Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Tırnak yeme alışkanlığı, sigara alışkanlığı gibi çok fena bir illettir. Tırnağını yiyen birisine yapma dedikten 30 saniye sonra elinin tekrar ağzına gittiğine şahit olabilirsiniz. Ancak size anlatacağımız bazı püf noktalar sayesinde tırnak yeme alışkanlığınızdan kolayca vazgeçeceksiniz.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Kadınlar için tırnaklar vücudun önemli parçalarıdır. Tırnaklarını çeşitli renklerde boyayarak kullanan bayanlar tıpkı bir evin dekorasyonuna nasıl önem veriliyorsa tırnaklarına da öyle önem verirler.

Tırnak yeme alışkanlığı olanlarda bu durum söz konusu değildir. Tırnaklar daha kötü ve çirkin gözükür. Öncelikle güzel ve bakımlı tırnaklar çok daha çekici ve güzel gösterdiğini ben değil bütün dünya biliyor.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nereden Gelir?

Tırnak yeme hastalığı bir takıntı hastalığı olarak da adlandırılır. Tıp dilinde onikofajya olarak bilinir. Tırnak yeme alışkanlığı çocukluktan başlayabilir. Daha çok 18-45 yaş arası daha çok görülür. Tırnak yeme alışkanlığı ilerleyen safhalarda tırnak etlerinde enfeksiyona bile yol açabiliyor. Bu nedenle çok dikkatli olmak lazım.

Tırnak yeme alışkanlığı bir çok nedenden olabilir. Kimisi tırnaklarını stresten veya bir sınav için gerginlik aşamasında yer. Bazıları ise bir korku filmi izlerken. Nedeni her ne olursa olsun eğer tırnak yeme alışkanlığı bir hastalık haline geldiyse sizlere bazı ipuçlarımız olacak.

Tırnak Yemekten Nasıl Kurtulabilirim?

1. Tırnaklarınızı Kısa Tutun

Eğer uzun tırnaklara sahipseniz tırnaklarınızı sık sık kesmeyi ve kısa tutmayı alışkanlık haline getirin. Tırnakların kısa olması uzun olması bakımından daha iyidir. Ancak bu sizi yine de durdurmuyorsa diğer yöntemlere göz atın. En azından daha fazla tırnak yemeyi önlemiş olacaksınız.

Tirnak Yeme Aliskanligi Nasil Gecer

2. Sakız Çiğneyin yada Şeker Yiyin

Tırnak yeme alışkanlığı genelde ağzın boş kalmasından doğar. Tırnaklarınızı yememek için bir sakız çiğneyebilir veya şeker yiyin. Böylece ağzınız boş kalmayacak tırnak yeme alışkanlığınız azalacaktır. Özellikle naneli şekerler kullanmak avantajdır.

3. Tırnaklarınıza Neem Yağı Sürün

Aktarlardan veya internet üzerinden sipariş verebileceğiniz bir neem yağı satın alın. Neem yağı acı bir yağdır. Bir parça pamuk yardımı ile tırnaklarınıza sürdüğünüz neem yağı sonrasında tırnaklarınızı yemeniz mümkün değildir. Acı tadı sayesinde sizi tırnak yeme hastalığından vazgeçirecektir.

Tırnak Yeme Alışkanlığı

4. Stres Topu Alın

Tırnak yeme alışkanlığını gidermenin diğer bir yolu ise stres topu ile oynamaktır. Stres topu elden zor bırakılan bir cisim olduğundan tırnak yeme alışkanlığından sizi soğutabilir. Denemenizde fayda var.

5. Eldiven veya Yara Bandı Sarın

Tırnak yeme alışkanlığını geçirecek başka bir yöntem ise ellerinize eldiven takmaktır. Eldiven biraz rahatsız etse de kesin yöntemlerden birisidir. Bunu dışında tırnaklarınızın üstünü bir yara bandı ile sarıp yine tırnaklarınızı yemenin önüne geçebilirsiniz.

6. Takma Tırnak Kullanabilirsiniz

Takma tırnak kullanarak kendi tırnaklarınızı koruyabilirsiniz. Herhangi bir güzellik mağazasından takma tırnakları alın ve kendi tırnaklarınızın üstüne takın. Çok faydasını göreceksiniz.

Takma Tırnak

7. Sarımsak veya Sarımsak Yağı Kullanın

Tırnak yeme alışkanlığından vazgeçmek için tırnaklarınıza bir iki diş sarımsağı sürebilir veya aktardan satın alacağınız sarımsak yağını sürebilirsiniz. Tırnaklarınızı yediğinizde ağzınıza gelecek ağır koku tırnaklarınızı yemekten vazgeçirecektir.

8. Acı Biber Kremi (Kapsaisin) Kullanın

İnternet üzerinde veya güzellik malzemesi satan bir çok yerde acı biber kremi olarak bilinen kremi satın alabilir ve tırnaklarınızın üstüne sürebilirsiniz. Bu kremin tadı inanılmaz acıdır. Bu acı tat, tırnaklarınızı yemekten sizi vazgeçirecek cinstendir.

9. Acı Oje Kullanın

Tırnak yeme alışkanlığından vazgeçen bir çok kişi bu acı oje sayesinde geçtiğini belirtmiştir. Tırnak üstüne sürülen acı oje sonrasında tırnak yenirse korkunç tadı sizi hemen vazgeçirecektir. Böylece kolayca tırnak yeme alışkanlığından kurtulabileceksiniz.

10. Tırnaklarınıza Manikür Yaptırın

Tırnaklarınıza manikür yaptırdıktan sonra tırnaklarınız daha bakımlı ve güzel gözükecektir. Böylece bu güzelliği bozmamak için tırnaklarınızı yemekten vazgeçebilirsiniz. Unutmayın ki, güzellik için bir ay su diyeti yapan var.

Manikur

Sizlere tırnak yeme alışkanlığından vazgeçmek için 10 pratik çözüm önerisi verdik. Umarım bu hastalığı kısa sürede yener ve daha sağlıklı olursunuz. Eğer daha önce böyle bir hastalıktan kurtulmuş olup nasıl iyi olduğunuzu anlatmak isterseniz lütfen aşağıdaki yorumlar kısmından hem bizlere hemde okuyucularımıza yardımcı olunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı