Yüze Yapılan Lazer Epilasyonun Zararları

Yüze yapılan lazer epilasyonun zararları hakkında bir çok yazı yazıldı ve çizildi. Ancak bu işi profesyonellerinden öğrenmek için bir lazer epilasyon merkezine gittik ve uzmanlara sorduk. Yüze yapılan lazer epilasyonun bir çok yan etkisi olduğunu öğrendik.

Yüze Yapılan Lazer Epilasyonun Zararları

Yüzümüzde bulunan ve istenmeyen tüyler olarak adlandırdığımız bu tüyler her zaman sorun olmuştur. Erkek veya kadın ayırt etmeden bir çok kişi vücudunun belirli bölgelerinde çıkan istenmeyen tüyleri bir çok farklı uygulama ile sonlandırmak istemektedir. Ayrıca istenmeyen tüyler için senelerdir hem zaman hemde oldukça fazla para harcamışızdır.

Yüze Yapılan Lazer Epilasyonun Zararları

Lazer epilasyon son yıllarda oldukça popüler bir uygulama olmuştur. Yüz, çene, kollar ve vücudun bir çok bölümündeki istenmeyen tüyleri gidermek için muhteşem bir seçim olabilir. Ancak özellikle yüze yapılan lazer epilasyon, bazı yan etkiler doğurabilir.

Lazer Epilasyon Nasıl Çalışır?

Lazer epilasyon, ısı enerjisi yayan bir lazer içerir. Bu lazer her tüyün kökünden aşağıya doğru nüfuz eder ve kıl kökünü tahrip eder. Böylece bu tüyler uzun zamanda kendini toparlayamaz ve bir daha çıkmaz. Bazı tüy kökleri ise inatçıdır ve tekrar çıkmaya devam eder. Devamlı lazer yaptırarak bu inatçı tüy kökleri de zamanla üretimi durdurur ve temiz bir cilt elde edilir.

 • Lazer epilasyon genel olarak güvenlidir. Cilt yüzeyine minimum hasar verir.
 • Lazer epilasyon genel olarak açık tenli insanlarda daha çok işe yarar. Ancak sarı tüylerin lazer epilasyon yapılması oldukça zordur.
 • Yüz ve kolların epilasyon işlemleri 15 dakikalık seanslar ile tamamlanır. Ancak vücudun diğer bölgelerinde 1 saat kadar süren lazer epilasyon uygulamaları da vardır.

Yüze Yapılan Lazer Epilasyonun Zararları Nelerdir?

Lazer epilasyon işleminin güvenli olduğunu yukarıda belirtmiştim. Bir zararı yoktur. Ancak yan etkileri vardır. Peki lazer epilasyon yüz bölgesine uygulandığında neler olur? Ne gibi zararlar verebilir?

 1. Yüze yapılan lazer epilasyonun zararları arasında ilk göze çarpan etken, cihazın yüksek ısıda tüylere etki etmesidir. Bu ısı nedeniyle bazen yüz bölgesinde cilt yanıklarına neden olur. Özellikle koyu cilde sahip olanlarda daha çok görülür. Genel olarak yanıklar hafif olur. Ancak gözle görülür lekeler bırakır.
 2. Çok sık lazer epilasyon yaptıranlarda hiper pigmentasyon olduğu da görülmektedir. Yani cilt pigment renginde değişiklikler meydana gelebilir.
 3. Yüze uygulanan lazer epilasyon sırasında gözler çok etkilenir. Bu nedenle kesinlikle gözlük takılmalıdır. Aksi halde gözlerinize zarar verebilirsiniz.
 4. Lazer epilasyon sonrasında kaşıntı gibi bir yan etkide meydana gelebilir.
 5. Yüze yapılan epilasyon sonrası bir kaç gün deride kızarma meydana gelebilir. Hatta şişme bile görüldüğü olmuştur.
 6. Yüze yapılan lazer epilasyonun zararları arasında uygulanan bölgede karıncalanma, uyuşukluk gibi yan etkilerin de olduğu gözlemlenmiştir.
 7. Yüze uygulanan lazer sonrasında bölgede kabuklanma olabilir. Özellikle hassas cilde sahip olanlarda morarma bile görülebilir. Bu etkiler tedavinin bir veya ikinci gününde ortaya çıkar.

Yüze Yapılan Lazer Epilasyonun Zararları

Yüze yapılan lazer epilasyonun zararları arasında nadiren de görülse enfeksiyona kapılmada görülmektedir. Ancak belirttiğim gibi bu durum çok nadir gerçekleşir.

Yüze Uygulanan Lazer Çeşitleri

1- Yakut Lazer

Bu lazer aşırı soluk ciltler için kullanılır. Mükemmel bir epilasyon çeşididir. Ancak çok yaygın olarak kullanılmaz.

2- YAG Lazer

En yaygın kullanılan lazerlerden birisidir. Koyu tenli insanların lazer tedavisinde kullanılır.

3- IPL

IPL, yaygın bir şekilde kullanılan lazer türüdür. Özellikle soluk ve orta tip cilt tonunda oldukça etkilidir.

Lazer Epilasyon Tedavisinin Avantajları

Yüze yapılan lazer epilasyonun zararları olduğu gibi bazı avantajları da vardır. Sizlere Yüze yapılan lazer epilasyonun zararları hakkında bilgi verdik ama avantajlarını da bilmenizde yarar var.

 1. Lazer epilasyon, istenmeyen tüyler için en hızlı ve en etkili çözüm yöntemidir.
 2. Bazı ciltlerde bir seansta bile istenmeyen tüyleri sonsuza kadar yok edebilir.
 3. Lazer epilasyon, vücudun tüm bölgeleri için rahatça kullanılabilir.
 4. Ağda ve diğer epilasyon yöntemlerine çok daha az ağrılıdır.
 5. Lazer epilasyon oldukça hızlı bir tekniktir. Her lazer darbesi 9 x 9 mm’lik alanı tedavi eder.
 6. Epilasyon sonrası tüy yeniden çıkabilir. Ancak her defasında çok daha incelir ve sonunda yok olur.
 7. Lazer epilasyon sonrasında cilt pürüzsüz olur ve kişinin güzelliği artar.

Yüze yapılan lazer epilasyonun zararları ve avantajları hakkında sizlere oldukça sağlıklı bilgiler verdiğimi düşünüyorum. Eğer epilasyon ile alakalı daha fazla bilgi almak istiyorsanız epilasyon sayfamıza göz atabilirsiniz.

Dilerseniz aşağıdaki videoyu izleyerek lazer epilasyonun zararları hakkında bilgi de alabilirsiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close