Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kazıklı Humma hastalığı olarak da tanım gören tetanoz, bakteriyel kaynaklı bir sağlık sorunu olması sebebiyle ciddi bir sağlık sorunudur. Bu sebeple, tetanoz hastalığından korunmak açısından belirli süreçlerde tetanoz aşısı mutlaka yaptırılmalıdır.

Her ne kadar bireyler arası bulaşma özelliği göstermeyen tetanoz hastalığı, hastalığa neden olan bakterinin toprak, toz ve hayvan dışkıları ile yaralanmalar neticesinde bulaşması söz konusu olmakla birlikte meydana getirdiği zehir üzerinden sinir sistemlerine geçiş gösterir. Bu durum sonucunda ise, kaslarda inme hastalığı meydana gelmesine neden olarak erken zamanlı tedavi edilemediğinde hastanın hayatını kaybetmesine kadar gidebilir.

Tetanoz Aşısı Nasıl Uygulanır?

Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?
Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Cerrahi müdahale yaraları, damar yolu üzerinden maruz kalınan yaralanmalar, diğer yaralanmalar, sıyrıklar, ilaç kullanımı, deri yaraları, açık kalan yaraların çevreden bulaşması, hayvan ısırıkları, dış bakteriler, dövme yaptırılması gibi pek çok olumsuz eylemler beraberinde tetanoz hastalığına neden olan bakterinin vücuda giriş sağlamasına sebep olabiliyor. Bu sebeple, hijyensiz yaralanma vakalarında ilk olarak sabun ve su ile temizlik yapılmalı ve sonrasında da oksijenli su ile temizlik işlemi gerçekleştirilmelidir. Bakterinin vücuda giriş sağlaması ile birlikte genellikle 2 ila 14 günlük bir kuluçka süresine sahip olan tetanoz hastalığında anne adaylarına ise gebeliğin 20. haftasından itibaren toplamda 2 dozaj üzerinden tetanoz hastalığı aşısı uygulanır.

15 ila 49 yaş aralığında yer alan bayanlarda ise toplam olarak 5 dozaj olmak üzere tetanoz aşısı uygulanır. Dünyaya gelen bebeklerde tetanoz hastalığına bağlı ölüm vakaları oranı yüksektir. Yeni doğan bebeklerde özellikle süt alımında zorluk çekilmesi, tetanoz hastalığının en önemli belirtisidir.

Tetanoz hastalığına maruz kalan bebekler gebelik evresinin sonrasında 3 ila 28 günlük zaman dilimi boyunca anne sütü almaktan uzaklaşır ve tetanoz hastalığı bakterisine bağlı olarak kaslarındaki kasılmalar sebebiyle kaskatı kesilir.

Gebelikte ayrıca gerçekleştirilmemesi söz konusu olan aşılar ise canlı virüs aşı türleridir., bu aşı türleri gerçekleştirilmesi söz konusu olduğunda ise 28 gün boyunca gebelik durumundan uzak durulması tavsiye edilir.

Tetanoz Aşısı Nedir?

Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?
Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Clostridium Tetani adını alan bir bakteri türüne bağlı olarak meydana gelen tetanoz hastalığında uygulanan etkili aşı türü, toksoid adını alan etkili bir inaktive toksinden meydana gelir. Difteri, tetanoz ve boğmaca sağlık problemi aşısı tetanoz hastalığının zararsız duruma dönüştürülmüş olunan toksinlerinden ve ölü boğmaca bakterisinden meydana gelir.

Özellikle tetanoz aşısı konusunda başarılı sonuçların elde edilebilmesi için difteri, tetanoz ve boğmaca aşısının çocukluk çağlarında 5 kez gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Tetanoz hastalığı aşısında ilk 3 uygulanış dozajının 2,3 ve 4.ayda, 4.dozaj 16 ila 24.aylar aralığında ve dozaj ise ilköğretim dönemlerinde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Tetanoz rahatsızlığının geçirilmesi, beraberinde bağışıklık sağlaması söz konusu olmaz. Bu bakımdan tetanoz rahatsızlığına karşı bağışıklık elde edilebilmesi için minimum 3 tetanoz aşısı gerçekleştirilmesi gerekiyor. Tetanoz aşısından sonra, 10 senelik bir zaman dilimi geçmesi durumunda risk durumu söz konusudur. Bu sebeple henüz çocukluk dönemlerinde bulunması veya erişkin dönemlerinde bu aşı türü uygulanması gerektiğinde, her 10 senede bir tetanoz hastalığı aşısı gerçekleştirildiğinde %100 oranında etkili neticeler elde edilebilir.

Tetanoz Nedenleri

Tetanoz rahatsızlığının temel sebebi, Clostridim Tetani adını alan bir bakteri türüdür. Söz konusu bu bakteri türü tarafından salgılanan toksinler neticesinde tetanoz sağlık sorunu meydana geliyor. Daha çok topraklı alanda, nemli, sıcak ve gübre içerisinde oksijensiz bir biçimde yaşamını devam ettiren bu bakteri türü ısı durumuna karşı dayanıklılık göstermesinin haricinde salgılamış olduğu toksinler vasıtasıyla vücut omurilik ve sinir sistemi üzerinden ciddi anlamda tahribatlara sebep olabiliyor.

Bakteri, ayrıca spor ismi olarak da tanım gören bir eylem sonucunda dış ortamlarda kendisini sürekli bir biçimde canlı tutmaya devam edebiliyor. Bu sayede uzun seneler boyunca toprak ve gübre içerisinde canlılığını koruyabilir, ayrıca mikrobun meydana getirdiği sporlar ısı ve kimyasal maddelere karşı da maksimum düzeyde dayanıklılık gösterdiğinden yok edilmesi oldukça güçtür.

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri

Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?
Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Öncelikle ciddi riskler söz konusu olabildiğinden tetanoz aşısı kaç yılda bir yapılır konusu bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir. Tetanoz aşısı uygulandıktan bir müddet sonrasında vücudun bazı kısımlarında ağrılar, lenf bezlerinde genişleme, ödem, kızarıklıklar ve ateşin yükselmesi gibi birçok yan etkiler meydana gelebiliyor. Özellikle ağrılar, kızarıklıklar ve ödemler 4 ya da 5.dozajdan sonra daha sık bir biçimde söz konusu olabiliyor.

Genetik yapıya bağlı olarak bazı bireylerde tetanoz hastalığı aşısı uygulandıktan bir müddet sonrasında özellikle kol ve bacak bölgesinin tamamında ödem durumu söz konusu olabiliyor ve birkaç gün içerisinde etkisini kendiliğinden yitirebiliyor.

Tetanoz Aşısı Faydaları

İsminden de anlaşılacağı gibi tetanoz aşısı tetanoz rahatsızlığından korunmak açısından uygulanır, çocukluk dönemlerinden Sağlık Bakanlığı tarafından 5 uygulanış dozajı üzerinden gerçekleştirilmesi yönünde onaylanan tetanoz aşısı, bu sayede bireylerin tetanoz rahatsızlığına karşı uzun dönemli korunması hedeflenir.

Yeni meydana gelmesi söz konusu olabilen tetanozların engellenmesi açısından gebelerin iki dozajda tetanoz aşısı gerçekleştirilmelidir.

Tetanoz hastalığına neden olan söz konusu bakteri türünün vücuda giriş sağlamasının önlenmesi açısından tetanoz aşısı düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

Tetanoz Belirtileri

Tetanoz rahatsızlığında kuluçka süreci söz konusu olduğundan, kuluçka süresinin tamamlanması ile birlikte toksinlerin sinir sistemleri üzerinde belirtileri fark edilir, bu durumda ise çene, sırt, boyun ve omuz kısmında kasılmalar olur. Bu kasılmalar bir müddet sonrasında ise kol, karın ve bacak kısmına doğru yayılım gösterir.

Tetanoz hastalığında en yaygın görülen başlıca belirti, çene bölgesinde kitlenme meydana gelmesidir. Bu durum sonucunda ise çene ve spazmlara bağlı olarak bireylerde yutkunma problemi meydana gelir.

Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?
Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Nadiren de olsa, tetanoz hastalığında ateşin yükselmesi, kan basıncında yükselme, terleme ve kalp hızında yükselme gibi bazı belirtiler de söz konusu olabilir. Tetanoz hastalığı ayrıca sinsi bir işleyişe sahip olduğundan belirtilerinin birçok hastalar tarafından kolayca fark edilmesi söz konusu olamayabilir.

Tetanoz Tedavisi

Tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olantetanoz hastalığına maruz kalan bireylerin mutlaka hastane ortamında yakın gözetim altına alınması gerekiyor. Hastanın yoğun bakım şartları altında sakin ve uyarılardan beri bir şekilde uzaktan gözlemlenmesi söz konusudur.

Tetanoz hastalığı tedavisinde etkili antibiyotik ilaçlar ve tetanoz immün globolin adındaki bir tedavi uygulaması gerçekleştirilir.

Tetanoz hastalığında ilgili bakteri tarafından salgılanan zehir üzerinden vücutta inme yani felç ciddi kasılmalara sebep olabilir, hastada bilinç yitimi söz konusu olmasa da solunum sisteminde felç sorunu söz konusu olması durumunda solunum sisteminde ciddi sorunlar meydana gelebilir ve bu durum neticesinde hayatını kaybetmesi söz konusu olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı