Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak mantarı neden olur? Aslında tırnak mantarının bir çok nedeni var. Ancak tırnak mantarının en yaygın nedeni ayağın darbe alması ve zedelenmesi sonucu oluşmaktadır. Kısacası tırnak altı enfeksiyonu da denebilir.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak mantarı, ayağın zedelenmesi ve darbe alması sonucunda oluşabildiği gibi bunun dışında bir nedenden dolayı da olabilir.

Tırnak mantarı en çok ayaklarda görülmekle beraber çok nadir el tırnaklarında da görülür. Tırnak altı enfeksiyonu dışında tırnakları bakımsız bırakmakta mantara yol açabilir.

Genel olarak mantar enfeksiyonu kapan tırnak sararmaya ve sarımtırak bir görüntü almaya başlar. Hatta ayak parmaklarının alt tarafında kızarıklık bile oluşur. Bu kızarma ile  beraber tırnakların sertleşmesi ve hemen kırılması görülür.

Tırnak mantarı ilerlediğinde tedavi oldukça zorlaşmaktadır. Bu nedenle erken teşhis son derece önemlidir. Eğer tırnak mantarı erken teşhis edilmişse tırnak cilası veya eczaneden alacağınız basit ilaçlar ile tedavi edilebilir . Ancak tırnak mantarı enfeksiyonu bir hayli ilerlemişse bu ilaçlar yetersiz kalabilir.

Size www.youtube.com adresinde ilerlemiş bir tırnak enfeksiyonuna yapılan müdahaleyi izletmekle başlayayım.

Tırnak Mantarının Oluşma Nedeni Nedir?

Tırnak mantarı genel olarak ayak yapısını boza ayakkabıdan da oluşur. Ayağa alınan sert bir darbe sonucu da olabilir. Bu iki durumda ayak yapısını bir anda bozduğu için en sık rastlanan nedenlerdendir.

Tırnak mantarı bazı müdahaleler sonucunda tedavi edilebilir. Ancak mantar geçtikten sonra da düzenli bir şekilde tedaviye ve bakıma dikkat edilmesi gerekir. Çünkü tırnak mantarı tekrarlayabilir.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Eğer tırnak mantarını yeni yeni keşfediyorsanız yani erken teşhis koyduysanız doktorun vereceği bazı kremler tırnak mantarını iyileştirebilir. Ancak tırnak mantarı iyice ilerlediyse bu süreç çok ağrılı olabilir. Hatta ameliyata kadar bile gidebilir.

Elde Tırnak Mantarı Neden Olur?

Elde tırnak mantarı genetik değildir. Ancak bulaşıcı bir hastalıktır. Bir başkasından size geçebilir. Özellikle kişilerin ellerinin temas ettiği veya elleriyle kullandığı maddeler ile temas etmek, kullanmak elde tırnak mantarına neden olabilir.

Tırnak mantarının oluşumunda en önemli etkenlerden biriside tırnak bakımı yapmamak. Tırnak mantarı bebeklerde bile görülebilir. Bu nedenle çok önemsenmelidir. Hatta tırnaklarda oluşan çok basit bir kırılma bile tırnak mantarına neden olabilir. Tırnak mantarı tırnakları zayıflattığı gibi sertleşmesine de neden olur.

Tırnak mantarının oluşması ve tırnakların yarılmaları sürecinde tırnak daha fazla mikrop kapacağı için çok dikkat edilmelidir. Tırnak mantarının en belirgin süreci tırnak altı renginin koyulaşmaya başlaması ile belli olur. Tırnak renginin sarıya veya kahverengiye döndüğünü gördüğünüzde mutlaka doktora başvurmalısınız.

Tırnak mantarı neden olur sanırım anlatabilmişimdir. Bir başka yazımızda tekrar görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı