Yüksek Tansiyona İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Yüksek tansiyona iyi gelen şifalı bitkiler anında tansiyonu düşürücü ve tansiyonu yüksek olanlara müthiş çözüm üreten otlar hatta baharatlardan oluşmaktadır. Eğer yüksek tansiyon sorunu yaşıyorsanız bu şifalı bitkileri bilmeli ve kullanmalısınız.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Yüksek tansiyona iyi gelen şifalı bitkiler var. Ancak bitkilerden önce ülkemizdeki yüksek tansiyon hastalığını da yabana atmamak lazım. Bir çok insan yüksek tansiyonu ciddiye bile almıyor. Yenilmemesi gereken besinleri yiyor. Ülkemizde oldukça fazla yüksek tansiyon hastası var. Muhakkak ki doktordan aldığı ilaçları kullanıyorlar. Ancak bu ilaçların bir çoğunun içerisinde zaten bu şifalı bitkilerin özleri yer alıyor. İnanın ilaçlardan çok daha iyi gelecek bu şifalı bitkiler tansiyona kesin çözüm olacak.

Yüksek Tansiyon

Türk Kalp Vakfı verilerine göre Türkiye’deki yetişkinlerin hemen hemen yarısı yüksek tansiyon yani hipertansiyon hastası görünüyor.

Yüksek Tansiyon Nasıl Oluyor?

Yüksek tansiyona iyi gelen şifalı bitkiler konumuza geçmeden önce yüksek tansiyonun nasıl olduğunu bilirsek faydalı bir bilgi vermiş oluruz. Kalpten pompalanan kanın aşırı güç ve basınçla vücutta dolaşması sonucu yüksek tansiyon oluşuyor. Kan basıncını ölçmek içinde tansiyon aletleri kullanılıyor. Kan basıncınızı yani tansiyonunu okuduğunuz rakamlar iki rakamdan oluşuyor.

Sistolik Sayı : Kalbin, kan damarlarındaki basınç sayısına denir.

Diyastolik Sayı : Kalbinizin attığı ritimler rahatladığında, arterlerdeki basınç sayısıdır.

Yüksek sistolik 130 ve üzeri olduğunda diyastolik ise 80 ve üzeri olduğunda yüksek tansiyon olarak kabul edilmektedir. Bir çok insan başım ağrıyor, midem bulanıyor, başım dönüyor diye ciddiye almadığı bu sorun aslında yüksek tansiyon olabilir. Bu nedenle yüksek tansiyona “sessiz katil” deniliyor. Bu nedenle uzmanlar bu tip baş dönmesi, mide bulantısı ve anormal olan bir çok rahatsızlıkta tansiyonun ölçülmesini ve kontrol edilmesini öneriyor.

Yüksek Tansiyonun Nedenleri

Yüksek tansiyonun bir çok nedeni olabilir. Genetik olabildiği gibi zayıf beslenme, sigara, yaşam tarzı, yüksek tansiyona iyi gelmeyen yiyecekler gibi bir çok nedeni olabilir.

Yüksek tansiyona iyi gelen şifalı bitkiler

Yüksek tansiyon çok önemli bir rahatsızlıktır. Bir çok hastalığı da tetikler. Tetiklediği bu hastalık ve rahatsızlar arasında kalp krizi, şeker, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, görme kaybı ve metabolizmik sorunları da tetikler. Bu nedenle sürekli kontrol edilmesi gerekir. Artık yüksek tansiyona iyi gelen şifalı bitkiler kısmına geçebiliriz.

Yüksek Tansiyon için Şifalı Bitkiler

İster yüksek tansiyon için ilaç kullanın isterseniz de kullanmayın. Yüksek tansiyon için şifalı bitkiler bu ilaçları hiç bir şekilde etkilemez ve yan etki yapmaz. Bu nedenle yüksek tansiyon sorununuz varsa mutlaka aşağıdaki bitkileri evinizde bulundurmanız gereklidir.

1- Sarımsak

Sarımsak, tansiyon düşüren bir bitkidir. Nitrik oksit üretimini uyarır ve kan damarlarının rahatlamasına yardımcı olur. Buda kan basıncını düşürür. Ayrıca sarımsağın kas gevşetici özelliği de bilinen özellikler arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca vücudun kan basıncını kontrol etmesi için kükürt ihtiyacı vardır. Sarımsak içerisinde kükürt bulunduğu için bu sorunu da ortadan kaldırır. Kükürt eksikliğinin yüksek tansiyona neden olabileceğini lütfen unutmayın. Tansiyon nasıl düşürülür derseniz size sarımsak yemenizi tavsiye ederim. Çünkü mükemmel bir şifalı bitkidir.

2- Tarçın Çayı

Tarçın çayı, tansiyon düşürücü bitki çayları  ve tansiyona iyi gelen bitki çayları arasında oldukça popülerdir. Tansiyonu yüksek olan bir kişinin tarçın çayı içtikten sonra tansiyonun normale döndüğünü söyleyebiliriz. Güçlü bir antioksidan olan tarçın, sıcak su ile karıştırılarak tüketilebilir.

Tarçın biraz ağır bir bitki olduğu için bir çok kişi tarçın çayını direk olarak tüketemiyor. Bu nedenle bir zencefil çayı içerisine bir adet tarçın çubuğu atmanız da fayda sağlayacak ve tansiyonunuz düşecektir.

3- Ebegümeci

Yüksek tansiyona iyi gelen şifalı bitkiler ve tansiyona iyi gelen bitki çayları arasında ebegümeci de var. Kan basıncını kontrol altına tutan ve düzenli olarak ebegümeci çayı tüketen kişilerde çok nadir tansiyon yükselmesi yaşanıyor. Ebegümeci çayını yapmak için şu yolu izleyebilirsiniz.

 • Çaydanlık içerisine 2 bardak su ve 2 adet kurumuş ebegümeci çiçeği ekleyin.
 • Suyu 5 dakika kadar kaynatın.
 • Kaynayan ebegümeci çayını süzün ve tüketin.
 • Dilerseniz çay içerisine bal ve biraz limonda ekleyebilirsiniz.
 • Günde bir veya iki defa tüketmenizi öneririz.

4- Yüksek Tansiyon için Alıç Bitkisi

Alıç bitkisi de yüksek tansiyon için şifalı bitkiler arasında yerini alıyor. Bu bitki, atardamar kan basıncını ve yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardım ediyor. Genel olarak organik pazarlardan veya aktarlardan temin edebilirsiniz. Alıç bitkisinin çayı şu şekilde yapılıyor.

 • Çaydanlık içerisine suyu koyun.
 • İçerisine 1 su bardağı alıç koyun.
 • Suyu kaynatın.
 • Su kaynadıktan sonra suyu süzüp çay gibi tüketin.

Ancak bu çayı tüketmeden önce doktorunuza sormanızda fayda var. Bu çayın çok fazla tüketilmesi de zarar verebilir. Bir yemek kaşığı bile içseniz yeterli olacaktır.

5- Fesleğen

Tansiyona kesin çözüm olarak bilinen fesleğen, kan basıncını kontrol altında tutmak için kullanılır. İçerisinde önemli miktarlarda ursolik asit, öjenol gibi bileşenler yer alır. Bu şifalı bitki aynı zamanda vücuda sakinlik verir ve stresi azaltır.

Fesleğeni tüketmek için yemeklerde veya salata üzerine dökülerek kullanılabilir. Örneğin bir çorba yapın ve üzerine bir kaç yaprak fesleğen atın. Yüksek tansiyona iyi geleceğini anında göreceksiniz.

6- Yeşil Çay

T ansiyona iyi gelen bitki çayları arasında en çok tüketilen çay yeşil çaydır. Yüksek tansiyonu kontrol altına almak için yeşil çay tüketebilirsiniz. Çin’de yüksek tansiyon sorunu neredeyse %5 civarındadır. Bunun nedeni sürekli olarak yeşil çay tüketmelerinden kaynaklanıyor.

 • Bir çaydanlığa su koyun ve yeşil çayları içerisine atın.
 • Güzelce kaynadıktan sonra süzün ve içerisine biraz bal ve limon atın.
 • Her gün 2 ile 3 bardak yeşil çay tüketebilirsiniz.

Tansiyona İyi Gelmeyen Yiyecekler ve İçecekler

Size aşağıda sıraladığım yiyecek ve içecekler tansiyona iyi gelmemektedir. Tabi sadece bu listedekiler ile sınırlı değil. Ancak tansiyona neden olan ve tansiyonu en çok yükseltenler bu şekildedir.

 • Türk kahvesi veya diğer kahveler
 • Kola, fanta gibi asitli ve şekerli içecekler
 • Tuz ve tuzlu olan her yiyecek
 • Çikolatalar
 • Tatlılar
 • Burger King, Mc Donalds gibi fast food ürünleri
 • Aşırı tuzlu konserve ürünleri
 • Alkol
 • Doymuş yağ oranı yüksek margarinler ve diğer yağlar
 • Çok fazla çay tüketimi

Yüksek tansiyona iyi gelen şifalı bitkiler konusunda sizlere elimizden geldiğinde yardımcı olmaya çalıştık. Bu ve buna benzer yazılarımızı sağlık sayfamızdan okuyabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM