Testosteron Miktarını Yükseltme Yolları

Testosteron Miktarını Yükseltme Yolları

 

Erkeklerde testosteron miktarını korumak son derece önemlidir. Testosteron miktarını doğal yollar beraberinde yükseltmek de etkili yöntemler arasındadır. Testosteron eksikliği sonucunda çok önemli hastalıklarda gelebilmektedir. Bu nedenle, bu seviyenin korunabilmesi hatta, sürekli bir şekilde kontrol altında tutulması önem arz etmektedir. Testosteron düşüklüğü yaşayan bireylerin yine doğal olarak bu seviyeyi yükseltebilmesi için bazı önemli yöntemleri denemeleri gerekir. Testosteron eksikliği yaşamakta olan bireylerde cinsiyet organlarını, metabolizmalarını, kemik oranlarını ve yine bazı fonksiyonlarının bozulduğu gözlemlenmiştir. İnsan bedeninin sürekli bir şekilde sağlıklı çalışabilmesi amacı ile testosteron seviyesinin normal düzeylerde tutulması çok önem arz eder. Bazı zararlı alışkanlıklar, yorgunluklar, aşırı sigara ve alkol bunun yanı sıra stres testosteron hormonun seviyesine zarar verebilmektedir.

 

Kilo Vermenin Önemi

 

Testosteron miktarını doğal yollar ile yükseltmek için ilk başta fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekmektedir. Bel çevresinde fazla kilo oluşması testosteron seviyesinin aşağılara inmesine zemin hazırlamaktadır. Testosteron miktarını nasıl arttıracağınıza gelirsek, düzenli bir şekilde spor yapmalı ve bel seviyenizde bulunan kiloları önemli ölçülerde azaltmanız gerekmektedir. Bunlara ek olarak fazla şekerden de uzak durmanız gerekmektedir. Testosteron hormonunun salgılanabilmesi amacı ile şekeri az düzeylerde tüketiyor olmanız gerekir. Haddinden fazla şeker kullanan kişilerde bu hormon çok az düzeylerde salgılanabildir. Bu yüzden de fazla şekerli tüketimlerine kesinlikle dikkat etmeli ve kanda olan hormonun seviyesi istenilen seviyelerde tutulup, korunmalıdır. Yine aşırı derecelerde olmasa da yeşilliklere başvurmalısınız. Ispanak, brokoli ve karnabahar gibi besinler testosteron seviyesinin düzelmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu sebzeler hormon seviyesini yükseltiyor ve kontrol altında tutuyor. Gün içerisinde de spor yapmanız gerekmektedir. Bir günde en az 1 – 2 saat düzenli spor yapmalısınız.

 

 

Vitaminleri Eksik Etmeyin

 

Bunlara ek olarak vitaminlere de kesinlikle dikkat etmelisiniz ve düzenli olarak besinler de değişimler yapmalısınız. Sabahları aşırı güneşlenmek D vitamini açısından zengin olan gıdalardan da almak bu hormonu yükseltir. Testosteron seviyesine arttırmak için en önemli etkenlerden birisi de uykudur. Yetişkin bir insan ortalama 6 ve 8 saat arasında düzenli olarak uyuması gerekir. Bunlara ek olarak REM uykusu yani derin uyku esnasında asla uyanmamak gerekiyor. Diğer önemli etken de, alkol ve sigara testosteron hormonunun salgılanmasını azalttığı için asla kullanmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı