Tırnak Eti Soyulması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak eti soyulması çok sık rastlanan bir durumdur ve ellerinizi estetik açıdan kötü gösterir. Bunun dışında gün içerisinde bazı hareketlerinizi engeller ve ağrıya neden olabilir. Bu nedenle sizlere tırnak eti soyulmasının nedenlerini ve nasıl tedavi edeceğinizi anlatacağım.

Tırnak Eti Soyulması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak eti, tırnağın ellerimizde sabit durmasını sağlar. Eğer tırnak etleri sağlıksız, çok etli veya kopma durumundaysa tırnaklarınızı bile kaybedebilirsiniz. Bu nedenle tırnak eti soyulmasına bir an önce tedbir almak gerekir.

Tırnak eti soyulması genel olarak mantar, cilt hastalıkları, kötü manikür, ellerin fazla kimyasal maddelere girmesi sonucu ortaya çıkar. Ancak üzülmeyin. Sizlere tırnak eti soyulması ile ilgili tedavi yöntemlerini anlattığımızda ve siz bunları uyguladığınızda bu sorun ortadan kalkacak.

Tırnak Eti Soyulması

Tırnak etinin tırnağı sabit tutmasının yanında bir görevi daha vardır. Bu görev ise tırnağın enfeksiyon kapmasını engellemektedir. Bu nedenle oldukça önemli bir göreve sahiptir. Tırnak enfeksiyon kaptığında düşme tehlikesine girer. Tırnak eti soyulması ciddiye alınmazsa, hijyenine dikkat edilmezse, yenilirse veya sorulursa bir yara bandı ile korumaya alınmalıdır.

Tırnak Eti Soyulması Nedenleri

  • Tırnak yeme alışkanlığı olanlarda genel olarak soyulma görülür.
  • Tırnak etlerinin aşırı kuruması ve nemlendirilmemesi
  • Tırnak mantarı rahatsızlığı
  • Tırnaklar için kullanılan ucuz kozmetik ürünler
  • Yaralanmalar
  • Ellerin ve tırnakların çok fazla su içerisine kalması
  • Kimyasal maddelere elin çok girmesi

Tırnak eti soyulması problemini varsa yüksek ihtimalle yukarıda saydığım nedenlerden mutlaka birisini yapıyorsunuzdur. Çünkü tırnak eti soyulması durduk yere olmaz. Peki bunun tedavisi nedir? Nasıl tedavi edilir?

Tırnak Eti Soyulması Tedavisi

Tırnak etinin derin soyulması sonucunda kanama ve ağrı olabilir. Bu durumlarda tırnak eti kesinlikle soyulmamalı ve üstü bir yara bandı ile kapatılmalıdır. Yara biraz iyileştikten sonra hafif bir pansuman yapılmalı ve fazlalık tırnak makası ile alınmalıdır. Ayrıca günde 2 veya 3 kez üzeri nemlendirici krem ile nemlendirilmelidir.

Tırnak etlerinin soyulması ile problem yaşayan kişiler mutlaka bulaşık yıkarken ellerine bir eldiven takmalı ve tırnak etlerini korumaya almalıdır.

Tırnak etini nemlendirmek için jojoba yağı, badem yağı, portakal yağı, çay ağacı yağı gibi yağlar kullanabilirsiniz. Bunun dışında tırnak eti kanaması ve ağrısı olduğunda aloe vera jeli de sürebilirsiniz. İyileştirici ve iltihap önleyici etkisi sayesinde tırnak etinizi korur ve iyileştirir.

Bunların dışında tırnak etinin soyulmaması için bol bol B, C, D ve E vitaminli yiyecekler tüketmelisiniz. Eğer manikür yaptıran biriyseniz, tırnaklarınız için kullandığınız aletlerin hijyenini de iyi sağlamalısınız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı