Yeşil Çay ve Faydaları

Yeşil Çay ve Faydaları

 

Yeşil çay oldukça kolay bir biçimde ulaşılan ve oldukça ucuz bir ücrete sahip olan içecektir. Yeşil çayın faydalarından bahsedecek olursak, yapılan bazı bilimsel araştırmalar çerçevesinde beyin performansının oldukça yükseldiği, kalp ve damar hastalıklarının oldukça azaldığı, kolesterol probleminin hiçbir şekilde yaşanmadığı tespit edilmiştir. Yani, içeceğiniz yeşil çay tüketen bireyler saymış olduğumuz bazı hastalıklara çok daha az düzeylerde yakalanabilme durumları bulunmaktadır. Buna ek olarak, yeşil çay içeceğinin kanseri önlemeye son derece etkili olduğu ispatlanmıştır. Yeşil çayın, kalp damar hastalıklarından dolayı kansere kadar ulaşabilen birçok hastalıklara oldukça iyi geldiği kanıtlanmıştır. Yeşil çay içinde polifenol yapısında olan bazı maddeler kafein, teanin ve benzeri maddelere sahiptir.

 

Yeşil Çay İçin Yapılan Deneyler

 

Yeşil çay için birçok deney yapılmıştır. Yeşil çayın sağlık açısından son derece faydalı olan kullanımı bu gibi çeşitli bileşenlerin etkileri ve kateşinlerden dolayıdır dersek yeridir. Oldukça önemli bileşen olan kateşin bileşenleri yeşil çay içinde oldukça yüksektir. Günümüze kadar yapılmış olan yüzlerce bilimsel araştırmalarda, teainin adına sahip amino asit ile kafeinin beyin performansını oldukça yükselttiği gözlemlenenler arasındadır. Bu sonuçlara dayanarak da, hem yapılan denek hayvanlarında, hem de insanlarda yapılan çeşitli bilimsel çalışmalar beraberinde bu sonuçlara ulaşıldı. Fakat yeşil çay içerisinde çakışmalar ve araştırmalar henüz devam ediyor. Gün içinde 4 ve 5 kupa çay içildiği zaman kalp ve damar hastalıklarına yakalanma olanağının oldukça düştüğü tespit edilmiştir. Buna ek olarak bireylerin kolestrol oranı yeşil çay içtiklerinden sonra %11 derecesinde düşmüştür.

 

Yeşil Çay Antioksidan Etkisi

 

Yeşil çay antioksidan etkisinden dolayı da kolin, hücreli akciğer kanseri, prostat kanseri ve göğüs hastalıkları gibi birçok hastalığa son derece koruyucu etkiler sunduğu tespit edilenler arasındadır. Gün içerisinde 4 ve 5 bardak çay tüketilmesi esnasında bu oranlarda antioksidan madde alımı sağlanacaktır. Kalp ve damr sistemine olumlu faydalarının yanı sıra son derece ucuz bir antioksidan olmuş olacaktır. Teanin formülleri de eğer işin içerisine katılırsa, yeşil çay içmenin sağlığımız için son derece önemli olduğunu kanıtlamış oluyoruz.

Kateşin bileşenlerinin bazı kısımları demlemenin arkasından, tam olarak 5 dakika sonra poşetten suya geçerler. Eğer bunun içine limon atılırsa suya geçme oranları da bir o kadar hızlı bir şekilde yükselir. Bu yüzden kupa içine koyduğunuz yeşil çay içine sıcak su kattıktan sonra 5 dakika beklemelisiniz. 10 dakika sonra poşeti çay içinden çıkardığınız zaman son derece yeterli miktarlarda antioksidan alımını sağlamış olacaksınız ki bu da oldukça önem arz etmektedir. Yani antioksidan alımının tam gereksinimlerini başarmış olacaksınız. Poşet içinde bulunan bütün faydalı bileşenleri almış olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı