Yüz Kızarıklığı Nedenleri Nelerdir?

Yüz Kızarıklığı Nedenleri Nelerdir?

Yüz kızarıklığı kimi insanda utandığı zaman kimisinde ise stres olduğunda oluşur. Ancak yüz kızarıklığı veya yüz kızarması sadece utandığınız zamanda değilde sürekli ve nedensiz ortaya çıkıyorsa bu kızarıklık bir hastalığın belirtisi olabilir.

Bu nedenle sizlere yüz neden kızarır, yüz kızarıklığı neden olur araştırdık ve bazı bilgiler hazırladık.

Yüz Kızarıklığı Nedenleri Nelerdir?

Yüz kızarıklığı için sizlere yüzden fazla neden sayabilirim. Ancak yüz kızarıklığının en yaygın nedenleri, alkol tüketmek, alerji, ilaç reaksiyonları, duygular (utanç, heyecan gibi), menopoz, aşırı sıcak veya soğuk, cilt bozuklukları ve diğer nedenler arasındadır.

Yüz kızarıklığı tedavisi yapabilmek için öncelikle kızarıklığın neden olduğunu saptamak ve buna göre tedavi etmek gerekir.

Yüz Kızarıklığı

Genel Yüz Kızarıklığı

Genel kategoride olan yüz kızarmaları herkeste görülebilir. Utanma, sıkılma ve çeşitli duygularda bile meydana çıkar. Genel yüz kızarması hemen hemen herkeste olabilir ve zararsızdır.

Genel Nedeni ile Yaşanan Yüz Kızarıklığı

Bazı insanlar alkol tükettikten sonra yüz kızarıklığı olabilir. Bunun nedeni alkolün kan damarlarını genişletmesi nedeniyle olur. Dolayısıyla bu durumda kan daha fazla akar.

Ayrıca bazı ilaçlar ile beraber alkol kullanıldığı zamanda yüz kızarıklığı olur. Bu nedenle ne alkol içmenizi ne de alkolle beraber ilaç içmenizi tavsiye etmiyorum.

Alerji Nedeni ile Yaşanan Yüz Kızarıklığı

Bazı insanlarda toz, polen ve bir takım yabancı maddelere karşı alerji vardır. Cilt bazı durumlarda alerjik reaksiyon verir ve bu durumda yüz kızarıklığına neden olur. Bu durum bazen normal kızarıklık bazen ise aşırı kızarıklığa neden olabilir.

Tehlikeli Yüz Kızarıklığı

Yüz kızarıklığının birde tehlikeli olanı vardır. “Anaflaksi” adı verilen bu kızarıklık ile birlikte düşük kan basıncı, nefes darlığı, şok ve bilinç kaybı gibi semptomları vardır. Bunların hepsi ölümcül sonuçlara varabilir. Eğer yüz kızarıklığı ile birlikte bu tip sorunlar yaşanıyorsa mutlaka doktora gitmeniz gerekiyor.

İlaç Nedeniyle Yüz Kızarıklığı

Bazı ilaçlar kullanımı sonrasında yüzde kızarıklık meydana getirebilir. İlaç içerisinde nikotinik asit, morfin, amil nitrit, kolinerjik, tamoksifen, siproteron asetat gibi ilaçlar yan etki yaparak yüz kızarıklığına neden olabilir.

Gıda Katkı Maddeleri

Bazı gıdaların uzun süre raf ömrü olması veya daha lezzetli olması için katkı maddeleri koyulur. Bu katkı maddeleri bazı insanlarda yüz kızarıklığına neden olabilir. Bu nedenle kalitesiz gıdalar tüketmekten kaçınmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Baharatlı Yiyecekler

Bu durum hem alerjik hemde vücudun ısısının artması sonucu oluşur. Vücut ısısı arttığında vücuttaki kan dolaşımı da oldukça artar ve yüzde kızarmalar başlayabilir. Bu durumda oldukça normaldir.

Bunların dışında;

  • Cinsel ilişki sonrasında yüzde kızarma
  • Deri hastalığından dolayı yüzde kızarma
  • Hava sıcaklığı nedeniyle
  • Egzersiz sonrasında oluşan kızarıklık

Yüz Kızarması Belirtileri

Yüz kızarması olan kişilerde bu durum aniden oluşabilir. Bazı hastalarda yüz kızarması ile beraber yüzünde sıcaklıkta hissedilebilir. Dolayısıyla sadece yüzde değil, boyun, göğüs ve kulaklarda kızarabilir.

Yüz Kızarıklığı Neden Olur

Bazı insanlarda yüz kızarması başladıktan sonra ekstra belirtiler görülebilir. Yüz kızarması başlayınca hapşırma, burun akıntısı, sıcak basma, terleme gibi belirtilerde meydana gelebilir.

Yüz Kızarıklığı için Bitkisel Tedavi

Yüz kızarıklığını gidermek için bir çok tedavi yöntemi vardır. Ancak benim bahsedeceğim tedavi şekli bitkisel tedavi olacak.

Adaçayı : Eğer yüzde kızarıklık menopoz nedeniyle oluyorsa uzmanlar ada çayının bu kızarıklığa iyi geldiğini söylüyorlar. Teorik olarak ada çayı östrojeni düşürüyor ve menopoz etkilerini azaltıyor.

Siyah Çekirdek : Yapılan araştırmalarda siyah çekirdeğin alerjik kızarıklığı geçirdiği söylenmektedir. Eğer ajerjik yüz kızarması problemi çekiyorsanız siyah çekirdek tüketebilirsiniz.

Kedi tırnağı otu : Bu otu kaynatıp tükettiğinizde ajerjik kızarıklığı alır ve tedavi eder.

Keten Tohumu Yağı : Bu yağ kızarıklık olan bölgeye sürüldüğünde kızarıklığı almaktadır. Bu nedenle bitki bilimciler kızarıklığa karşı tavsiye ederler.

Yeşil Çay: Yeşil çay neredeyse 5000 yıllık mazisi vardır. Düşünün 5000 yıl önce kullanılan yeşil çay günümüze kadar gelmiş ve bir çok hastalığa şifa olmuş. Yeşil çayın bu faydaları arasında kızarıklığı alma ve içeriden tedavi etme gibi özellikleri de var. Bu nedenle normal çay yerine her gün yeşil çay tüketerek yüzünüzdeki kızarıklığı geçirebilirsiniz.

Soğan: Yüz kızarıklığında vücudunuzda bir ısınma oluyor ve bu durum sürekli olur hale geldiyse size soğan yemenizi önerebilirim. Düzenli tükettiğinizde bu durum geçecektir.

Nar: Menopoz semptomlarına karşı yüz kızarıklıklarına iyi gelir.

Bunların dışında yüz kızarıklığı için kullanabileceğiniz diğer bitkisel ve doğal ürünler;

  • Çay ağacı yağı
  • Kekik
  • Nane
  • E vitamini takviyeleri

 

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM