Zeytinin Cilde Faydaları

Zeytin ve zeytinyağı, kozmetik sektöründeki bir çok saç ve cilt bakımı ürünlerinde kullanılmaktadır. Cilt bakımı ve sağlığı için gerekli olan A vitamini, D vitamini ve K vitaminleri zeytinde bulunmaktadır. Zeytin, bu vitaminleri içerdiği için cilt bakımı için oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra gelişmekte olan çocuklar için de zeytin oldukça faydalıdır. Zeytin sadece cilt bakımı için değil; kanser riskini azaltır, vücudumuzdaki kan akışının hızlanmasını sağlar, kalp krizi riskini azaltır, diş sağlığı için önemlidir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Hem yeşil hem de siyah olmak üzere iki çeşidinin bulunduğu zeytin, kalsiyum bakımından zengin bir besindir.

Zeytinin cilde faydalarından bahsetmek gerekirse, öncelikle içerisinde bulunan yağ asitleri sayesinde cildin nemli kalmasını sağlar. Cilt sağlığı için cildimizin nemli kalması gerekmektedir. Zeytin de buna katkıda bulunur. Düzenli olarak tüketilirse eğer ciltteki kırışıklıkları önler. Cildi güneş ışınlarından koruyarak ciltte oluşabilecek cilt lekelerini engeller. Zeytin, çocuklarda sağlıklı diş gelişiminde katkıda bulunur.

Zeytinin cilde faydaları

Zeytin beyindeki stres oranını azaltarak, sinir hücrelerini korumaktadır. Her gün düzenli olarak yiyeceğiniz bir kaç zeytin sayesinde hafızanızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Ciltte yer alan kızarıklıklar, cilt hastalıkları, döküntü ve kaşıntıya iyi gelmektedir.

Zeytin dışında yaprağı da hem vücudumuza hem de cildimize oldukça faydalıdır. Kurutulmuş bir kaç zeytin yaprağından çay yaparak tüketebilir veya zeytin yaprağından hazırladığınız su ile cilt temizliğinde tonik olarak kullanabilirsiniz.

Peeling yapmak için de zeytini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ciltteki siyah noktalardan, ölü hücrelerden ve diğer bir çok cilt hastalıklarından, zeytinin içindeki vitaminler sayesinde kurtulabilirsiniz.

Zeytin yaprağı ile birlikte zeytinyağı da cilt sağlığı için çok yararlıdır. Güneş ışınları ve başka bir çok sebepten dolayı oluşan sivilcelerin tedavisinde de zeytin ve zeytinyağı önemli bir besindir. Zeytinyağı sayesinde ciltteki sivilce lekeleri yok olur, cildimizde bulunan ölü hücreler temizlenir, cildi nemlendirir ve derideki kan dolaşımını hızlandırır. Zeytinyağında bulunan E vitamini, cildin yaşlanmasını önler. Bunun için zeytinyağını yemeklerde kullanabilir veya bir pamuk yardımıyla cildinize masaj yaparak sürebilirsiniz. Başka bir yöntem ise zeytinyağını biraz ısıtarak vücuda uygulamaktır. Böylelikle güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı