Tetanoz Aşısı Fiyatları

Tetanoz Aşısı Fiyatları

İlk defa 1924 yılında üretilen tetanoz aşısının mucidi Descombey’dir. Tetanoz, bir sinir sistemi hastalığıdır. Topraktaki Clostridium adlı bakterinin ürettiği zehirleri kas spazmına yol açar. Her 10 yılda bir yapılan bu aşı insan sağlığı açısından önemlidir.

Tetanoz Aşısı Nedir?

Clostridium tetani bakterisinin oluşturduğu bir enfeksiyon olan tetanoz, toprak, su, hava da bulunabilir. Vücuda giren Clostridium tetani bakterisi toksin üretir. Diğer adı kazıklı humma olan bu hastalık genellikle boyun ve çene kaslarında görülür. Şiddetli ağrılara yol açabilir. Nefes alma da zorluk, felç ve nöbet geçirtebilen tetanoz, ölümlere de yol açabilir. 65 yaş ve üzeri için ölüm riski daha da artmaktadır. Kimyasallara ve ısıya karşı oldukça dayanıklı olan bu bakterinin öldürülmesi zordur. Toprak, su, hava da bulunabilen tetanos yıllarca yaşayabilir. Tetanoz hastalığı insandan başka birine bulaşmaz.

Hayvan dışkılarından, toz ve toprak yardımıyla olan yaralanmalar sonucu bulaşan tetanos, ürettiği toksinler ile sinir sistemini etkiler. Kaslarda kasılmalara sebep olarak ölümlere yol açabilir. Tedavisi oldukça zor olan hastalığın ölüm riski yüksektir.

Bakteri vücuda ilaç kullanımı, ameliyat yarası, sıyrık, damardan ilaç alımı, açık yara, deri yarası, diş enfeksiyonu, hayvan ısırması ve piercing gibi yollar ile girer. Vücutta olan açık yaralar anında temiz su ve sabun ile sonra da oksijenle temizlenmelidir. Tentürdiyot ve alkol ile dezenfekte edilmelidir.

Tetanoz Aşısı Fiyatları

Vücuda girmesi ile ölümlere bile neden olabilen Tetatoz aşısı fiyatları devam güncellenmektedir. Tetavax adlı ilaç, tetanoz hastalığı için kullanılmaktadır. Yıl başında 21.61 Türk Lirası olan 19 Şubat’ta %16,8 ve 1 Mart’ta %8 zam alan ilaç su sıralar 27.26 Türk Lirası civarlarında seyretmektedir. İlaç normal reçete ile alınabilmektedir.

Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Tetanoz aşısı aslında bir toksindir. Boğmaca (DBT)- difteri- tetanoz aşısı üçlüsü, tetanoz ve difteriyi etkisiz hale getiren toksinleri barındırır. Boğmaca (DBT) aşısı 5 defa çocukluk döneminde uygulanır. İlk üç doz 2. 3. ve 4. ay, dördüncü doz 16. ve 24. aylar arasında, beşinci doz ise ilkokul 1. sınıfta uygulanır.

Gebelerde, bebek yirmi ayını doldurduktan sonra 2 doz tetanoz aşısı yapılır. Gebelik boyunca toplamda 5 doz aşı yapılır. 15 ile 49 yaş arasındaki anneler bu aşıları yaptırmalıdırlar. Aşılar aile hekimleri bilgisinde sağlık ocaklarında ebeler tarafından yapılır. Hamilelik takibi dahilin de yapılan bu aşılar bebek gelişimi içinde önemlidir. Tetanoz aşısı fiyatları genel olarak çok pahalı olmadığından sağlık ocaklarında yaptırılabilir.

Yeni doğanlarda, tetanoz yüzünden ölümler gerçekleşebiliyor. Tetanozun belirtisi ise anne sütünün emmemedir. Tetanoz hastalığı olan yeni doğanlar 28 güne kadar anneyi emmezler. Kaslarının şiddetli kasılmalarından dolayı sürekli ağlarlar. Tetanoz doğum anında steril olmayan ortamlarda doğum yapıldığında ortaya çıkar. Bebek ile annenin göbek kordonunun temiz olmayan bir alet ile kesilmesi sonucunda tetanoz meydana gelebilir. Hamilelikte tetanoz aşısının yapılması bu nedenle önemlidir.

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri

 • Tetanoz aşının kalıcı bir yan etkisi yoktur. Aşı sonrasında;
 • Aşı yapılan bölgede kızarıklık, şişlik,
 • Aşı yapılan bölgede ağrı,
 • Aşı yapılan bölgede lenf bezlerinde büyüme,
 • Vücut genelinde ateş ve buna bağlı halsizlik görülür. 

Genelde dördünce ve beşinci dozdan sonra bu yan etkiler görülür. Bebekler ve çocuklar da bu belirtiler birkaç gün boyunca sürebilir. Daha fazla sürmesi ve şiddetlenmesi durumunda doktora başvurulmalıdır.

Tetanoz hastalığının bir defa geçirilmesi vücutta bağışıklık sağlamaz. Bağışıklığın sağlanması için aşının en az üç doz yapılması gerekir. Aşı yaklaşık on yıl boyunca korur. Onuncu yıldan sonra aşısının tekrarlanması gerekir. Tam dozunda yapılan aşılar tamamen koruma sağlar. Hastalık vücuda girmez.

Tetanoz hastalığı vücuda zehir salgılar ve felçlere sebep olabilir. Bilinç kaybı olmadan ilk önce solunum sisteminde felç olur. Solunum yetmezliği sonucunda ölümler gerçekleşir. Bu yüzden Tetanoz aşısı fiyatları araştırılmalı ve ihmal edilmemelidir.

Tetanoz Aşısı Faydaları

İlk defa 1924 yılında kullanılan Tetanoz aşısı, Descombey tarafından üretilmiştir. Türkiye de ise ilk defa 1989 yılında çocukluk çağındakilere yapılmıştır. İnsanlara tetanoz aşısı ilk olarak hamileliğin yirminci haftasında uygulanır. Bunu takiben toplam da 5 doz yapılan tetanoz aşısı, bebek doğduktan sonra yapılmaya devam edilir. Aşıları tamamlanan kişilerde oluşan yaralanmalara göre tekrar tetanoz aşısı yapılabilir. Yaralanmalara karşı vücudu koruyan tetanoz aşısı çok önemlidir. Dünyanın dört bir yanında tetanoz hastalığı görülebilir. Kırsal hayatın yaşandığı ve gelişmeyen ülkelerde bu risk daha fazladır. Tetanoz aşısı yaptırmayan ve seyahat sırasında yaralanan ya da kaza geçiren kişilerde tetanoz hastalığı olma olasılığı yüksektir.

Üç ölümcül hastalığa karşı koruyan tetanoz aşısı, insan hayatı için önemlidir. Boğmaca, ölü difteri ve tetanoz hastalıkları daha çok çocuklarda görülür. Bu aşılar DaBT şeklinde uygulanır.

Yaralanmalı kaza geçirmeniz durumunda en yakın sağlık kuruluşuna kaza hakkında tüm detayları vermeniz gerekir. Siz farkında olmadan tetanoz hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Yaralanmalar anında açık olan yarayı önce su ile temizleyin. Daha sonra sabun ya da oksijenli su ile arındırın. En son ise alkol ile müdahale edin. Bu şekilde tetanozun vücudunuza girmesini engellemiş olursunuz.

 • Tetanoz aşısı bazı durumlarda uygulanmaz. Bu durumlar;
 • İlk dozu yapılan aşı sonucunda kişide alerjik reaksiyonlar gelişmesi,
 • İlk dozdan sonra çocukta beyinin etkilenmesi sonucu koma haline girilmesi,
 • Aşıdan sonra iki gün (48 saat) içerisinde ateşin 40.5 derecelerde seyretmesi,
 • Bir doz tetanoz aşısından sonra şok haline girilmesi,
 • Bir doz tetanoz aşısından sonra saatlerce ağlayan çocuklara,
 • Ateşli hastalıkları geçiren çocuk ya da yetişkinlere tetanoz aşısı uygulanmaz.
 • dT tetanoz aşısı 6 yaşından büyük çocuklara ve yetişkinlere yapılır.

Tetanoz Belirtileri

Tetanoz hastalığı vücuda girdikten yaklaşık 2 ile 14 gün arasında kuluçka süresini tamamlar. Yaranın tipine ve oluşuna göre bu kuluçka süresi aylar da alabilir. Kuluçka süresinin kısa olması demek hastalığın derecesinin fazla olması anlamına gelir. Tetanoz hastalığında görülen ilk belirti çene kasılmasıdır (spazm). Bu kasılma ile birlikte kas ağrısı, baş ağrısı, istemsiz kasılmalar, kas sertliği, ateş, terleme, yutkunma sorunları, yüksek kan basıncı, nöbetler ve kalp atışı hızlanmaları gelir.

Tetanoz hastalığı ile ilişkili olarak bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Ses tellerinde ortaya çıkan kasılma, kemiklerde kırılma, akciğer embolisi, çeşitli enfeksiyonlar, solunum güçlüğü çekme gibi olaylar görülebilir. Solum güçlüğü vakalarından %20’ye yakın hasta ölür. Tetanoz hastalığı tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanır.

Hamileler Tetanoz Aşısı Olabilir Mi?

Hamileler, bebekleri 20 haftayı doldurduktan sonra tetanoz aşısının ilk üç dozunu olurlar. Devam eden aylarda ise diğer iki dozu yaptırırlar. Sağlık bakanlığına bağlı aile hekimleri doğrultusunda hamile bayanlara tetanos aşısı için bilgi verilir. Günü geldiğinde sağlık ocağındaki ebe ye da sağlık sorunlusu tarafından aşı için hatırlatma yapılır. Yapılan tetanoz aşısı sağlık kartına kaydedilir. Doğuma kadar 5 doz olan aşı tamamlanır.

Tam aşılı olan anneler doğum anında bebek ile arasındaki bağın kesilmesi aşamasında daha önceden yaptırdığı aşı ile tetanoz hastalığına yakalanmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı