Yeşil Çayın Faydaları ve Sağlığa Etkileri

Yeşil Çayın Faydaları ve Sağlığa Etkileri

Yeşil çayın faydaları diğer bitkisel çaylara göre çok daha fazladır. Hem bilim adamları hemde doktorlar yeşil çayın kanıtlanmış bir kaç faydasından sürekli bahsederler. Dilerseniz sizlere yeşil çayın faydaları ve sağlığa etkilerinden bahsedelim.

Yeşil Çayın Faydaları ve Sağlığa Etkileri

Bazı çay tiryakileri vardır ve gün içerisinde çay içmeden yaşayamazlar. Siyah çayın mutlaka faydası vardır ama sizin yerinizde olsam yeşil çayı içerdim. Çünkü yeşil çay dünyanın gerçekten de en sağlıklı içeceğidir. Yeşil çay içerisinde güçlü antioksidanlar ve besinler bulunur. Hekimler düzenli olarak yeşil çay tüketen birinin beyin fonksiyonunun çok daha fazla çalıştığını, yağ yaktırdığını ve kanser riskini azalttığını söylüyorlar.

Yeşil Çayın Faydaları

Aslında bunlara göre yeşil çayın faydaları çok daha fazla. Dilerseniz size yeşil çayın kanıtlanmış olan birkaç faydasından bahsedeyim.

1- Yeşil Çayda Bulunan Vitamin ve Mineraller

Yeşil çay sadece yeşil bir sudan ibaret değildir. Yeşil çayın sağlığa faydaları arasında içerdiği vitamin ve mineralleri saymak bile yeterlidir. Yeşil çayın yapraklarında son derece önemli vitamin ve mineraller bulunur.

Ciltte ne kadar çok serbest radikaller olursa o kadar fazla cilt problemi meydana gelir. Bu vitamin ve mineraller ciltte dolaşan serbest radikallerin oluşumunu azaltır ve hücreleri hasardan korur.

Ayrıca yeşil çayın içerisinde sağlık için çok ender bulunan mineraller vardır. Yeşil çay satın alırken organik yeşil çay almaya dikkat edin. Çünkü satılan bir çok yeşil çay içerisinde florür vardır. Buda hiç bir işe yaramaz. Toparlayacak olursak, yeşil çayın içerisinde sağlık açısından çok önemli biyoaktif bileşikler vardır.

Yeşil Çay Zihni Açar ve Beyni Korur

Yeşil çayın faydaları arasında en dikkat çeken konulardan biriside budur. Genel olarak iş hayatı yoğun geçen kişilerde unutkanlık, dalgınlık gibi problemler oluşur. Düzenli yeşil çay tüketmek bu unutkanlık ve dalgınlığı iyileştirir. Zihninizi açar ve beyni korur.

 

Düzenli yeşil çay tüketen birisi hayata karşı daha uyanık olur ve akıllı denecek kadar zeka açar. Yeşil çay içerisinde kafein bulunur. Her ne kadar kahve bulunduğu kadar olmasa da vücut için yeterlidir.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayda bulunan kafein, amino asitler ve L-Theanine denilen bileşenler,  adenozin adı verilen ve beyindeki nöronların ateşlenmesini sağlar. Buda zihni açar ve düşünce gücünüze güç katar. Ayrıca hafıza konusunda iyileşmeleri sağlar.

Yağ Yakmaya Yardımcı Olur

Yeşil çayın faydaları arasında yağ yakma işlevi de vardır. Eğer fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız düzenli olarak yeşil çay tüketebilirsiniz.

Dünyada kilo vermek için kanıtlanmış bir çok diyet listesinde yeşil çay bulunur. Bilimsel olarak kanıtlanmış olan bu durum yeşil çay tüketenlerde hem metabolizmanın hızlandığı hemde fazla yağları yaktığı kanıtlanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunların dışında yapılan araştırmalara göre düzenli yeşil çay tüketen erkeklerde %4 enerji artışı görülmüştür. Yapılan başka bir araştırmada ise vücuttaki yağ yakma oranının %17 daha fazla arttığı görülmüştür. Bu etkiler herkeste görülmeyebilir. Çünkü her insanın farklı metabolizması vardır. Ancak denemeye kesinlikle değer.

Sonuç olarak yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığı ve kısa sürede yağ yaktığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kanser Riskini Azaltır

Bilmeden gün içerisinde fazlasıyla kansorejen maddeler ile iç içe yaşarız. Dünyada her 20 ölümden birisi kanser nedeniyle olmaktadır. Yeşil çayın faydaları arasında kanser riskini azalttığı da kanıtlanmış bir gerçektir. Yeşil çayın içerdiği mükemmel antioksidan bileşenler kanser riskini azaltmada büyük rol oynar.

Meme kanseri : Yapılan bilimsel araştırmalara göre düzenli olarak yeşil çay tüketen kadınların meme kanserine yakalanma oranı %22 daha düşüktür.

Yeşil Çayın Faydaları

Prostat kanseri: Düzenli olarak yeşil çay tüketen erkeklerin prostat kanseri olma riski %48 daha düşüktür.

Kolorektal kanser: 69.710 Çinli kadın üzerinde bir araştırma yapılmış ve düzenli yeşil çay tüketen kadınların kanser riski diğerlerine göre %57 daha düşük olduğu ortaya çıkmış.

Sonuç olarak yeşil çayın faydaları arasında içerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde kanser ve kanser türlerinin oluşmasını engellerken kanser riskini de azalttığı gözlemlenmektedir.

Alzheimer ve Parkinson Hastalığından Korur

Yeşil çay kısa sürede beyin fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda beyni koruma altına da alır.

Alzheimer hastalığı son zamanlarda oldukça yaygın bir hastalık haline gelmiştir. Bu hastalığı yenmek için hayvanlar üzerinde yapılan testler ve deneyler olumlu sonuçlanmış. Bilim adamları hayvanların bir önceki yaptığı hareketi defalarca tekrarladığını ve unutmadığını görmüşler.

Sonuç olarak yeşil çayın faydaları ve içerisinde bulunan biyoaktif bileşenler, beyindeki nöronlar üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip oluyor. Böylelikle beyni koruduğundan alzheimer ve parkinson gibi beyin hastalıklarının oluşmasını engelliyor.

Diş Sağlığı için Yeşil Çay Tüketin

Yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor. İçerdiği bileşenler sayesinde ağız içerisine oluşan iltihaplı diş hastalıklarını da tedavi ediyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çayı düzenli olarak tüketenlerde diş çürümesinin çok daha geç olduğunu ağız hijyeninin çok daha sağlıklı olduğu görülüyor.

Yeşil çay içerisindeki “kateşin” denilen bileşen sayesinde ağızdaki bakteri ve virüslerin yok olduğunu bilmelisiniz. Buda ağız ve diş sağlığını etkilediği gibi, kötü nefes kokusu ve diş çürümesinin önüne geçmektedir.

Diyabet Hastalığı Riskini Azaltır

Yeşil çayın faydalarından biriside diyabet hastalığı riskini azaltır. Diyabet yani şeker hastalığını şuan dünyada 300 milyon kişide görülmektedir.

Japon bireyler üzerinde yapılan bir araştırmada düzenli olarak yeşil çay tüketen tip 2 diyabet hastalarında %42 daha düşük şeker bulunmuştur. Ayrıca 286 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmada yeşil çay tüketen her  kişiden birisinin diyabet hastası olma riski %18 daha düşüktür.

Yeşil Çay Ömrü Uzatır

Sonuçta hepimizin öleceği bir gerçektir ve kaçınılmaz bir sondur. Ancak yeşil çay tüketenlerde bir çok hastalığın şifası bulunduğundan ve vücuda sağlık kattığı için ömrü de uzattığı bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM