Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Dünya Sağlık Örgütleri tarafından tavsiye edilen süre ise ilk 36 saat içerisinde yapılmasıdır. Eğer kişi son 10 yılda beş doz tetanoz aşısı yaptırdıysa yaralanma sırasında tekrar aşı olmasına gerek yoktur.

Hastalığın kuluçka süresi 2 ila 12 gün arasında olduğu için yaralanma olduktan iki gün sonra aşılanma için sağlık kuruluşlarına başvurulduğu aman risk alınmayıp tetanoz immunoglubini yapılır. Herhangi bir kesik ya da sıyrık durumunda tetanoz aşısı kaç saat içinde yapılmalıdiye düşünülmeden en kısa zamanda bir sağlık merkezine başvurulmalıdır.

Tetanoz Aşısı Nedir?

Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı?
Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Tetanoz, Clostridium Tetani olarak da bilinen sporlu bakterinin salgılamış olduğu toksine bağlı gelişen enfeksiyon hastalığıdır. Toprakta, nemli bölgelerde, gübrede oksijensiz ortamda yaşayan ısıya dayanıklı mikrop olan tetanoz salgıladığı toksinle omuriliğe ve sinir sistemine zarar vermektedir. Tetanoz aşısı ise toksoid adı verilen inaktive bir toksindir. Difteri, tetanoz ve boğmaca aşısı, difteri ve tetanozun zararsız bir hale getirilmiş olan toksinlerini ve ölü boğmaca mikroplarını içerir. Tam etki göstermesi için difteri, boğmaca ve tetanoz (DBT) aşısının çocuklukta 5 defa uygulanması gerekmektedir. İlk 3 dozu 2, 3 ve 4. aylarda, 4. dozu 16 ila 24 ay arasında, 5. doz da ilköğretim 1. sınıfta uygulanır.

Tetanoz Aşının Önemi

Tetanoz oldukça ağır bir hastalıktır. Deride olan yaralardan giren ve sıklıkla toprakta olan bakterilerin sebep olduğu hastalık, kasları ve sinirleri etkiler. Bakteriler vücuda girdikten sonra sinirleri etkileyip kas spazmlarına sebep olan ve tetanospazmin denilen bir toksin üretmeye başlamaktadır. Toksinler ilk önce yaraya yakın olan bölgede olan kasları kontrol eden sinirleri etkiler. Daha sonra kan ve lenf yoluyla vücudun diğer kısımlarına yayılır. Tetanoz aşısı ile oluşabilecek olan hastalıkların ve bunlara bağlı olan ölümlerin önlenmesi açısından oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Yapılan aşılamalar ile önlenebilir hastalıklar da ciddi düşmeler görülür.

Kimler Tetanoz Aşısı Yaptıramaz?

İlk dozun uygulanmasından sonra herhangi bir alerjik reaksiyon gelişmiş ise aşılara devam edilmez. Uygulanan ilk dozdan sonra çocukta beyin etkilenmesi ile koma hali gerçekleşir ise aşılara devam edilmez. Bir dozdan sonra 45 saat içinde ateş 40.5 üzerine çıkan çocuklarda aşılar devam edilmez. Bir doz aşıdan sonraki 48 saatte gelişen herhangi bir şok durumu varsa aşılama devam edilmez. Bir doz uygulandıktan sonra kesintisiz 3 saat boyunca ağlayan çocuklara aşıların devamı yapılmaz. Ağır ateşli hastalıklar geçirmekte olan çocuklara aşı uygulanmaz. Aşılar yalnızca sağlıklıyken uygulanmalıdır. 6 yaşın üstünde olan çocuklara ve yetişkinlere yalnız dT tetanoz aşısı yapılır.

Tetanoz Aşısı Tedavisi

Tetanoz hastalığında tanı klinik belirtiler ile konmaktadır. Laboratuvar bulguları ve bakteriyolojik incelemeler tanı için yarar sağlamaz. Yaradan yapılacak olan kültür ve boyamalar sonuç vermemektedir. Yoğun bakım desteği ile yara bakımı, antitoksin uygulaması, kas spazm tedavileri ve antibiyotik tedavisi verilmektedir. Tetanoz tedavisinde amaç havasız kalmayla oluşacak ölümün önlenmesi, spazm azaltılması, oluşacak olan komplikasyonların önlenmesi, toksinlerin nötralize olması, mevcut olan lezyonların tedavileri, nüks etme ve tekrardan oluşmalarının önlenmesidir.

Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı?
Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Enfeksiyon gelişmiş ve çok ilerlemiş ise gerekli olan tedavilerin yapılmasına karşı bile ölüm ile sonuçlanabilir. Tetanoz da hastalık seyri ağırlığı ile ilgilidir. Lokal olan ve hafif tetanozlarda ölüm olmaz. Orta vakalar da ölüm oranı yaklaşık olarak %5-10’dur. Ağır vakalarda ise bu oran yaklaşık olarak %50 ve üzerinde olur. Tetanoz belirtileri erken dönemde fark edilmiş ve tedaviye erken başlanmış ise kasların tekrardan eski haline kavuşması mümkün olur. Fakat tedavi uzun sürebilir.

Tetanoz tedavilerinde sabit ısıda, loş ve gürültüsüz bir ortam gerekir. Tetanoz immünglobulin adı verilen bir antioksidanla vücutta dolaşan fakat henüz sinir dokularına ilişmeyen tetanoz toksinlerin etkisiz hale gelmesini sağlar. Kasılmayı önleyen ilaçlar, kas gevşeticiler, antibiyotikler ve yaşam desteği tetanoz hastalığında kullanılan tedavi araçlarındandır. Bakterilerin vücuda girdiği yaraların temizlenmesi ve zehir kaynaklarının yok edilmesi için bazı vakalarda ameliyat gerekli olabilir.

Tetanoz Aşısı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Tetanoz aşısı gebelikte uygulanır mı? sorusunun cevabı olarak; hamilelerin gebeliğinin 20. haftasından itibaren iki doz aşı yapılmalıdır. Yeni doğan bebeklerde tetanoz riski oldukça fazladır. Emme güçlüğü çekmeleri sebebi ile oluşan bu durum yaklaşık 3 ila 28 gün arasında kendisini göstermektedir. Doğumun steril olmayan ortamlarda gerçekleşmesi, göbek kordonu kesilirken gerekli olan hijyenin sağlanmaması ve annelerin aşısız olması riski arttıracaktır. Yeni doğan tetanozunun ortadan kaldırılması yalnızca aşılanma ile sağlanır. Aşılanmış olan annelerin bebekleri doğum esnasında koruyucu etkili olan tetanoz toksinleri ile doğmuş olacaktır.

Tetanoz aşısı ne kadar koruma sağlar sorusunun cevabı; hastalığın geçirilmesi kişilerde bağışıklık sağlamaz. Hastalığa karşı çocuklukta üç doz aşı uygulanması tam koruma sağlar. Tetanozun mikrobu canlı uygulanmadığı için, uygulamadan 10 yıl sonra bağışıklık azalır. Her 10 yılda bir tekrarlanması gerekir. Böylece %100 korunma sağlanması mümkün olur. Çocukluktan sonra tekrarlanacak olan aşılar yalnızca dT tetanozu olarak uygulanmalıdır. Salgıladıkları zehir ile vücudu etkisi altına alan mikrop felce ve kasılmalara sebep olarak, solunumu da felç eder. Böyle durumlarda hastalar solunum yetmezliğinden hayatını kaybeder. Bu sebep ile aşılanmanın ihmal edilmemesi çok önemlidir.

Yaralanmalarda tetanoz tedavisi nasıl olmalıdır? sorusunun cevabı; tetanozun önlenmesi için yaraların tedavisi çok önemlidir. Yaraların temizliği dikkatli bir şekilde yapılır ise tetanoz ihtimali azalır. Antibiyotik tedavisi de bakteri bulaşmış olan yaralarda tetanoz riskini azaltmaktadır. Hastaların bağışıklığı daha önceden aşılanmayla ve yaranın durumu ile ilgilidir. Eğer kişi daha önce üç doz veya daha fazla aşılanmışsa ve uygulanan son doz 5 yıldan daha yakın zamanda yapılmış ise bağışıklama tedavisi gereksiz olur.

Tetanozun Sebep Olduğu Komplikasyonlar Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı?
Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Etanoz da kasılmalara ya da uzun süre yatmaya bağlı komplikasyonlar meydana gelir. Tetanozun ölümcül olabilecek bazı komplikasyonları; solunumu sağlayan kasların kasılması ile solunum yetmezliği, boğulma, zatürre, hipotansiyon, hipertansiyon ve kalp krizidir. Ayrıca hastalarda atelektazi, aspirasyon pnömonisi, venöz tromboz, emboli, vertebra ve uzun olan kemiklerde kırılmalar, respiratuar distres, akut peptit ülser, rabdomiyoliz, myozitls ossificans circumscripta olabilir.

Tetanoz belirtileri ise şu şekildedir; ilk belirti çeneyi kontrol eden kaslarda oluşan spazmdır. Buna çene kası sertleşmesi de denir. Çenede olan kasılmalar sebebiyle salya akmaları görülür. Tetanoz zehri aşağı doğru indikçe diğer organlarda problemlere sebep olur. Çene ve yüz kasılmalarını boyun sertleşmeleri izler. Kişiler yutma zorluğu çeker. Ateş ile beraber terleme ve baş ağrıları görülür. Genel olarak midede istemsiz şekilde ağrılı kasılmalar görülür. Tansiyon yükselmesi meydana gelir. Kalp hızı yükselir. Vücut genelinde ağrılı kas tutulmaları ve idrar tutamama problemi görülür. Bazı durumlarda tetanoz hastalığının belirtileri diğer hastalıklar ile karışabilir. Bunun için dikkatli olunması gerekir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close