Vertigo Nasıl Tespit Edilir?

Vertigo nasıl tespit edilir? Vertigonun belirtileri nelerdir? Vertigo olduğum nasıl anlaşılır? Nasıl teşhis edilir? İşte tüm bu sorularınızın cevabını fazlası ile bulacağınız bir yazı hazırlamak istedim. Böylece bu hastalığı çok daha iyi tanıyacak ve kendi bünyenizde tespit edebileceksiniz.

Vertigo Nasıl Tespit Edilir?

Vertigo bir çeşit baş dönmesidir. Ancak bu rahatsızlıkta baş dönmesinden fazlası hissedilir. Mesela baş dönmesi ile beraber çevrenizdeki nesnelerde dönüyormuş gibi hissedersiniz. Hekimler bu hastalığın genel olarak periferik vestibüler adı verilen sistem bozukluğundan kaynaklandığını söylüyorlar. Vertigo hastaları genelde başını hızlı bir şekilde sağa veya sola çevirdiğinde tüm nesnelerin de kaydığını söylüyorlar. Eğer sizde de böyle bir sorun varsa öncelikli olarak bir doktora görünmeniz gereklidir.

Vertigo Belirtileri Nedir?

Baş dönmesi ve dengesizlik duygularınıza dikkat edin. Çünkü vertigo hastalarında baş dönmesi ile dengede kalmada sorunlar yaşanır. Eğer başınız döndüğünde çevrenizde dönüyormuş gibi hissediyorsanız muhtemelen vertigo olmuş olabilirsiniz.

Vertigo Nasıl Tespit Edilir?

Düşeceğinize veya kendinizi dengeleyemeyeceğinize dait hissiniz varsa vertigo hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

Başımı Hareket Ettirirken Başım Dönüyor

Vertigo hastalarında baş dönmesi genel olarak başını aniden çevirdiğinde baş dönmesi meydana gelir. Vertigo hastaları genel olarak yatarken, uzanırken, yatakta dönerken, eğilirken ve günlük hafif aktivitelerde bile baş dönmesi ve hafif bulantıya neden olduğunu söylerler.

Baş Dönmesi ile Beraber Kusma

Vertigo hastalarında baş dönmesi ile bir dengesizlik oluşur. Bu dengesizlik ve baş dönmesi mide bulantısı yapabilir. Bu nedenle vertigo olan bir çok hasta bulantı ve kusmalara neden olur.

Uyuşukluk ve Konuşma Bozukluğu

Vücudunuzun bazı bölümlerinde uyuşukluk veya zayıf his gibi problemler oluyorsa hatta bununla beraber baş dönmesi ve yürümekte zorluk çekiyorsanız vertigo olma olasılığınız yüksek.

Yukarıda yazdığım durumları yaşıyor ve bu durum bir kaç gibi bir süre devam ediyorsa vertigo olma olasılığınız yüksek gözüküyor. Günlerce veya haftalarca süren mide bulantısı, kusma, dengesizlik, işitmede zorluk gibi problemler vertigo hastalığının başlangıcını ifade eder.

Vertigo için Doktor Kontrolü

Vertigo için doktora gitmeden önce mutlaka bir kaç not alıp gitmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. Örneğin yaşadığınız hissi ne kadar sıklıkta yaşadığınızı, kulakta zil çalma veya işitme zorluğu gibi yaşadığınız tüm belirtileri not edin ve doktorunuza bu notları tek tek söyleyin. Böylece çok daha kolay tedavi süreci geçecektir.

Youtube.com üzerinde izlediğim Doktor Feridun Kunak Show adlı programda vertigo nasıl tespit edilir? Nasıl anlaşılır gibi bir kişi üzerinde test yaptığını gördüm. Belki bu testi de uygulayarak vertigonun nasıl tespit edildiğini anlayabilirsiniz.

Bunların dışında diğer sağlık sorunları ile alakalı tüm yazılarımıza sağlık sayfamızdan göz atabilir ve çeşitli makaleler okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı