Tırnak Mantarı Tedavisi için Doğal Yöntemler

Tırnak mantarı tedavisi düzenli ve titiz bir şekilde yapılması gerekir.  Eğer evde tırnak mantarını tedavi etmek istiyorsanız her şeyden önce tırnak mantarına neden olan etkenlerden uzaklaşmalı ve önleminizi almanız gerekmektedir. Bu nedenle tırnak mantarı nedir, tırnak mantarı neden olur, tırnak mantarı nasıl oluşur, tırnak mantarı belirtileri gibi konular hakkında bilgilenmeli ve ardından sizlere vereceğim doğal yöntemleri uygulamalısınız.

Tırnak Mantarı Tedavisi için Doğal Yöntemler

Tırnak mantarı hastalığına yakalananların %70’i bağışıklık sisteminin güçsüz düşmesinden kaynaklanır. Ancak tırnak mantarına yakalanmanın tek nedeni bu değildir. Yanlış ayakkabı kullanımı, ayaklarınızı devamlı suda tutmak, başka birinin ayakkabısını, terliğini kullanmak gibi bir çok neden tırnak mantarını oluşturabilir.

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarının nedeni her ne olursa olsun düzenli ve titiz bir şekilde tarifini vereceğim bitkisel yöntemleri uygularsanız önce tırnak mantarının ilerlemesini durduracak sonrasında ise iyileştireceksiniz. Tırnak mantarını daha yakından tanımanız için size tırnak mantarının ne olduğundan bahsetmek istiyorum.

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı tedavisi yapmadan önce tırnak mantarının ne olduğu hakkında doğru bilgi edinmelisiniz. Aksi halde mantar mı yoksa başka bir şey mi var tespit etmek gerekir.

Tırnak mantarı, tırnakta oluşan bir enfeksiyondur. Tırnak mantarı o kadar yaygın bir hastalıktır ki, hastaneye tırnak sorunu ile giden 100 kişinin 50’si tırnak mantarı hastalığına yakalanmıştır. Tırnak mantarı enfeksiyonunu oluşturan “dermotofit” denilen mikroorganizmalar neredeyse tırnak mantarının %95’ini oluşturur. Bu da demek oluyor ki bu organizmalar temizlenirse tırnak mantarı da iyileşir.

Tırnak mantarı sadece ayak tırnaklarında değil el tırnaklarında da görülür. Ancak geneli ayaklardadır. Eğer vücudunuzun her hangi bir yerinde mantar varsa ayakta mantar çıkma olasılığı çok daha yüksektir.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak mantarı, ayağınızın mikrop kapabileceği her yerden kapılabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda tırnak mantarına yakalanan hastaların genel nedenleri ve en çok tırnak mantarına sebep olan durumlar yazmak isterim.

 • Tırnak mantarı en çok yanlış tırnak kesmekten dolayı oluyor. Tırnaklarınızı çok dipten keserseniz mantar çok kolay bir şekilde tırnak içine girip, tutunabiliyor. Bu nedenle tırnaklarınızı normal uzunlukta kesmelisiniz.
 • Ayakkabı seçimi de tırnak mantarı tedavisi için çok önemlidir. Özellikle gün boyu sivri burunlu ayakkabı giymek tırnak mantarına yakalanmanın nedenlerinden birisidir. Bunun nedeni sivri burun ayakkabılar tırnakların şeklini çabuk bozar. Şekli bozulan tırnağa mantarın girmesi daha da kolaylaşır.
 • Tırnak mantarına neden olan sebeplerden biriside tırnağınızı bir yere çarpma veya üzerine basılması nedeni ile olur. Bu gibi durumlarda da aynı sivri burun ayakkabılar gibi tırnağın şeklinde bozulma olabilir ve mantarın tırnağınıza yerleşmesi kolaylaşır.
 • Tırnak mantarına bazen kullanılan ilaçlarda neden olur. Özellikle başka bir hastalık için kullanılan antibiyotikler ve kortizon ilaçlarını mantar oluşumunu tetikler.
 • Daha önce ayakta görülen diğer enfeksiyonlarda geçmiş gibi gözükse de mantar oluşumunu tetikler.
 • Tırnak mantarına yakalananların genel bağışıklık sisteminin zayıf olmasından yakalanmıştır. Bu duruma da dikkat etmek lazım.

Tırnak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarının ilk göze çarpan belirtisi tırnakta gözle görülen değişikliktir. Tırnak mantarının ilk safhalarında tırnak renginde değişiklik, tırnak üstünde çizgiler, tırnağın üst kısmında soyulma, tırnağın çatlaması veya kırılması, tırnak üstündeki tırnak derisinin pul pul kalkması gibi değişikler görülür. Bu tip sorunlardan en az bir tanesi tırnak mantarının belirtisi olarak kabul edilir.

Tırnak Mantarı İlk Aşama
Tırnak mantarı ilk aşamada bu resimde gördüğünüz gibi ufak ufak renk değişmesi ile başlayabilir. Eğer böyle bir görüntü varsa tedaviye başlamanızı öneririm.

Yukarıda gördüğünüz resimde tırnak mantarı yeni başlamış ve tırnağın üst kısmına yerleşen bakteriler tırnağın rengini şeffaftan sarıya doğru ilerletmiş. Bu sararmadan sonra yavaş yavaş tırnakta acı hissi ve hassasiyette başlayacak ve dokunduğunuzda bir acı verecektir.

Tırnak mantarının diğer belirtilerinden biriside ayakta oluşan kokudur. Eğer ayağı kokan birisi değilseniz ve ayağınızda son zamanlarda koku almaya başladıysanız tırnak mantarına yakalanmış olabilirsiniz.

Tırnak Mantarı En Çok Kimlerde Görülür?

Tırnak mantarının en çok görüldüğü kişiler 45 yaş üstü kişilerdir. Ayrıca tırnak mantarına yakalanma seviyeleri de yüksektir. Bunun nedeni ise bu yaştan sonra bağışıklık sistemi son derece düşüktür.

Tırnak mantarına yakalanma riski olan diğer bir grup ise vücudunda kan dolaşımı ile problemi olan kişilerdir. Bu problemi yaşayan, tedavi aşamasında olan veya atlatmış olanlarda da tırnak mantarı oldukça fazla görülür.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı bazı insanlarda kronik bir hastalık gibidir. Tedavi edilir tekrar çıkar. Bir daha tedavi edilir. Sonra yine çıkar. Bu tip kişilerde tırnak mantarına yakalanma riski yüksek olan kişilerdir.

Şeker hastası olan kişilerde tırnak mantarına çok yakalananlar arasındadır. Bunun dışında ayağı çok terleyenler de tehdit altındadır.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Yukarıda saydığım tüm nedenler yada her ne sebeple olursa olsun tırnak mantarı tedavisi uygulanması gerekir. Daha öncede belirttiğim gibi tırnak mantarı tedavisi son derece düzenli ve titizlikle yapılmalıdır. Bunun nedeni tırnak mantarı kendi kendine iyileşmez. Dolayısı ile ya doktora gitmeli yada evde tırnak mantarı tedavisini kendiniz uygulamalısınız.

Benim burada sizlere belirteceğim konu tırnak mantarını tedavi edecek bitkisel yöntemlerdir. Doktorunuzun verdiği tıbbi müdahalenin yanında da uygulanabilir.

Tırnak Mantarı Tedavisi Bitkisel Yöntem

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı su
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 adet sargı bezi

Hazırlanışı :

 • Yukarıda belirtilen ölçülerde su ve sirkeyi karıştırın.
 • Bu karışıma bir parça pamuk batırın ve önce tırnak mantarı olan tırnağı güzelce silin ve ıslak olan pamuğu bu tırnak üzerinde bırakın.
 • Ardından sargı bezi ile tırnağınızı sarın.
 • Bu şekilde 30 dakika bekledikten sonra sargı bezini açın ve ayağınıza pamuklu bir çorap giyin.
 • Bu tırnak mantarı tedavisi etkili olması için günde en az 3-4 defa bu işlemi uygulayın.

Tırnak Mantarı Tedavisi Yöntem 2

Gerekli Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı sarımsak yağı
 • 1 çay kaşığı beyaz sirke

Nasıl Yapılır?

 • Mantar tedavisi için beyaz sirke ve sarımsak yağını karıştırın.
 • Elde ettiğiniz karışımı pamuk ile tırnağın üzerine uygulayın.
 • Ardından tırnağınızı sargı bezi ile sarın ve 2 saat boyunca etki etmesini bekleyin.
 • Bu tedavi şeklini günde en az 2-3 kere tekrarlayın.

Tırnak Mantarı Tedavisi için Kullanılan İlaçlar

Tırnak mantarı tedavisi için kullanılan bir çok ilaç var. Ancak yaptığım son araştırmalara göre ve okuduğum yorumlara göre sizlere bir kaç ilaç ismi de vermek istiyorum. Bu ilaçlar tırnak mantarı tedavisi için kullanılan ve %100 olumlu sonuçlar veren ilaçlardır.

 • Tırnak mantarı için doktorlar genelde 2 krem ve bir hap tavsiye ediyorlar. Her sabah Prednol krem, akşamları İmazol krem ve her gün bir adet Lamisil hap kullanılmasını öneriyorlar.
 • Ayrıca Terbonile krem ve her gün tırnak üstüne sürülebilecek Scholl Tırnak Mantarı solüsyonu da kullanabilirsiniz.

Sizlere tırnak mantarı tedavisi hakkında anlatabileceklerim bu kadar. Ancak şunu unutmamanızda fayda var. Tırnak mantarı tedavisi sabır, düzen ve titizlik ile geçer. Bu nedenle bu saydığım becerilere sahip olmanız gerekir. Bunun dışında tırnak mantarı ve tırnak bakımı ile alakalı tüm yazılarımıza tırnak bakımı kategorimizden bakabilirsiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close