Zirkonyum Kaplama

Sağlıklı ve estetik gülüşler için kişiler daha çok diş kaplama yönteminden yararlanmaktadır. Sağlıklı, beyaz dişler ile gülümseme bireylerin istediği görünüşlerdendir Son zamanlarda da dişlerin daha estetik görünmesini sağlayan implant üstü kaplama tercih edilmektedir. Zirkonyum kaplama diş etlerinde koyu renk oluşturmadığı için daha beyaz diş görünümü sevenlerin imdadına yetişmektedir.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

zirkonyum kaplama

Diş hekimleri, kişilerin estetik görünümü önemsediğini bildiklerinden dişlere zarar vermeyen uygulamaları tercih etmektedir. Zirkonyum diş kaplama porselen diş kaplama şeklidir ve diş hekimleri tarafından oldukça fazla uygulanmaktadır.  Zirkonyum beyaz bir maddedir, dişlere uygulanmadan önce bir işlemden geçirilmesi gerekmektedir. Zirkonyum kaplama işleminden önce zirkonya seramiği haline getirilip pişirilir. Bu işlem için özel fırınlar bulunmaktadır. Diş teli gibi estetik olmayan bir görüntü yaratmaz. Desteksiz diş kaplama türü olarak geçmektedir. Metal destekli kaplamalara oranla belli değildir ve estetik açıdan daha güzel görünmektedir.

Zirkonyum kaplama köprü görevi görerek metallerin alt kısımlarına uygulanan beyaz sıvı yerleştirme işlemi olarak tanımlanabilir. Beyazlatma işlemleri yaptırıp sonuç vermeyen kişilerin kullandığı bir yöntemdir. Diş rengi ve diş eti renginin açılmasını sağlamaktadır. Ayrık diş, çarpık ve içe dönük dişlerde, köprü ya da kanal tedavisi olan, implant işleminin üst kısmına zirkonyum kaplama yapılmaktadır. Dişlerde restorasyon kaybı olan kişiler bunu gidermek ve sağlıklı, estetik görünümün tamamlanması için zirkonyumu tercih etmektedir.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Metal destekli zirkonyum kaplama ve metal desteksiz zirkonyum kaplama olarak iki çeşide ayrılmaktadır.  Metal destekli tercih edilirse malzeme olabildiğince küçültülür ve estetik açıdan herhangi bir sorun teşkil etmez. Diş etlerinin sağlığına kavuşması için uygulandığı için kişilerin ağız ve diş yapısına uygun olarak özel yapılmaktadır. Kişinin diş ölçümleri alınıp laboratuvarda zirkonyumun temel yapısı alt kısma üst kısma estetik görünüm kaplama olacak şekilde üretilmektedir. Son kısımda ise elde edilen kaplama kişiye uygulanır. Özel yapıştırıcı ile zirkonyum ağız içine yerleştirilir ve adaptasyon süreci başlar. Doğal diş gibi göründüğü için estetik açıdan rahatsızlık vermez. İşlem sırasında kişinin rahatsız olmaması için lokal anestezi  uygulanmaktadır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close