Yosun Maskesi Tarifleri ve Cilde Faydaları

Yosun Maskesi Tarifleri ve Cilde Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Yosun maskesi uzun yıllardır popüler olan bir cilt maskesidir. Kozmetik reyonlarında satılan ürünleri tercih etmek istemiyor ve evinizde kendi yosun maskenizi yapmak istiyorsanız bu yazımızda sizlere yosun maskesi tarifleri ve bu maskenin cilde faydalarından bahsedeceğim.

Yosun Maskesi Tarifleri ve Cilde Faydaları

Eğer cildinize makyaj yapan biriyseniz bir defa bile olsa da yosun maskesini yapmalısınız. Çünkü yosun maskesi cilde daha önce uygulanmış olan tüm kimyasalların temizlenmesini ve cildinizden arındırılmasını sağlıyor.

Yosun Maskesi Uygulama

Bu maske özellikle içerdiği yoğun mineraller ile cildi besliyor, yumuşatıyor ve kırışıklıkların oluşmasını engelliyor. Ayrıca doğal malzemeler ile evde hazırlamak ise mümkün. Ancak her yosun cilde yaramayabilir. Bu konu hakkında ayrı bir başlık açacağım ve sizlere anlatacağım.

Yosun ve Yosun Maskesi Hakkında Bilinenler

Yosun maskesinin uygulanması oldukça kolaydır. Ayrıca içerdiği vitamin ve minerallerin cilde inanılmaz faydası vardır. Diğer iyi tarafı ise hem ucuz olması hemde bulunabilirliğinin çok fazla olmasıdır. Neticede ülkemizin 4/3’ü sularla kaplı.

Peki yosun ve yosun maskesinin cildimize ne gibi faydaları olacak? Hemen bunlardan da bahsedelim. Bu sayacağım maddeler sadece genel faydasıdır.

 • Cildinizi olduğundan daha genç gösterecektir.
 • Cildinizin nem dengesini sağlayacak.
 • Cildinize antioksidan yapıp zararlı her şeyi cildinizden arındıracak.
 • Cildinizdeki sivilceleri tedavi edecek ve sivilcelerin çıkmasını zorlaştıracak.

Birde yosuna genel bir bakış atalım. Çoğunluğu suyun dibinde olan ancak su yüzeyinde de rastlayabileceğiniz yosunlar, çiçek açmayan bir bitkidir. Suların dışında ağaçların nemli kısımlarında, kayaların üzerinde ve büyük taşların altlarında da görebilirsiniz. Hatta su birikintisinin olduğu bir çok yerde de göze çarpar.

Yosun, asalak olarak yaşayan bir bitkidir. Yosunun ipliksi, yapraksı, tüpsü ve şeritsi gibi türleri de bulunur. Klorofil içeren ve “riyozit” adı verilen bölümlere sahiptir. Bir çok alanda kullanımı olan yosunun en çok eczacılık, tıp ve sanayi alanlarında kullanıldığı bilinmektedir. Tabi burada kozmetik sektörünü de yabana atmamak lazım.

Bizi bu konuda ilgilendiren en önemli husus “spirulina yosunu” olacak. Çünkü cilt bakımı yapmak için bizim kullanacağımız yosun türü bu olacaktır. Sizlere birazda spirulina yosunu hakkında bilgiler vereyim.

Spirulina Yosunu Nedir? Ne işe Yarar?

Spirulina yosunu, sıcak ve alkali denizlerde bulunur. Genel olarak Orta Afrika ve Meksika bölgelerinde sıklıkla görülebilir. Spirulina yosunu doğaya zarar vermeyen ve üretimi basit havuzlarda üretilmektedir. Bu yosun, mavi ve yeşil algler grubundan olup mikroskobik bir yosun türüdür.

Bu yosunun içeriğinde %64 protein, E vitamini, C vitamini, B, B1, B2 ve B3 vitaminleri bulunur. Ayrıca demir, çinko, mangan, bakır, krom, selenyum gibi çeşitli klorofiller içerir. Bu değerlere göz atılacak olursa cilde inanılmaz bir protein sağlar.

Yosun Maskesi

Bu yosunun en güzel özelliklerinden bir tanesi de ciltte toksik özellik göstermemesidir. Bunun nedeni de içerdiği vitamin ve minerallerin tamamen doğal olmasından kaynaklanır.

İçerisinde bulunan B12 vitamini başka hiç bir doğal içerikte bulunmamaktadır. Bu nedenle vejeteryan olan kişiler genellikle bu besin değerleri ile beslenirler. Bu yosunu en çok tercih edenler yaşlılardır. Yaşlılar genel olarak halsizlikten şikayetçi olduğu için sıklıkla tüketirler. Böylece vücutlarına enerji depolanır ve halsizlikleri geçer.

Size birde yosun maskesinin faydalarından bahsetmek istiyorum. Çünkü ne işe yaradığının bilinmesi önemli. Ardından yosun maskesi tarifleri ile yazımı sonlandıracağım.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Yosun Maskesinin Faydaları

 • Yosun maskesi içerisinde bulunan vitamin ve mineraller cildinizi beslediği için cildinize sağlık katar.
 • Yosun maskesinin diğer bir özelliği de cilde antioksidan yaptırmasıdır. Böylece cilt mükemmel bir şekilde temizlenir ve toksinler atılır.
 • Cildinizin tüm nem ihtiyacını karşılar. Eğer cildinizin neme ihtiyacı varsa size ilk önereceğim cilt maskesi yosun maskesi olacaktır.
 • Uzun seneler boyunca düzenli kullanırsanız cildinizin genç görünmesini sağlarsınız. Etrafınızdaki kişiler size imrenerek bakar.
 • Cilt üzerindeki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Böylece cildinizde oluşan tüm problemleri giderme gücüne sahiptir.
 • Yosun maskesi özellikle ergenlik döneminde çıkan sivilcelerin giderilmesi için kullanılır. Sivilce ve sivilce izlerini tedavi edici özelliği vardır.
 • Cildinizdeki kırışıklıklarla mücadele eder ve kırışıklıkları tedavi edip, cildin daha genç görünmesini sağlar.
 • Hemen hemen her cilt tipinin kullanabileceği bu maske sayesinde cildiniz anti-aging etki görür. Böylece cildiniz her daim genç kalır.

Evde Yosun Maskesi Nasıl Yapılır?

Evde yosun maskesi yapmak için bir aktar yolu gözükse de yorulmanıza değecektir. Dilerseniz size önce bu maske için gerekli malzemeleri yazayım.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli
 • Bir miktar su
 • 1 yemek kaşığı yaprak yosun (aktarda bulabilirsiniz.)

Not: Yosun maskesi bazı aktarlarda veya kozmetik satışı yapan mekanlarda hazır halde satılmaktadır. Ancak bu maskeleri almak yerine kendi evinizde zaten doğal olanını çok kolay yapabilirsiniz. Bunun dışında aktardan alacağınız yosunun yaprak halinde paketlenmiş olmasına dikkat edin.

Hazırlanışı : İlk önce aktardan satın aldığınız yaprak yosunları toz haline getirin. Toz haline getirmiş olduğunuz yosun yapraklarına bir tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı aloe vera jeli koyun. Ardından çamur kıvamına gelene kadar da su ekleyin. Tabi bu arada suyu eklerken karıştırmayı da unutmayın. Maske çamur kıvamına geldiğinde yosun maskesi hazır demektir.

Yosun Maskesi Kullanımı

Uygulama : Yosun maskesini temizlemiş olduğunuz yüzünüze ince bir tabaka sürün. Maskenin cildinize etki etmesi için en az 20 dakika beklemesi gerekmektedir. 20 dakikalık süre dolduktan sonra maske cildinizde hafif hafif kuruyacaktır. Bu kuruma gerçekleştiğinde cildinizden maskeyi bol ılık su ile çıkartabilirsiniz.

Yosun maskesini etkisini tam olarak ilk ay gösterir. Bu arada bu maskenin iki haftada bir defa düzenli olarak yapılması gerekir. Yani ayda 2 defa uygularsanız 2. uygulamanın sonunda etkisini net görebilirsiniz.

NOT: Yosun maskesi haftada bir defadan fazla uygulanmamalıdır. Aksi halde cildinizin hassasiyeti artar ve cildiniz tahriş olur. Bu nedenle bu konuya dikkat edilmesi gerekir.

Yosun Maskesi Tarifi 2

Yukarıda verdiğim yosun maskesine benzer bir tarif daha paylaşmak istiyorum. Hemen malzemeleri yazalım.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı toz yosun yaprağı
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • Bir miktar su

Hazırlanışı : Yine ilk olarak yosun yapraklarını toz haline getirin. Toz haline getirmiş olduğunuz yosun yapraklarına zeytin yağını ekleyin ve çamur kıvama gelene kadar su ile takviye yapın.

Uygulama : Yosun maskesi uygulanırken daha öncede belirttiğim gibi cildin temiz olması gerekmektedir. Temizlediğiniz cildinize ince bir tabaka sürün ve 20 dakika boyunca uzanıp bekleyin. Bekleme süresi sonunda maske cildinizde donacak ve kurumaya başlayacak. Maske kuruduktan sonra cildinizden bol ılık su ile birlikte çıkartabilirsiniz.

Yosun Maskesi ile Cilt

Cilt bakımı yapan tüm kadınlar bilir ki bazı maskeler bazı ciltlere iyi gelirken bazı ciltlere iyi gelmeyen maskeler vardır. Bakalım yosun maskesi cilde uygulandığında neler oluyor? Hangi ciltlere yosun maskesi uygulanır?

 • Yosun maskesi her cilde uyumludur. Bu nedenle tüm cilt tipleri rahatlıkla uygulayabilir.
 • Ancak belirtilenden fazla uygulanmaması gerekir. Aksi halde ciltte hassasiyet artar ve cilt problemleri yüzünü gösterebilir.
 • Kuru cilde sahip birisi yosun maskesini 15 günde bir defa uygulaması gerekir. Daha fazla uyguladığında ciltteki kuru artar.
 • Yağlı cilde sahip olan kişiler yosun maskesini haftada bir defa düzenli olarak uygulayabilir.
 • Karma cilt tipinde ise bu süre 10 gündür. Yani ayda 3 defa uygulamak yeterlidir.
 • Hassas cilt tipine giren kişiler ise yosun maskesini 15 günde bir defa uygulamaları gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM