Topuk Dikeni Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Topuk dikeni neden olur ve tedavisi nedir? Uzun süre ayakta kalan kişilerin oldukça sık rastladığı ayak hastalıklarından birisi olan topuk dikeni, oldukça ağrılı ve sancılı bir süreçtir. Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bildiklerimi anlatmaya çalışacağım.

Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk dikeni şikayetinin neredeyse %85’i fazla ayakta durmaktan oluyor. Doktora bu şikayetle gidenlerin bir kısmı ise sert ve rahatsız edici ayakkabılar giydiğinden bu rahatsızlıkla uğraşıyor.

Bu ayak probleminin ilk tanısı genelde yere bastığınızda topukta oluşan bir ağrı ve adım attıkça zonklayan bir topuk ile kendini belli eder. Bir sabah yataktan kalktığınızda ve ilk adımınızı attığınızda topuğunuz da sanki bir kemik batması hissedersiniz. Bu ağrı 5-10 dakika içerisinde hafifler ve sonrasında ayakta durmaya devam ederseniz tekrarlayabilir.

Topuk Dikeni Nasıl Olur?

Peki böyle bir ağrı ile karşılaşırsak nasıl tedavi edebiliriz? Topuk dikeninin tedavisi nasıl yapılır?

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk dikeninin tedavisi için bir çok yöntem ve tedavi şekli vardır. Ancak öncelikli olarak bir doktora gözükmeniz ve doktorun size vereceği krem, losyon gibi ilaçları kullanmalısınız. Bunun dışında aşağıdaki yöntemlerde topuk dikeni tedavisi için önemli bir yol kat ettirir.

  • Olabildiğinde ayakta durmaktan kaçının ve bol bol yatarak istirahat etmeye çalışın.
  • Gün içerisinde 2-3 defa topuklarınıza buz ile masaj yapın. Bu masajlar yaklaşık 15 dakika olmalıdır.

Bunların dışında Youtube’da karşılaştığım bir videoyu sizle izletmek istiyorum. Topuk dikeni egzersizleri hakkında videolu bilgi vermek çok işinize yarayacaktır. Bu egzersizleri evde yaparsanız iyileşme süreci bir o kadar kısalacaktır.

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Topuk dikeni için bir kaç bitkisel yöntemden de bahsetmek istiyorum. En son ayağımdaki bu problem için aşağıdaki bitkisel yöntemleri de uygulamıştım.

YÖNTEM-1

Bir tencere suyu kaynatın ve içine 1 çay bardağı kekik atın. Bu suyu bir kovaya boşaltın ve kekikli suyun ılınmasını bekleyin. Ilınan suya ayaklarınızı sokun ve 30 ile 45 dakika arasında bekleyin. Bekleme süresi sonunda ayaklarınız rahatlayacak ve yumuşayacak. Ayrıca topuk dikeni nedeniyle ağrıyan ayağınızın ağrısı geçecek.

YÖNTEM-2

Yine bir tencere su kaynatın ve içerisine 1 yemek kaşığı Vicks koyun. Suyu iyice karıştırın. Ancak evde bebek olmaması sağlık açısından önemlidir.

Ilınan su içerisine ayaklarınızı sokun ve 30 dakika bekleyin. Bekleme süresi sonunda ayaklarınızı çıkartıp, kurulamayın. Islak olan ayaklarınızı bir streç film ile sarın ve bir gece boyunca bu şekilde bekletin. Ertesi gün ayağınızdaki streçi çıkartın ve ıslak bir şekilde çoraplarınızı giyip güne başlayın.

YÖNTEM-3

Bir kaç bitkisel yağ karıştırıp, topuklarınıza masaj yapabilirsiniz. Özellikle kekik yağı ve nane yağı ile topuklarınıza masaj yapmanızı öneririm. Haftada 2 veya 3 kez uygulamanız yeterli olacaktır. Ayağınızdaki ağrılar kısa sürede dinecek ve iyileşeceksiniz.

YÖNTEM -4

Topuk dikeni ile beraber ödemde oluşur. Bu ödemi yok etmek aynı zamanda topuk dikenine iyi gelecek bir şey yapmak istiyorsanız kendinize elma kabuğunu demleyerek bir çay yapın. Hem ödemi alır hemde bu rahatsızlığı iyileştirir.

Topuk Dikeni Nasıl Önlenir

Topuk Dikeni Nasıl Önlenir?

Topuk dikenini önlemek için bazı şeylere dikkat etmeniz ve ayağınızı, sağlığınızı korumanız gerekir. Bu nedenle aşağıdaki başlıca nedenlere dikkat etmeniz gerekir.

  • Bu rahatsızlıkta dinlenmek en önemli şeydir.
  • Düzenli olarak yukarıdaki videoda gösterildiği şekilde egzersiz yapılmalıdır.
  • Evde uygulayacağınız bitkisel topuk dikeni tedavilerini deneyebilirsiniz.
  • Kronik bir rahatsızlıksa, giydiğiniz ayakkabıların ortopedik olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Eğer fazla kiloluysanız sitemizdeki diyet listesi kısmına göz atmanızda fayda var. Fazla kilonun topuklara bineceğini lütfen unutmayın.

Topuk Dikeni Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Bazen doktorlar topuk dikeninin ameliyat ile geçeceğini belirtiler. Eğer böyle bir karar çıktıysa bu ameliyatın nasıl yapıldığından biraz bahsetmek istiyorum.

Bu işin ameliyatı olmadan kişiden bir kan örneği alınır. Bu kan örneği kişinin topuğuna bir solüsyon ile enjekte edilir ve bölgedeki hücreler uyarılarak tedavi işlemi uygulanır.

Topuk Dikeni Terliği

Topuk dikenine uygun bir terlik olan bu terliğin özelliği kaliteli malzemeler ile yapılmasıdır. Ayrıca esnek ve yumuşak silikonlu bir topuk bölgesine sahiptir.

Topuk Dikeni Terliği

Ortopedik deri iç taban, geniş ve rahat olması, uzun süre ayakta duranlar için idealdir. Bu terlik hem topuk dikeninin tedavisinde hemde önleyici aşamada kullanılabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı