Varis Tedavisi Nasıl Olmalı?

Varis Tedavisi Nasıl Olmalı

Varis belkide kadınların başlarından geçen, en çok korktukları rahatsızlığın başta gelenlerindendir. Bacaklarda ki estetik görüntüyü bozan varis kadınlar için büyük sorun teşkil ediyor olmalıdır. Varis hastalığının en çok görüleni estetik sorun olmakla beraber ciddi sağlık problemleri de oluşabilir.

 

Varis Tam Olarak Nedir?

Varis bacakların toplar damar kısımlarının düzgün bir şekilde çalışmaması sonucu meydana gelir. Bacaklarımızda ki toplar damarlar bacak yüzeyinin en ucundan ve en derininden geçmektedir. Yüzeye yakın toplar damarlar bacak bölgemizde görünür hale gelir. Her toplar damar sistemimizde kapakçıklar mevcuttur. Örneğin ayağa kalktığımız zaman kanın geriye kaçmasını engelleyen kapakçıklar, bozulduğunda ise ayağa kalkarken kan grubu geriye kaçtığı için toplar damarlarda mor ve maviye yakın renkler oluşur. Buda yüzeysel olarak bedenimizde gözükmektedir.

 

Varis Belirtileri Nelerdir?

En dikkat çekici belirtisi, bacak görüntüsünde bozulma oluşmasıdır. Bu estetik gözükmeyen görüntüde akşama doğru özellikle ağrı, kaşıntı, kramp ve şişlik gibi şikayetler meydana gelmektedir. Çok nadir olsa bile varisin kan pıhtılaşmasından da oluştuğu bilinmekte.

 

 

Varis Tedavisi

Varis tedavisinin ülkemizde çok geliştiğini söylememiz gerekiyor. Lazer tedavileri de farklı yöntemlerle varisin önüne geçmek için kullanılabiliyor. Ayrıca yeni geliştirilen foam-köpük tedavi sürecide buna çok iyi gelmektedir. Varis ameliyatları artık 10 dk. kadar sürmekte olup kesin sonuçlar verebiliyor. Hastalar çok kısa sürede yaşamına kaldığı yerden devam edebiliyor.

Nelere dikkat etmemiz gerektiğinde ise;

  • Ayakta fazla durmamamız gerekiyor,
  • Haftada en az 3 gün yürüyüş yapmamız,
  • Bacaklara soğuk su ile kompres yapıp duş yaptırmamız,
  • Güneş ve denizden korkmamamız,
  • Lifli besinler tüketmemiz,
  • Kafeini hayatımızdan çıkartmamız,
  • E vitamini yönünden zengin olan beslenmelere uymamız,
  • Gebelerde yürüyüşe özen göstermemiz,
  • Bol su tüketimi

Varisin önüne geçmemizi sağlayacaktır. Varis çorapları faydalı bir tedavi yöntemidir. Varis kremleri ise faydasız olup boşa zaman kaybıdır. Krem toplar damarlara etki etmediği için bir işlev görmemektedir.Erken teşhisle kadınların kabusu olarak adlandırılan bu varis sorunu uzman doktorlar ile görüşerek ortadan kaldırabileceğinizi umut ediyoruz. Unutmayın ki tedavi edilemeyen sorunlar başka sorunlara yol açmakta olup hayatınızı etkileyebilir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close