Yüz Temizleme Sütü Kullanımı ve Faydaları

Yüz temizleme sütü kullanan bir çok kişi vardır. Ancak tam olarak ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı hatta faydaları hakkında bilmediğiniz bir çok şey var. Sizlere bu yazımda tüm bu özellikleri ve tavsiye edeceğim yüz temizleme sütü markalarını vereceğim.

Yüz Temizleme Sütü Nedir? Ne İşe Yarar?

Yüz temizleme sütü kullanımı ve faydaları hakkında bilgi vermeden, temizleme sütünün ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında bilgi vermek istiyorum.

Kozmetik ürünleri satan yerlerde oldukça sık karşılaştığımız temizleme sütü hem kuru hemde yağlı ciltlerdeki gözenekleri derinlemesine temizleyen bir cilt bakım ürünüdür.

Yüz Temizleme Sütü

Yüz temizleme sütü cildi derinlemesine temizlediği gibi sivilce ve siyah nokta oluşumunu da azaltır. Ayrıca cildi nemlendirir ve pürüzsüzleştirir. Yüz temizleme sütünü şahsen makyaj temizlerken kullanırım. Hem makyajımı temizler hemde yukarıda saydığım tüm özellikleri cildime uygular.

Son olarak söylemem gereken ise satın alacağınız temizleme sütünün içerisinde sabun bulunmayanlardan tercih edilmesidir. Yukarıda saydıklarım aynı zamanda yüz temizleme sütünün faydaları hakkında bilgi olduğu için ayrı bir başlık açmıyorum.

Yüz Temizleme Sütü Kullanımı

  1. İlk önce ellerinizi güzelce yıkayın ve avucunuzun içine bir miktar yüz temizleme sütü sıkın.
  2. Hemen ardından ellerinizi ovuşturarak, yüz temizleme sütünü avucunuza yayın.
  3. Avucunuzda yayılan yüz temizleme sütünü dairesel masaj yaparak yüzünüze sürün.
  4. Özellikle yüzünüzdeki yağın ve kirli gözeneklerin daha çok dolduğu bölgelere özen gösterin. Mesela burun, alın, çene ve elmacık kemikleri daha çok yağlanır ve kirlenir.
  5. Alternatif olarak temizleme sütünü pamuk üstüne dökerek de aynı işlemi yapabilirsiniz.
  6. Yaklaşık 3-4 dakika kadar cildinize masaj yaptıktan sonra ılık su ile cildinizi yıkayın.
  7. Yüz temizleme sütü cildinizden tamamen arındıktan sonra gözeneklerin sıkışması için soğuk su ile tekrar yıkamanız gerekir.
  8. Gözeneklerin sıkışması bazen sadece soğuk su ile olmaz. Bu nedenle alternatif olarak sıkılaştırıcı toner kullanabilirsiniz. Toner aynı zamanda cilt gözenekleri içinde kalan temizleme sütünün artıklarını da temizler.
  9. Temizleme sütü ve toner kullanımı sonrasında cildinizin kurumaması için nemlendirici krem kullanın.
  10. Temizleme sütünü kullanırken göze temas etmesinden kaşının.

Not: Bazı hassas ciltlerde yüz temizleme sütü kızarıklık yapabilir. Eğer temizleme sütü kullandıktan sonra sizinde cildinizde herhangi bir kızarıklık olursa derhal cildinizi su ile yıkayın ve kullanımı kesin. Muhtemelen yüz temizleme sütü size uygun bir ürün değil!

Yüz Temizleme Sütü Tavsiyeleri

Onlarca markanın onlarda yüz temizleme sütü var. Bizzat kendi denediğim ve arkadaşlarımın tavsiye ettiği ürünleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Aşağıda isimleri geçen ürünler herhangi bir reklam veya marka tanıtım amacı ile değil tamamen sizleri bilgilendirmek için yazılmıştır. Bu nedenle kendi temizleme sütünüzü tercih edebilir ve kullanabilirsiniz.

Nivea Yüz Temizleme Sütü : Bu süt, cildin doğal nem dengesini korur ve yüzünüzdeki tüm makyajı ve kiri temizler. Çok yumuşak bir formüle sahip olan bu süt hassas göz çevresine de kullanılabiliyor. Kullanım sonrasında temizlenmiş, nemlenmiş ve canlanmış bir cilt bırakır. Fiyatı yaklaşık 14.17 TL’dir.

Ingrid Millet Hassas Cilt Temizleme Sütü : Hassas ciltler için zenginleştirilmiş formülü ile içerisinde barındırdığı havyar özleri, Avustralya fındığı yağı gibi içerikleriyle mükemmel bir temizleme sütüdür. Fiyatı da diğer temizleme sütlerine göre biraz pahalıdır.Piyasada yaklaşık 114 TL’ye satılmaktadır.

Darphin Intral Cleansing Milk : Yine hassas ciltler için üretilmiş bir temizleme sütüdür. Hassas cildi yatıştırarak, nazik bir şekilde makyajı da temizler. Cildi yatıştırır ve yumuşaklık sağlar. Aynı zamanda ciltteki kızarıklık oluşumunu engeller. Piyasada 80 TL civarına satılmaktadır.

Neutrogena Temizleme Sütü : Her cilt tipi için uygun olan bu temizleme sütü, nemlendirici özelliği ve cilt temizliği bakımından yararlıdır. Her temizleme sonrasında cilt kaybettiği nemi geri kazanır. Aynı zamanda cildi yumuşatır ve esnekliği korur. Piyasada 23 TL’ye satılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı