullanan kişilerin vücut ya da cilt sağlıklarında ciddi bir düzelme söz konusu olabilmektedir. Her türlü cilt problemine karşı olarak zeytinyağı tavsiye edilmekte olan bir durumdur. Aynı zamanda da kızarıklık ve hasarlara da iyi gelmektedir.

Maden suyu da cilt tahrişine iyi gelen unsurlar arasında yer almaktadır. Ciltte meydana gelen kaşıntı ve kızarıklıkları gidermek için kullanılabilmektedir. Kaşıntıları engelleyen, cildi ferahlatan ve iyileşmeyi sağlayan bir unsurdur.

Doğal bir nemlendirici olarak görülen vazelin de ciltte meydana gelen tahrişleri giderme konusunda etkilidir. Aynı zamanda da tahriş olan bölgelerin kurumasını engellemektedir.

Domatesin içerisinde var olan A ve C vitaminlerinden kaynaklı olarak cilt tahrişini giderdiği söylenebilmektedir. Domatesin püresini tahriş olmuş bölgeye uygulayarak, 15 dakika bekletmek kesin bir sonuç verebilmektedir.

Aspirin de önemli bir cilt tahrişini giderici bir ögedir. Sivrisinek ya da diğer böceklerin sokmaları sonrasında meydana gelen cilt tahrişlerine gerekli çözümleri üretmede kullanılabilmektedir. Ezilerek toz haline getirilecek olan aspirinin kabarıklık, kaşıntı ve acılardan kurtulmak adına etkili bir yöntem olduğu da söylenebilmektedir.

Gündelik hayatın önemli bir parçası olan yeşil ve siyah çaylar da cilt tahrişlerini engelleme konusunda önemlidir. Cildin yanında damarları rahatlatmak adına da kullanılmakta olan bu ögelerin soğuk kullanılmasına özen gösterilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı