Vazelin Nedir? Ne İşe Yarar?

Vazelin her evde bulunması gereken ve cildi derinlemesine nemlendiren bir kremdir. Senelerdir cildimi nemlendirmek ve kurumuş olan ellerimdeki çatlakları geçirmek için kullanırım. Özellikle ayak topuklarındaki sertleşmeye de çok iyi gelen bu kremin gelin ne olduğunu ve ne işe yaradığına hep beraber bakalım.

Vazelin Nedir? Ne İşe Yarar?

Vazelin aslında bir çok işe yarar. Cildin nemlenmesi için annelerimizin kullandığı ve yeni nesil yani bizlerinde kullanıma devam ettiği bu mucize krem cilt bakımından, yüz bakımına, ayak bakımından, el bakımına kadar bir çok şeye iyi gelmektedir. Ayrıca kullanımı da oldukça kolaydır.

Vazelin

Vazelinin Faydaları Nelerdir?

 • Vücudunuzun neresinde olursa olsun çatlak ve kuruma olan her yere sürülebilir. Topuk çatlakları, dirsek sertleşmesi hatta yüze bile sürülmektedir.
 • Vazelin’in kaşlara sürülmesi halinde dağınık kaşları bile toparlar. Bazı insanların kaşları çok dağınık olur. Kaşa biraz sürüldükten sonra kaş kalemi ile taranırsa dağınık olan kaşlar kısa sürede düzelecektir.
 • Saçlarınızdaki elektriklenmeyi alır. Bir miktar Vazelini elinize alın ve saçlarınızın uçlarına sürün ardından bir tarakla geçin. Saçlarınızdaki elektriklenme yok olacak.
 • Tırnaklarınızda çatlama, kırılma gibi sorunları giderir. Özellikle tırnaklarını yiyenlerin tırnakları çok kırılgan olur. Eğer tırnaklarınıza sürerseniz kısa sürede tırnaklarınız kuvvetlenir.
 • Kullandığınız parfümün daha kalıcı olmasını istiyorsanız parfümü kullandığınız bölgeye biraz Vazelin sürmeniz parfümün daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.
 • Çatlamış olan dudaklarınıza Vazelin sürebilirsiniz. Dudaklarınızı derinlemesine nemlendirir ve çatlakları iyileştirir.
 • Bulaşık, deterjan, çamaşır derken elleri çatlayan kadınlara özellikle tavsiyemdir. Elleri derinlemesine nemlendirir ve hem kuruluğu hemde çatlakları giderir.

Vazelinin Zararları Nedir?

Vazelin hakkında şimdiye kadar bir zarar bulgusu yok. Ancak aklıma gelen genel kurallardan bir kaçını söyleyebilirim.

 1. Göz ve göz pınarlarına kesinlikle değmemelidir. Bazı kişiler kirpiklerine sürerek bakım yapmak ister ama bu sakıncalıdır.
 2. Yağlı cilde sahip olan kişilerin kullanmasını tavsiye etmem. Cilt zaten yağlı olduğundan birde Vazelin sürülürse cilt sivilce, akne ve buna bağlı olarak siyah nokta çıkartabilir.
 3. Makyajınızı temizlemek için kullanıyorsanız vazgeçin. Çünkü cilt gözeneklerini zamanla tıkar ve cilt problemleri meydana gelir.

Vazelin Fiyatı

2017’nin Ocak ayındaki resmi fiyatları 2 TL’den 10 TL’ye kadar değişmektedir. Ancak 10 TL olanlar orijinal olduğundan biraz pahalıdır.

Vazelin Ne işe Yarar?

Sizlere vazelin ile yapılan bir çok uygulamadan bahsedeceğim.  Topuk bakımı, cilt bakımı, ayak bakımı gibi bir çok bakımı gerçekleştirebileceğiniz vazelinle bakalım neler yapılabiliyor?

Cilt Bakımı

Fazla bilinmese de bir çok cilt bakım ürünü içerisinde kullanılır. Cildi derinlemesine nemlendirdiği için en iyi nemlendirici kremlerin içinde bile vazelinde bulunan bileşenleri görebilirsiniz.

Ciltteki kuruluk, çatlaklar, pul pul dökülme gibi sorunları ortadan kaldırırken cilde yumuşaklık katar. Aynı zamanda cilt üzerinde oluşmuş çizik, kesik yaraları ve yanık yaralarını da iyileştirmeye yardımcı olur.

Nasır Tedavisi

El ve ayaklarda oluşan nasırlar, insanın büyük problemlerinden birisidir. Düzenli bir şekilde nasırlı bölgeye sürüldüğünde nasırı yumuşatır ve alınması çok daha rahat olur. Böylece ponza taşı ile rahatlıkla nasır tedavi edilir.

Saç Bakımı

Vazelin’in yumuşatıcı etkisi sayesinde saçlarınızı mükemmel bir şekilde nemlendirebilirsiniz. Özellikle kuru ve yıpranmış olan saçları yumuşatır ve eski sağlığına kavuşturur.

Aynı zamanda saçların daha kolay taranmasını sağlar ve saçlarda meydana gelen kırılma, saç elektriklenmesini ortadan kaldırır. Saçlara ayrıca bir parlaklık verir.

Fazla Vazelin Kullanmak Zarar Verir mi?

 • Vazelini çok fazla sürerseniz aşırı yağlı olduğundan dolayı gözenekleri tıkayabilir.
 • Gözeneklerin tıkanması sonucu sivilce ve akne oluşturur.
 • Vazelini aşırı kullanırsanız cildin yaşlanmasına neden olabilir.
 • Cildi hassas olan bebeklere kullanılmamasını tavsiye ederim.
 • Güneşli ve rüzgarlı havalarda kullanılması durumunda sürülen bölgeyi karartabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı