Yoğurt Sivilceye İyi Gelir mi?

Yoğurt sivilceye iyi gelir mi? Yoğurt yemek sivilce yapar mı? Cilde yoğurt sürmenin faydaları ve yoğurt iltihaplı sivilce maskesi tarifi gibi bir çok konuya değineceğim bu yazıda ana konum yoğurdun sivilceye iyi mi yoksa kötü mü geldiği olacak.

Yoğurt Sivilceye İyi Gelir mi?

Evde sivilce tedavisi söz konusu olduğunda hep eskiden uygulanan ve kocakarı işi diye tabir edilen yöntemler akla gelir. Cilt için yoğurt yüz yıllardan beri kullanılıyor. Doğal yoğurt içerisinde bir çok vitamin barındırdığı gibi aynı zamanda cildi besleyen ve kırışıklıklar için kullanılan bir malzemedir. Ancak asıl konumuz cildi beslemesi veya kırışıklıkları gidermesi değil asıl soru yoğurt sivilceye iyi gelir mi?

Yoğurt

Sivilce Tedavisi için Yoğurt Kullanımı

Sivilce ile savaşmak için bir çok farklı yol var. Sivilce kremi, sivilce losyonu, reçeteli sivilce ilaçlar ve doğal sivilce tedavisi gibi yöntemler mevcut. Ancak gerçek anlamda sivilceye hangisinin yaradığını veya hangisin kullanılması gerektiğini anlamak oldukça zor.

İlk olarak sizlere yoğurt sivilceye iyi gelir mi sorusuna cevap veren bir site adresi vereceğim. Buraya sivilcelerini gidermek için yoğurt kullanan kişiler yorumlarını bırakmışlar. Bu siteyi incelemenizi tavsiye ederim. Yoğurt sivilceye iyi gelir mi kullanıcı yorumları için buraya tıklayın. Bu site ingilizce. Ancak google translate ile en azından tercüme edebilirsiniz.

Sivilce için cildine yoğurt kullanan bir çok kişi olumlu yorumlar bırakmış. Ciltteki kızarıklığı aldığını ve sivilceler üzerinde olumlu etkiler bıraktığını dile getiriyorlar. Sivilce temizlemek için kullanılabilecek en iyi yoğurt “Yunan yoğurdu” diyebilirim. Çünkü bu yoğurt içerisinde oldukça fazla probiyotikler var.

Ayrıca yoğurt laktik asit içerir. Bu asit, kolajen üretimini güçlendiren doğal bir antibiyotiktir. Cilde sadece yoğurt bile sürseniz hem laktik asit hem çinko hemde B vitamini ile bu sorunu halledebilirsiniz.

Yoğurt Yemek Sivilce Yapar mı?

En çok sorulan sorulardan biriside yoğurt yemek sivilce yapar mı? Bu sorunun cevabı hem evet hemde hayırdır. O da ne demek? Eğer tükettiğiniz yoğurt yağlı ise sivilce yapabilir. Çünkü yağlı yoğurtta bulunan yağ seviyesi sivilcelerin daha çok çıkmasını ve yağlı olan cildinize daha fazla yağ depolanmasını sağlar.

 

Peki yağsız yoğurt yemek sivilce yapar mı? Evet yağsız yoğurt yemekte sivilce yapar ama yağlısı kadar değil. Peki neden hem yağsız hemde sivilce yapıyor? Mesela süt içerisinde bulunan bazı vitamin ve mineraller vücuttaki hormonların artmasını tetikler. Yoğurtta sütten yapıldığı için ister istemez hormonları uyarır ve dolayısıyla sivilce üretimini harekete geçirir. Bu “nedenle yoğurt yemek sivilce yaparmı” sorunun cevabı evettir.

Cilde Yoğurt Sürmenin Faydaları

Yoğurt yemek yerine cildinize sürerek yoğurdun faydalarından yararlanabilirsiniz. Örneğin bir yoğurt maskesi hazırlar ve cildinizdeki sivilcelere bu maske sayesinde çözüm üretebilirsiniz. Çünkü yoğurt yemek ile cilde yoğurt sürmenin faydaları farklıdır.

Yüz maskesi tarifleri arasında en yaygın olanı yoğurt maskesi denilebilir. Yoğurttaki laktik asit, ciltteki ölü hücreleri çıkartır ve yoğurt cildi besler. Aynı zamanda tıkalı gözenekler yavaş yavaş açılır ve düzenli yapılırsa bir daha da zor tıkanır.

Cilde yoğurt sürmenin faydaları sadece bunlarla sınırlı da değil. Cildi aydınlatır, kızarıklığı alır, ciltte yara varsa yara izlerini yok eder ve cildi aşırı derecede nemlendirir.

Yoğurt Maskesi Tarifi

 1. Yüzünüzü ilk olarak nazik bir temizleyici ile yıkayın ve cildinizi kurulayın.
 2. Kir ve mikropların cildinize yaymamak için mutlaka ellerinizin temiz olduğundan emin olun.
 3. Parmaklarınız yardımı ile sade ve organik yoğurdu hatta bulabilirseniz Yunan yoğurdunu cildinize sürün.
 4. On veya 15 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra iyice durulayın.
 5. Temiz bir havlu ile cildinizi kurulayabilirsiniz.

Eğer sivilceleriniz iltihaplı ve daha zorlu bir aşamada ise sizlere iltihaplı sivilce maskesi maskesi tarifi de vereceğim. Eğer iltihaplı sivilce probleminiz varsa yukarıdakini değil aşağıdaki sivilce maskesini kullanın.

İltihaplı Sivilce Maskesi

İltihaplı sivilce maskesi adı üzerinde olduğu gibi daha çok iltihaplı sivilceler için geçerlidir. Eğer cildinizde aşırı sivilce yoksa ve iltihaplı değilse bu maskeyi kullanmanız çok daha yararlı olacaktır.

Yoğurt Limon Bal Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı yoğurt (yağsız yoğurt)
 • 1 tatlı kaşığı bal (saf ve organik)
 • 1 çay kaşığı limon suyu

Kullanım Şekli:

 • Cam bir kase içerisine yukarıdaki tüm malzemeleri koyalım.
 • Mutlaka tahta veya plastik bir kaşık ile malzemeleri karıştıralım.
 • Elde ettiğiniz karışımı cildinizde bulunan iltihaplı sivilcelere pamuk ile veya ellerinizi çok iyi yıkamak şartı ile sürelim.
 • 15-20 dakika kadar cildinizde beklettiğiniz maskeyi artık bol su ile temizleyebilirsiniz.

Böylece iltihaplı sivilce maskesi cildinizdeki iltihaplı sivilceleri kurutacak ve düzenli kullandığınızda sivilcelerden yavaş yavaş kurtulacaksınız.

Umarım sizlere yoğurt sivilceye iyi gelir mi konusunda yardımcı olabilmişizdir. Değerli yorumlarınızı aşağıdan yapmayı lütfen unutmayın. Çünkü sizlerin yapacağı yorumlar sayesinde cildine yoğurt sürerek tedavi etmek isteyen bir çok kişiye hayat olacaktır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close