Vajinismus Nedir?  Belirtileri Nelerdir

Vajinismus Nedir?  Belirtileri Nelerdir

Cinselliğin tabu olarak görüldüğü toplumlarda kişilerin tedavi edilemez bir eksiklik olarak gördüğü Vajinismus vajinal kasların birleşme sırasında istemsiz kasılmaları sonucunda cinsel ilişkinin olamaması veya oldukça acılı şekilde gerçekleşmesini tarif eden bir cinsel birleşme problemidir.

Çocukluktan erişkinliğe geçiş döneminde yeterli cinsel bilginin edinilememesi, cinselliği suçluluk duygusu oluşturacak bir tabu olarak görme durumu, taciz veya tecavüz vakaları, korku ve güvensizliğin getirdiği psikosomatik sorunlar eşliğinde oluşabilen bu durum psikoterapi yöntemiyle tedavi edilebilen bir bozukluktur.

Daha fazla bilgi almak için alttaki siteyi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.saglikliyol.com/vajinismus-nedir-vajinismus-belirtileri-ve-tedavisi/

Vajinaya giriş sırasında kasılan ‘ pelvik kaslar’ fiziksel ve sıklıkla duygusal etmenler sebebiyle refleksel olarak birleşmeyi engeller. Bireyin kontrolü dışında gerçekleşen kasılma durumu sonucunda cinsel birleşme olanaksız hale gelir. Bu kasılmaları yaşayan kadınlarda yalnızca vajinal bölgede değil aynı zamanda bel, sırt,bacak,karın bölgelerinde de ağrı ve sancıya sık rastlanmaktadır. Cinsel ilişki esnasında karşılaşılan sorunlar kişinin jinekolojik muayenesi esnasında da tekrarlanarak ortaya çıkabilir. Tampon kullanımını bile engelleyecek boyutlara ulaşabilen hastalığın derecesi kişiye bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Vajinismus Neden Olur?

Cinselliğe kapalı bir ortamda yetişen kadınların zihinlerine yerleştirilen “cinselliğin pis ve kötü olduğu yaygın anlayışı” küçük yaştaki bireylerin erişkinliğe erdiklerinde çeşitli problemler yaşamalarına yol açar. Özellikle eğitim düzeyi düşük toplumlarda ve cinselliğin başta aile ve okul olmak üzere konuşulamadığı Doğu ülkelerinde görülen vajinismus’un görülme sıklığı geçmişlerinde kötü olaylar yaşamış bireyler arasında oldukça yaygındır. Çocuklukta maruz kalınan taciz, tecavüz vakaları sonucu cinsellik sırasında hatırlanan kötü anılar bu soruna sebebiyet verebilir.

Vajinismus Tedavisi

Tedavisi olmayan bir hastalık gibi görülmemesi gereken Vajinismus’un üstesinden gelmenin ilk yolu kişinin alacağı duygusal destektir. Bireyin eşinin yardımları ve bir uzman tarafından gerçekleştirilen psikoterapi seanslarıyla aşılabilecek olan bu sorun öncelikle durumun kabullenilmesiyle çözülmektedir. Kişinin kendini eksik veya hastalıklı olarak görmemesi, bu durumun toplumun sebebiyet verdiği psikolojik bir vaka olduğunu kabullenmesi gerekir. Kabullenme aşamasından sonra bireyin alacağı bilişsel ve davranışlar terapiler aracılığıyla çözümü çok zor sanılan bu durumun yaklaşık 3 -4 tedavi seansıyla aşılması mümkün olmaktadır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close