Tırnak Batması Nasıl Geçer? (Videolu)

Tırnak batması nasıl geçer? Tırnak batması bir kere başa gelince kurtulamayacağınız bir sorundur. Durmadan kendini tekrarlar ve inanılmaz acı verir. Bu yazımızda tırnak batmasının neden olacağını, tırnak batmasının tedavisi ve yöntemleri, tırnak batması ameliyatı hakkında bilgileri ve tırnak batmasına karşı evde çözüm yöntemlerinden bahsetmek istiyorum.

Tırnak Batmasına Evde Çözüm

Tırnak batmasına evde çözüm yöntemini anlatmadan önce sizlere Youtube.com üzerinde gördüğüm bir videoyu izlemenizi istiyorum.

Tırnak batmasıyla gerçekten dayanılmaz bir acı hissedilir. Bu acıya çok fazla katlanılamayacağı bir gerçektir. Bu nedenle tırnak batması için evde geçici çözümler üretebiliriz. Ancak unutmayın ki bu çözümler geçicidir. Mutlaka sonrasında doktora gözükmeniz gerekir.

Tırnak batmasına en kolay çözüm, tırnakların uç ve alt kısmına pamuk sıkıştırmaktır. Pamuk tırnağı hafifçe havaya kaldıracak ve batma hissini alırken acıyı da azaltacaktır.

Bu işlemi yapmadan önce ayaklarınızı ve tırnak bölgesini çok iyi bir şekilde temizlemeyi de lütfen unutmayın. Ayrıca herhangi bir tırnak batması için krem kullanırken Baticon da kullanabilirsiniz. Bunların dışında arada sırada da olsa pedikür yaptırarak bir önlem daha almış olursunuz.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batmasına neden olan bir çok olay vardır. Ancak doktora tırnak batmasından dolayı başvuran bir çok kişinin aşağıdaki nedenlerden dolayı tırnak batması olduğunu söylemek daha doğru olur.

  1. Ayağını fazla sıkan ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabılar ayak parmaklarına fazlasıyla baskı yapar. Bu baskı sonucunda tırnağın büyümesine ve tırnak etine batmasına neden olurlar.
  2. Tırnakların biçimsiz kesilmesi , tırnakların deriye gömülmesine neden olur. Bu nedenle tırnaklar her zaman yuvarlak kenarlı bırakılmalı ve düz kesilmemelidir.
  3. Tırnak bakımı her zaman yapılmalı ve enfeksiyon kapacak durumlardan uzak tutulmalıdır.
  4. Tırnakların yan tarafında olan yaralanma, zedelenme gibi durumlar tırnak batmasına neden olabilir. Özellikle futbol oynayanların bu duruma çok dikkat etmesi gerekir.
  5. Tırnak batması genetik bir durumdur. Eğer ailenizde herhangi bir bireyde tırnak batması varsa bu durumun sizde de olması yüksek bir ihtimal.

Aşağıdaki resimde tırnakların nasıl kesileceğini gösteren bir resim göreceksiniz. Soldaki resimde görüldüğü gibi tırnaklarınızı keserken köşeleri yuvarlak olarak kesmeye özen göstermelisiniz. Eğer düz keserseniz tırnak batması sorununu yaşamanız an meselesidir. Ayrıca tırnaklar çok derin kesilmemeli.

Tırnak Batması

Tırnak Batması Ameliyatı

Tırnak batması öyle bir rahatsızlık ki, tamamen tedavi etseniz bile kendini tekrarlayabiliyor. Tırnak batmasının ameliyatında tırnak çektirme işlemi yapılmaktadır. Bu ameliyat sonrası 15-20 gün ayakkabı giymek hatta yere basmak bile yasaktır.

Bebeklerde Tırnak Batmasına Çözüm

Bebeklerde tırnak batmasına neden olan en önemli şey vitamin eksikliğidir. Eğer bebeğinizde tırnak batmasını oluşmaya yakın fark ettiyseniz yukarıda size anlattım pamuk sıkıştırma uygulamasını yapabilirsiniz.

Bebeklerde tırnak batmasına doktor genel olarak antibiyotik vermektedir. Ancak antibiyotik her zaman çözüm olmuyor. Bebeğinizin tırnak batmasına çözüm olarak öncelikle giydiği ayakkabıya dikkat etmeli ve çoraplarında bulunan ipliklerin tırnaklarına takılmamasına özen göstermelisiniz.

Tırnak Batığı Tedavisi

Tırnak batığı tedavisinde, batık olan bölge kesilir ve temizlenir. Bu işlemden sonra tırnak eskisine nazaran yukarı doğru uzar ve böylece tedavi işlemi gerçekleşir.

Tırnak batığı problemi yaşamamak için mutlaka el ayak bakımı yapılmalıdır. Düzenli olarak tırnak bakımı yaparsanız bu tip durumlara maruz kalmazsınız.

Tırnak Batması

Son yıllarda tırnak batmasın karşı tel tedavisi uygulanmaktadır. Bu işlemi bir çok hastane veya medikal merkezlerinde yaptırabilirsiniz. Ayrıca bu tedavi yöntemi diğer yöntemlere göre kesin çözümdür. Ancak diğer uygulamalara göre biraz daha pahalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı