Yağlı Cilt için Günlük Bakım Nasıl Yapılır?

Yağlı cilt için günlük bakım önemlidir. Yağlı cilde sahip olan kişilerin yüzü fazla yağlanmadan dolayı çok fazla parlar. Cildi aşırı yağ üreten yağlı bir ciltte her an sivilce ve siyah nokta oluşumu olabilir. Bu nedenle yağlı cilt için günlük bakım yapılması şarttır.

Yağlı Cilt için Günlük Bakım Nasıl Yapılır?

Yağlı cilt için günlük bakım yapmazsanız biraz önce belirttiğim gibi sivilce, siyah nokta oluşumu normal bir cilde oranla daha fazla gelişir. Bu da yetmezmiş gibi yağlı cilde sahip olan kişilerin cilt gözenekleri de çok büyük olur. Bu gözenekler, yakın mesafeden oldukça belli olur ve hiç estetik durmaz.

Peki yağlı cilt için günlük bakım yapılırsa ne olur? Bu bakım düzenli ve zamanında yapılırsa zamanla cildinizdeki büyük gözenekler sıkılaşır, sivilce oluşumu azalır ve bir kaç peeling tarifi ile siyah noktalarda halledilir.

Yağlı cilt bakımı aslında çok kolay bir cilt bakımıdır. Aşağıda sizler için hazırladığım yöntemler ve tariflere göz atacak olursanız hepsi aşırı basit ve evde uygulanması çok kolay bakım türüdür. Bakalım yağlı cilt için günlük bakım nasıl yapılıyor muş?

Yağlı Cilt için Günlük Maden Suyu Bakımı

Evde ve iş yerinde her zaman uygulayabileceğiniz en kolay yağlı cilt bakımı, maden suyu ile yapılır. Maden suyu sadece yemeklerden sonra hazımsızlığı alan ve mide şişliğine iyi gelen bir içecek değil aynı zamanda cilt içinde çok yararlı bir şifalı sudur.

Kullanım-1: Maden suyunu tıpkı tonik gibi bir parça pamuğa dökerek, tüm cildinizi silebilirsiniz. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildinizi beslerken aynı zamanda cildinizdeki fazla yağı alacaktır. Bitmedi! Bununla beraber cildinizin ürettiği fazla yağ salımını da azaltacak ve sizi, sivilce, siyah nokta gibi problemlerden kurtaracaktır. Maden suyu aynı zamanda cilt üzerinde ölü derileri alarak, cildin bakteri üretmesini de engeller.

Yağlı Cilt için Günlük Bakım

Kullanım-2 : Maden suyuna ekleyeceğiniz limon suyu, ciltteki fazla yağı emer ve sürdükten sonra bile cildinizde gram yağ kalmayacağını görebileceğiniz seviyeye getirir. Yapmanız gereken şey çok basit. Maden suyunu açın ve cam bir kaseye yarısını boşaltın. İçerisine yarım limon suyu sıkın ve parmağınızla bir kaç tur karıştırın. Elde ettiğiniz limonlu maden suyuna bir parça pamuk batırıp, cildinizin yağlı olan kısımlarına sürün. Çıkacak sonuca gerçekten inanamayacaksınız.

Yukarıda anlattığım iki yöntemde yağlı cilt için günlük bakım yapabileceğiniz yöntemlerdir. Bunların dışında da bir kaç yöntem var. Bakalım bu yöntemler neymiş?

Yağlı Ciltler için Günlük Bakım Maskeleri

Bu başlık altında sizlere vereceğim iki adet maske tarifim var. Bu maskeler de günlük kullanılabilen ve ciltteki yağ dengesini ayarlayan maskelerdir. Bu maskeler düzenli kullanıldığında cildin fazla yağ üretimini kısacak ve daha az yağ üretmesini sağlayarak sanki normal bir cilt tipiniz varmış gibi hareket edecek.

Yağlı Ciltler için Günlük Bakım Maskesi -1

Malzemeler:

 • 1 adet aspirin
 • 1 tatlı kaşığı kuru maya
 • 1 çay kaşığı oksijenli su

Hazırlama ve Uygulanışı:

 • Cam bir kase içerisine aspirini atın ve üzerine 1 çay kaşığı oksijenli suyu ekleyin.
 • Aspirin suda eridikten sonra üzerine 1 tatlı kaşığı kuru mayayı da ekleyip, güzelce karıştırın.
 • Elde ettiğiniz karışımı güzelce cildinize sürün ve 15 dakika bekleyin.
 • Bekleme süresi bittiğinde maskeyi cildinizden ılık su ile çıkartın.

Not: Yukarıdaki maske yaz aylarında haftada bir defa kış aylarında ise haftada iki defa uygulanabilir. Bu maske cildinizdeki yağ dengesini sağlayacaktır.

Yağlı Ciltler için Günlük Bakım Maskesi -2

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı beyaz kil
 • 2 yemek kaşığı su
 • 1 çay kaşığı limon suyu

Hazırlanışı:

 • Yukarıdaki tüm malzemeleri uygun bir kase içerisinde karıştırın.
 • Karışımın krem kıvamına gelmesi gerekiyor.
 • Kıvamı tutturduktan sonra yüzünüze güzelce sürün ve yüzünüzü hareket ettirmeyin.
 • Maske yüzünüzde kurumalı ve kesinlikle çatlamamalı. Bu nedenle mimik hareketleri bile yapmamaya özen gösterin.
 • Maske tamamen kuruduktan sonra cildinizden maskeyi ılık su ile çıkartabilirsiniz.

Cildinizdeki yağ oranını dengeleyen bu maske aynı zamanda cildinize bir duruluk, canlılık getirecektir. Bu maskede günlük olarak değil ama haftada 2 defa yapılabilen bir maskedir.

Yağlı Cilt için Günlük Bakım

Yağlı Ciltler için Günlük Tonik Yapımı

Yağlı ciltler için günlük bakım yapacağınızdan dolayı her zaman yanınızda veya evinizde kullanabileceğiniz bir tonik olmalı. Bu nedenle büyük bir ihtiyaç olan bu toniği hem doğal hemde evde yapmak istiyorsanız aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız gerekiyor.

Malzemeler:

 • 1 çay bardağı maden suyu
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı:

 • Maden suyu ve elma sirkesini ağzı kapaklı küçük bir şişeye koyun ve mümkün olduğu kadar çalkalayın.
 • Malzemeler karıştıktan sonra bu şişeye bir parça pamuk batırıp her gün dilediğiniz yerde cilt bakımınızı yapabilirsiniz.
 • Hatta bunu ufak fısfıs şişelerine boşaltarak, çantanızda bile taşıyabilirsiniz. Hani bu tester parfümlerin biraz daha büyük olan şişelerinden.

Yağlı cilt için günlük bakım yaparken kullanabileceğiniz aynı zamanda gül suyu ile yapılanda bir tarif var. Son olarak bu tarifi de verdikten sonra konuma son vereyim.

Ev Yapımı Gözenek Sıkılaştırıcı Tonik

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı sirke
 • 2 çay kaşığı gül suyu

Hazırlanışı:

 • Önce cildinizi güzelce silin ve temizleyin.
 • Ardından yukarıdaki malzemeleri bir çay tabağında güzelce karıştırın ve cildinize pamuk ile sürün.

Not: Bu maske günlük olarak taze hazırlanıp, uygulanırsa çok daha etkili olur. Cilt gözeneklerini sıkıştırması ile ünlü olan bu maske, yağlı cilt için günlük bakım maskeleri arasında popülerdir.

Yağlı Cilt için Günlük Salatalık Bakımı

Yağlı cilt için günlük bakım deyince ilk akla gelen bakımlardan biriside salatalık bakımıdır. Bayanlar arasında oldukça popüler bir bakım yöntemi olan salatalık, ciltte

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Yeşil sabun yağlı cilde bire bir tavsiye ederim ama kullandıktan sonra fazla abartmadan nemlendirici bilirsiniz benim sivilce,siyah noktalarimi baya bi yok etti…Bir sorunuz varsa sorabilirsin iyi günler☺…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı