Tırnakta İltihap Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Gün içinde en çok kullandığımız organlardan birisi olan ellerimiz olmasından dolayı tırnaklarımızın da sık sık temizlenmesi gerekmektedir. Eğer hijyen konusunda tırnak bakımı düzenli yapılmazsa tırnaklarımızın sağlığı ilerde daha da kötüye gidebilir. Bu durum genellikle tırnaklarda iltihap veya mantar oluşumu ile ortaya çıkar. Tırnaklarda oluşan iltihaplanma tırnaklarımıza ciddi zararlar verebilir.

Tırnakta İltihap Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnakta İltihap Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnakta iltihap oluşmasının bir çok sebebi vardır. Bunlardan bir kaçına değinmek gerekirse;

– Cilt Hastalıkları

Ciltte oluşabilen hastalıklardan dolayı da enfeksiyonlar meydana gelebilir.

– Tırnak Yemek

Tırnakların devamlı yenmesi, tırnaklarda aşınmalara neden olacak ve bu yüzden tırnak zarar görecektir. Ayrıca bu zarar gören yerlerde bakterilerin vücuda girmesi için zemin hazırlanmış olacaktır.

– Tırnakların Derin Kesilmesi

Eğer tırnaklarınızı derin keserseniz bu durum tırnaklarda enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden tırnaklar derin olmayacak şekilde, normal boyutlarda kesilmelidir.

– Bağışıklık Sisteminin Zayıflığı

Bağışıklık sistemi, vücudumuza dışarıdan gelebilecek olan zararlı mikroorganizmalara karşı vücudumuzu korur. Eğer bu mikroorganizmalar bağışıklık sistemi tarafından yok edilmezse vücudumuzun bir çok yerine bulaşabilir. Eğer bağışıklık sistemimiz zayıf olursa hasta olma ihtimalimiz çok daha fazladır. Bu hastalıklardan birisi de tırnaklarda oluşabilecek iltihaplardır. Eğer bağışıklık sistemimiz güçlü değilse, gün içinde bir çok mikroorganizmaya maruz kalan tırnaklarımızda iltihap oluşumu gözlemlenebilir.

– Tırnağa Darbe Gelmesi

Eğer tırnağa herhangi bir darbe gelmesi durumu oluşursa tırnaklar zarar görecektir. Bu durum sonrasında tırnka batması durumu ortaya çıkabilir.Tırnak batıklarının oluşması, batığın bulunduğu bölgede iltihap oluşumlarına sebep olabilir. Tırnak batması, o bölgeyi daha da savunmasız hale getirir ve bölgenin iltihaplanma ihtimali daha yüksek olacaktır.

– Cisim Batması

Tırnağa veya tırnak kenarlarına herhangi bir cismin batması sonucunda küçük veya büyük yaralanmalar oluşacaktır. Eğer bu yaralar temizlenmezse enfeksiyon riski ortaya çıkabilir. Oluşacak enfeksiyonlar tırnağa zarar verecek ve iltihap gibi bazı sonuçlara neden olabilecektir.

– Hijyen Eksikliği

Eğer tırnak temizliğine önem verilmezse, tırnaklarda enfeksiyon oluşumu riski yüksek olacaktır. Tırnakların temiz tutulmaması durumunda enfeksiyon oluşumu kolay bir şekilde meydana gelip yayılacaktır. Bu nedenle tırnak temizliğinin aksatılmadan uygulanması gerekmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close