Yüz Serumu Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Yüz serumu kullanan bir çok ziyaretçimizin serumu nasıl ve ne zaman kullanacağını anlatan bir yazı hazırlamak istedim. Ayrıca kullandığım yüz serumları hakkında da bilgiler vermek istiyorum.

Yüz Serumu Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Aslında ilk olarak yüz serumu ne zaman kullanılmalı? Soruna cevap vereyim. Yüz serumu her yaşta kullanılabilir. Bunun için şu yaşta veya bu yaşta olmalısınız diye bir kaide yok. Ancak yüz serumunu 20 yaşında kullanmanın da bir anlamı yok diye düşünüyorum. Çünkü 20 yaşındaki bir bayanın hem cildi tazedir hemde cildindeki kolajen üretimi daha iyidir.

Yüz Serumu

Tabi zamanımızın koşulları nedeniyle hava, su, gıda tüketimi, yorucu ve stresli yaşantı genç yaşları da mahvettiği için 21 yaşında da yüz serumu kullanan gördüm.

Yüz serumunu kullanmanın en iyi zamanı, nemlendirici krem kullanıp bir faydasını görmediğiniz zamandır. Bu zaman da yüz serumu kullanmanın en iyi zamanıdır diye düşünüyorum. Çünkü nemlendirici kremler, serum gibi cildin 3 kat aşağısına inmezler. Ayrıca yüz serumu, nemlendirici kremlere göre daha fazla cildi nemlendirir ve kırışıklıklara karşı korur.

Yüz Serumu Nasıl Seçilir?

Reyonlara baktığınızda çeşit çeşit serum görebilirsiniz. Ancak bunlardan hangisini almalıyım diye kafanız karışırsa sizlere bir kaç önerim olacak. Yüz serumunun en iyi seçimi cilt yapısına göre seçilir. Yani yüzünüzde ve cildinizdeki sorun neyse ona göre seçim yapın.

Yüz Serumları

Mesela cildinizde sivilce lekesi mi var? Kızarıklık mı? O zaman sizin seçmeniz gereken serum salisilik asit içeren bir serum olmalıdır. Cildiniz kuru ve nemsiz mi? O zaman hyalüronik asit içeren bir serumu tercih etmelisiniz. Marka konusuna gelince herkesin gönlünde yatan bir marka illaki vardır.

Ne Zaman Uygulayayım?

Yüz bakımı yaparken önce sıvılar sonra katılar uygulanır. Bu nedenle serumu da sıvı olduğu için ilk başta uygulanır. Önce yüzünüzü yıkayın ve alkol içermeyen bir tonik ile yüzünüzü silin. Bunun ardından serumu yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Serumu aldığınız yere veya üstünde yazan talimatları okursanız orada her sabah ve her akşam gibi ibarelerin yer aldığını göreceksiniz. Eğer sadece gece kullanın gibi bir talimat varsa sadece gece kullanılmalıdır.

Yüz Serumu Nasıl Uygulanır?

Serumla beraber çıkan pompayı kullanarak yapabilirsiniz. Anlık olarak 3 veya 4 pompa miktarı alabilirsiniz. Serumu cildinize uygularken nazik ve yukarıya doğru hareketler ile cildinize yayın.

Özellikle boyun ve dekolte bölgenize uygulama yapmayı aksatmayın. Serum, cilt tarafından emilecektir. Ancak yinede kalırsa parmak uçlarınızla cildinize masaj yaparak serum suyunu dağıtabilirsiniz.

Serumla Beraber Nemlendirici Krem

Serumla beraber nemlendirici kullanılabilir. Ancak bu işlem serumdan seruma değişir. Bazı serumların üzerinde özellikle bu konu belirtilmektedir. Ayrıca serum tek başına yetersiz kalıyorsa yanında bir nemlendirici kremde kullanılabilir.

Yüz Serumu Ne Zaman Etki Eder?

Serumun ne zaman etki edeceği birazda tercih ettiğiniz marka ve ürüne bağlıdır. Genel olarak 3 hafta içerisinde cildinizde değişimleri fark edersiniz. Birde serum kullanırken çok düzenli kullanmanız gerekir. Bir sürüp bir sürmezseniz etkini bile görmeyebilirsiniz.

Olur da yüz serumu kullandıktan sonra herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız (kaşıntı, kızarıklık, cilt tahrişi v.b.) hemen serumu bırakmalı ve bol su ile yüzünüzü yıkamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı